• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Καλησπέρα. Είμαι 25 χρονων και το τελευταίο διάστημα έχω έντονες φοβίες για αιφνίδιο θάνατο.. καθώς διαβάζω συνέχεια πως νέοι άνθρωποι πεθαίνουν από ανακοπή χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας! Έχω κάνει υπέρηχο καρδιάς , καρδιογράφηματα καθώς και τεστ κοπώσεως και όλα ήταν φυσιολογικά… παράλληλα ακολουθώ και αγωγή με το Espoza καθώς το χρειάστηκα μετα απο τόσο άγχος…. Πιστεύετε πως υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να καθησυχάσω τον ευατο μου γιατί νομίζω συνέχεια πως μπορεί να πάθω ανακοπή έτσι ξαφνικά ;;;; Κανω και κάποιες έκτακτες ανά διαστήματα αλλά ο καρδιολόγος μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικό … Επίσης μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία , πως γίνεται άνθρωποι νέοι , χωρίς καρδιακά προβλήματα να παθαίνουν ανακοπές …

4 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν μπορούμε να ελέγξουμε τον θάνατο μας αλλά μπορούμε να έχουμε σχετικό έλεχγο στη ζωή μας, ασχοληθείτε περισσότερο με το πως θέλετε να ζήσετε, πάρτε ευχαρίστηση κ νοηματοδοτήστε τη ζωή σας ώστε η ενέργεια κ η σκέψη σας να μην απορροφάτε από το δεδομένου του θανάτου αλλά από την ομορφιά της ζωής.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Προφανώς υπάρχουν υποκείμενα καρδιολογικά προβλήματα τα οποία δεν είναι διαγνωσμένα, εσείς θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βάλει τα όσα σκέφτεστε σε μία τάξη, γιατί ενώ έχετε διαβεβαίωση από ειδικούς καρδιολόγους, ανησυχείτε υπερβολικά. Επομένως θα πρέπει να πάτε να συζητήσετε θεραπευτική συμβουλή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας, η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να εκφράσετε και να διεργαστείτε αυτές τις σκέψεις σε ένα ασφαλές και ανοιχτό πλαίσιο με σκοπό την βαθύτερη κατανόηση του άγχους και τον συσχετισμό τους με τα βιώματα σας.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα,
    Πρώτα απ' όλα, είναι θετικό που έχετε υποβληθεί σε διάφορες εξετάσεις και όλες έχουν δείξει πως η καρδιά σας είναι φυσιολογική. Αυτό είναι ένα καλό σημάδι που υποδηλώνει ότι πιθανότατα δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας.
    Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να ακολουθείτε την αγωγή που σας πρότεινε ο γιατρός σας, καθώς αυτή μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους σας.
    Επιπλέον, θα ήταν χρήσιμο να εξετάσετε τη δυνατότητα να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις φοβίες σας και να μάθετε τρόπους να διαχειρίζεστε το άγχος σας.
    Όσον αφορά το ερώτημά σας για
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής