• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Καλησπέρα ειμαι 14 ετών. Το βράδυ οταν πέφτω για υπνο αργω να κοιμηθω πολλες φορες ενω νυσταζω, επισης σχεδον καθε μερα ξυπναω ακριβώς στις 3:00 τα μεσάνυχτα και παρατηρώ και έντονη εφιδρωση όταν ξυπναω. Εκτος απο αυτο καθε μερα εχω την ανάγκη να κοιμαμαι, παντα νιωθω κουρασμενη ακόμα και αν ολη μερα ειμαι σπίτι και δε κανω απολύτως τίποτα. Παντα εχω την αίσθηση οτι ειμαι κουρασμενη

5 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να σου προβληματίζει κάτι που δεν αφηνει το μυαλό σου να ηρεμήσει και να χαλαρώσει. Σίγουρα αυτό σε στρεσάρει ακόμα περισσότερο και δημιουργείται ένας κύκλος που σε πνίγει ακόμα πιο πολύ. Η κούραση είναι σίγουρα σωματική αφού δεν ξεκουράζεται και δεν ηρεμεί το μυαλό και το σώμα αλλά φαίνεται να είναι και συναισθηματική αφού κάτι σε δυσκολεύει που δεν επεξεργάζεται και δεν διαχειρίζεται. Είναι σημαντικό να μιλήσεις σε κάποιο δικό σου που εμπιστεύεσαι ώστε στη συνέχεια να μπορεί να σε βοηθήσει να μιλήσεις και σε κάποιον ειδικό. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που ζεις και θα σου κάνει καλό να ανακουφιστείς βρίσκοντας τρόπο να το καταλάβεις και... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Μοιάζει να χρειάζεστε στόχο κίνητρο να έχετε ενδιαφέροντα να είστε απασχολημένη και δημιουργική , τι θα θέλατε να κάνετε στην ζωή σας που δεν το έχετε κάνει ακόμα ? Ή κάποιο χόμπι δεξιότητα που θα θέλατε να έχετε ??? Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αν μππρείτε μιλήστε με τον παιδίατρο σας και αν συμφωνεί πως δεν πρόκειται για κάτι σωματικό επισκεφτείτε ψυχίατρο παίδων κι εφήβων.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κούραση οφείλεται στην έλλειψη ύπνου. Η αϋπνία όμως δείχνει άγχος.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε ορισμένα προβλήματα ύπνου και κούρασης που μπορεί να επηρεάζουν την καθημερινή σας ζωή. Είναι σημαντικό να διατηρείτε ένα υγιές ρυθμό ύπνου για τη γενική σας ευεξία. Συνιστώ να δοκιμάσετε μερικές τεχνικές χαλάρωσης πριν πάτε για ύπνο, όπως η ανάγνωση ή η ακρόαση ήρεμης μουσικής. Επίσης, προσπαθήστε να διατηρήσετε μια σταθερή ρουτίνα ύπνου και να αποφεύγετε τη χρήση ηλεκτρονικών συσκευών πριν από τον ύπνο, καθώς η μπλε φωτεινή ακτινοβολία μπορεί να επηρεάσει τον ύπνο. Αν οι δυσκολίες ύπνου συνεχίζουν, είναι καλό να συζητήσετε το θέμα με τους γονείς σας και να σας δει ένας γιατρός ή ένας ειδικός στην υγεία του ύπνου ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια