• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Ποια είναι η γνώμη των ειδικών για φαρμακευτικά προϊόντα που υπόσχονται απώλεια βάρους η βοήθεια στο κάψιμο περιτου λίπους όπως η καψαινη,η L καρτινινη,τσάι αδυνατισματος λιποδιαλυτές,ρύθμιση μεταβολισμού,έχουν επικινδυνοτητα για τον οργανισμό?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Προς το παρόν κανένα από αυτά τα σκευάσματα δεν έχει αποδειχθεί πως έχουν κάποιο αποτέλεσμα η όφελος προς τον οργανισμό και ακόμη περισσότερο για το αδυνάτισμα

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Γεια σας. Υπάρχουν πολλά σκευάσματα στο εμπόριο που όπως είπατε υπόσχονται. Αν κάποιο σκεύασμα είναι αποτελεσματικό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το γονιδιακό προφίλ ενός ατόμου. Για οτιδήποτε θέλετε να καταναλώσετε θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γιατρό ή και τον διατροφολόγο σας ώστε να σας καθοδηγήσουν σύμφωνα με το ιατρικό σας ιστορικό και την παρούσα κατάσταση της υγεία σας.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Καλημέρα σας! Πρόσφατα ενοχοποιήθηκε ένα σκεύασμα με λιποδιαλύτες στο Ηνωμένο βασίλειο για 30 θανάτους. Οι λιποδιαλύτες παραδοσιακά έχουν την πιο "αιχμηρή σύνθεση" και καλό είναι να τους αποφεύγετε. Η πλειοψηφία πάντως αυτών των σκευασμάτων που προαναφέρατε είναι απλώς αναποτελεσματικά χωρίς να ενέχουν περεταίρω κινδύνους για την υγεία σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η αποτοξίνωση του οργανισμού γίνεται με φυσικό τρόπο από τα νεφρά, το ήπαρ και το δέρμα. Τα σκευάσματα αυτά δεν μπορούν να βοηθήσουν ή να αποτοξινώσουν.
    Η ρύθμιση του μεταβολισμού εξαρτάται επίσης από πολλούς παράγοντες όπως η διατροφή, η άσκηση, ο ύπνος, οι ορμόνες μας ακόμη και το στρες οπότε και θα πρέπει να διερευνηθούν συνολικά.
    Τα σκευάσματα αυτά μπορεί να προκαλέσουν γαστρεντερικές διαταραχές.

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Χαίρετε
    Πρόκειται για μια μεγάλη κατηγορία που περιλαμβάνει ένα εταιρόκλητο πλήθος ουσιών. Για ορισμένους ανθρώπους μπορεί να υπάρχουν ορισμένες αντενδείξεις. Πχ στην περίπτωση της καψαϊκίνης, οι ερεθισμοί και τα φλεγμονώδη νοσήματα του πεπτικού συστήματος. Γενικώς μιλώντας, σε λογική χρήση και χωρίς ιδιαίτερα υποκείμενα προβλήματα υγείας δε θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα με τις ενώσεις που αναφέρατε και με αρκετές άλλες που φέρουν τον χαρακτηρισμό λιποδιαλύτες. Όμως καμία τους δεν είναι αρκετή για να προκαλέσει ιδιαίτερα αισθητό αποτέλεσμα και όλες τους προτείνονται σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή και άσκηση.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Τα αποτελέσματα και η επικινδυνότητα αυτών των προϊόντων εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του ιστορικού υγείας του ατόμου, της δοσολογίας και της διάρκειας χρήσης. Δεν συστήνεται σε καμία περίπτωση να επιλέγονται αυτά τα συμπληρώματα στην τύχη ή επειδή λειτούργησαν σε κάποιο άλλο άτομο, χωρίς παρακολούθηση από γιατρό ή διαιτολόγο.

    Σας αναφέρω ενδεικτικά κάποιες παρενέργειες από την χρήση τους: στομαχικές διαταραχές, κεφαλαλγία, νευρικότητα, ταχυπαλμίες, προβλήματα με τον θυρεοειδή αδένα.

    Όσον αφορά την χρήση τους για μείωση του σωματικού βάρους, μελέτες έχουν δείξει πως επιφέρουν μικρή έως μέτρια μείωσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρία Βουβουνίκου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Όλα αυτά δεν ρυθμίζουν τον μεταβολισμό. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι μία σωστή διατροφή σε συνδυασμό με ένα σωστό πρόγραμμα άσκησης. Προσωπικά δεν θα σας συμβούλευα να ασχοληθείτε με όλα αυτά γιατί σίγουρα ενέχουν κινδύνους .

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η αποτελεσματικότητα τους είναι πενιχρή για αυτά και δεν τα συστήνονται από τους ειδικούς αλλά από αυτούς που τα πουλάνε. Επικινδυνότητα φυσικά μπορεί να κρύβουν ειδικά τα σκευάσματα που έχουν υψηλές δοσολογίες διεγερτικών όπως η καφεΐνη ή η εφεδρίνη (σε εκτός αγοράς). Πηγαίντε σε έναν διαιτολόγο που να έχει όρεξη να σας ακούσει και να φτιάξετε μαζί ένα ωραίο πρόγραμμα διατροφής που σας ταιριάζει, είναι μακράν η καλύτερη λύση στο θέμα μαζί με την γυμναστική.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι πέταμα χρημάτων. Απώλεια βάρους προκαλεί ΜΟΝΟ το θερμιδικό έλλειμμα !

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι όταν θέλετε να μπείτε σε ένα διατροφικό πρόγραμμα αδυνατίσματος να συμβουλευτείτε έναν ειδικό, έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας με φυσικές τροφές, με ποικιλία σε τρόφιμα, να υιοθετήσετε μια σωστή και ισορροπημένη ποιοτικά διατροφή και υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Τα διάφορα σκευάσματα αδυνατίσματος που κυκλοφορούν στο εμπόριο και υπόσχονται γρήγορη απώλεια του σωματικού σας βάρους καλό θα είναι να μην τα εμπιστεύεστε εύκολα. Μπορείτε να συμβουλευτείτε και έναν γιατρό όσον αφορά κάποια φάρμακα ή σκευάσματα αδυνατίσματος όπου ο ίδιος... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι