• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Είμαι 18 χρονών και κατά διαστήματα υποφέρω από άγχος το οποίο μου προκαλεί διάφορα συμπτώματα. Το συνηθέστερο είναι ένα σφίξιμο στο στομάχι και τάση για εμετό, ενώ ορισμένες φορές αισθάνομαι και ταχυκαρδία. Αρκετές φορές έχω αυτά τα συμπτώματα χωρίς καν να σκέφτομαι αυτό που μου προκαλεί το άγχος. Έχω κάνει τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και δεν πάσχω από κάτι παθολογικό. Επίσης, νομίζω ότι έχω κάποια φοβία γενικότερα με τον εμετό, καθώς τα προηγούμενα χρόνια όσες φορές είχα κάποια ίωση με αυτό το σύμπτωμα, εξασθενούσε τόσο πολύ ο οργανισμός μου που έπρεπε να μεταβώ στο νοσοκομείο, και έτσι και μόνο στο άκουσμα της λέξης αρχίζω να έχω ναυτία. Όλα αυτά έχουν ξεκινήσει περίπου έναν χρόνο τώρα και θεωρούσα ότι μου συνέβαιναν λόγω του άγχους μου για τις Πανελλήνιες. Παρόλο που τα πήγα πολύ καλά και τελικά πέρασα στην σχολή που ήθελα, εξακολουθώ να εμφανίζω τα ίδια συμπτώματα. Πιστεύετε πρέπει να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα φαίνεται να υπάρχουν επεισόδια πανικού. Χρήσιμη θα ήταν η επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο και η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως βοηθούσε πειρισσοτερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα ναι καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις όλες αυτές τις φοβίες

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Σίγουρα η καλύτερη και ασφαλέστερη ενέργεια είναι να μιλήσετε με ψυχολόγο! Με αυτόν τον τρόπο θα δείτε τους λόγους για τους οποίους έχετε παραπάνω άγχος. Οι πανελλήνιες φαίνεται να ήταν το γεγονός που πυροδότησε την όλη κατάσταση! Τι άγχος έρχεται για να μας στείλει ένα μήνυμα! Η δουλειά με τον εαυτό μας είναι η καλύτερη φροντίδα! Στη διάθεσή σας

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Ναι καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Τα συναισθήματα μας έχουν διαφορετικό ρυθμό και χρόνο από τις σκέψεις και το σωματικές μας λειτουργίες. Έτσι μπορεί να κινητοποιείται ένας φόβος σχετικός με μια παλαιότερη ασθένεια και όχι με το τι συμβαίνει απαραίτητα στο σήμερα, ή παρόλο που η απειλή των πανελληνιών πέρασε εσείς αγχώνεστε ακόμα σαν να είναι ακόμα εδώ. Όλα αυτά μπορείτε να τα κανανοήσετε καλύτερα και μέσα στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι καλό θα ήταν να κάνετε κάποιες συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας, να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας καθώς και να βρείτε τον δικό σας τρόπο να υπάρχετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα! Χαμογέλασα, μάλλον απρόσμενα, όταν διάβασα ότι πέρασες στη σχολή που ήθελες! Παράλληλα, όλο το υπόλοιπο μήνυμά σου με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο πρέπει να είναι όλο αυτό για σένα.. Λες ότι υποφέρεις. Είναι σαν το μυαλό σου να έχει μπει σε μία διαδικασία σύνδεσης γεγονότων και εμπειριών (ίωση - εμετός - νοσηλεία - άγχος - άγχος Πανελληνίων) που με κάποιο τρόπο μοιάζουν να το εγκλωβίζουν και να μην το αφήνουν να αναπνεύσει.

    Θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά να στο αντιστρέψω σε σένα. Εσύ πιστεύεις ότι έχεις ανάγκη να συμβουλευτείς κάποιο ειδικό; Νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια και υποστήριξη, ή ό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλή σας ημέρα, εφόσον επιμένουν τα συμπτώματα και αιτιολογικά δεν αποδίδεται εκεί που αρχικά είχε τοποθετηθεί θα ήταν δόκιμη η διερεύνηση με έναν ειδικό.
    Ελπίζω να σας βοήθησα
    Στη διάθεσή σας

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Η κατάσταση που βιώνεις τελευταία ίσως να είναι η καλή σου "νεράιδα" που σου στέλνει το μήνυμα να ζητήσεις υποστήριξη για να καταφέρεις όλα όλα όσα ονειρεύεσαι για την ζωή σου!
    Κάνε αυτό το δώρο στον εαυτό σου, το αξίζεις!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • θα πρέπει ναι. Ίσως σας έχουν μείνει φοβίες

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,

    Απο τη στιγμή που τα συμπτώματα επιμένουν για το διάστημα που αναφέρετε και η καθημερινότητά σας απο τις περιγραφές σας ακούγεται δυσλειτουργική, είναι πολύ σωστή η ιδέα σας να το μοιραστείτε με κάποιον ειδικό, ώστε να ξεμπλέξετε το νήμα του άγχους και να αποκτήσετε μια καθημερινότητα που θα σας κάνει χαρούμενη/ο

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να προκληθούν από άγχος και κρίση πανικού. Πολλές φορές δημιουργείται και το άγχος αποφυγής, όποτε αποφεύγουμε καταστάσεις που μπορεί να θεωρούμε ότι θα προκαλέσουν κάποια κρίση πανικού. Αφού βλέπετε ότι υπάρχουν συμπτώματα και σας δυσκολεύουν θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε ειδικό.

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Σίγουρα κάντε εργαστηριακές εξετάσεις να δείτε αν υπάρχει κάποιο παθολογικό εύρημα και μετά με τις εξετάσεις επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • έχετε πολύ άγχος και αυτό που θα σας βοηθήσει θα είναι να ζητήσετε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή, ώστε να μπορέσετε εσείς να αλλάξετε ορισμένα πράγματα στον τρόπο με τον οποίο σχετίζεστε με τον εαυτό σας, και να αντιμετωπίσετε το άγχος σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός