• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι 26 ετών γυναίκα και τον τελευταίο καιρό εχω πόνους αριστερά στο στήθος σαν σφίξιμο και βαρος.Πήγα πριν 5 μέρες το βράδυ στο νοσοκομείο με είπαν δεν έχω κάτι παθολογικό. Σήμερα πήγα και σε καρδιολόγο εξωτερικό και μου είπε πάλι το ίδιο αφού έκανα υπερηχο triplex. Μήπως είναι συσσωρευμενο άγχος γιατί βλέπω ότι σε κατασταση ηρεμίας με πιάνει. Επίσης ο καρδιολογος πέρσι με έγραψε 1.5 mg lexotanil για όταν με πιάνει έντονο άγχος. Τι μπορώ να κάνω αφού δεν σχετίζεται με παθολογικά προβληματα; Όλη μέρα είμαι με το άγχος μην πάθω κάτι !

10 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, θα ξεκινήσω με το ότι θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο έτσι ώστε να υπάρχει μία διάγνωση αν και εφόσον αυτός ο πόνος αποτελεί σύμπτωμα άγχους. Αν η διάγνωση του ψυχίατρου επιβεβαιώσει αυτήν την υπόθεση, στην συνέχεια θα ήταν καλό να ξεκινήσετε κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο, οι οποίες θα σας βοηθήσουν σχετικά με την διαχείρηση του άγχους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να βοηθηθείτε για το άγχος που βιώνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Στην περίπτωσή σας έχουμε γενικευμένη διαταραχή πανικού (σωματικά συμπτώματα χωρίς παθολογικό αίτιο, που εμφανίζονται ακόμη και σε κατάσταση ηρεμίας). Το lexotanil που σας συνταγογράφεισαι ο καρδιολόγος σας σας προστατεύει από άμμεσα συμπτώματα αλλά δεν λύνει το υποκείμενο πρόβλημα της διαταραχής. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να λύσεται το θέμα ψυσχοθεραπευτικά. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα σας.
    Από την στιγμή που δεν είναι κάτι οργανικό, αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε
    σε κάποιον/α ειδικό ψυχικής υγείας. Μιας και αναφέρεται ότι βιώνεται έντονο άγχος και φαίνεται να είναι καθημερινό και σε βαθμό που σας δυσκολεύει πολύ. Ώστε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε την πηγή του, το πως λειτουργεί και πως σιγά σιγά να βρείτε τρόπους να είστε ήρεμη στη ζωή σας και να ζείτε όπως επιθυμείτε πραγματικά.
    Εύχομαι το καλύτερο για εσάς.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Καλημέρας σας, είναι καλό που έχετε ήδη εξεταστεί από γιατρούς και δεν ανέδειξαν κάτι παθολογικό. Βάσει των συμπτωμάτων που περιγράφετε, φαίνεται ότι μπορεί να είναι συσσωρευμένο άγχος, ειδικά αν αυτά τα συμπτώματα εμφανίζονται κατά κύριο λόγο σε καταστάσεις ηρεμίας. Οι πόνοι στο στήθος συχνά συνδέονται με το άγχος και το στρες.
    Μια επιστημονικά τεκμηριωμένη προσέγγιση είναι η εφαρμογή τεχνικών χαλάρωσης και αναπνοής, όπως η βαθιά αναπνοή και οι μεθόδοι αποτελεσματικής αντιμετώπισης του άγχους, όπως η καθοδήγηση εικονικών τοπίων. Επιπλέον, μπορείτε να εξερευνήσετε τη θεραπεία με συμπληρώματα ομοιοπαθητικής ή βότανα που έχουν αποδειχθεί ότ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με ψυχοθεραπεία και με φαρμακευτική αγωγή αν χρειαστεί για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Κατ'αρχάς σας ευχαριστούμε πολύ που υποβάλατε το ερώτημά σας.
    Σε ό,τι αφορά στις έντονες σωματικές αισθήσεις που αντιμετωπίζετε, αρχικά, είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι έχουν αποκλειστεί τα παθολογικά ευρήματα. Τα όσα περιγράφετε συχνά συνδέονται με το έντονο άγχος.Μοιάζει πως η περαιτέρω διερεύνηση των ψυχο- συναισθηματικών παραμέτρων των συμπτωμάτων σας, θα βοηθούσε σημαντικά, ώστε σε πρώτη φάση να κατανοηθούν. Η ψυχοθεραπεία θα σας διασφάλιζε την ενσυνειδητότητα που απαιτείται όταν αντιμετωπίζουμε ανάλογες προκλήσεις , καθώς και τη δυνατότητα να διερευνήσετε τις πιθανές επανορθωτικές εμπειρίες, που θα σας βοηθού
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αραβανή Μυρτώ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Πεύκη

  • ειναι κριση πανικου δεν θα παθετε απολυτως τιποτα

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Χρειάζεστε απαραίτητα συνεργασία ψυχολόγου και διατροφολόγου.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπερα σας.Σιγουρα η εφαρμογη θεραπειας και καποιες τεχνικες θα βοηθουσαν να μετριασετε τοσο τις σωματικες οσο και τις ψυχολογικες αντιδρασεις.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου