• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 19/03/2024

Καλησπέρα σας, Εχω ένα πρηξιμο κοιλια και στομαχι που χειροτερεύει μέσα στην ημέρα σαν να είμαι έγκυος και έχω εναποθεση λίπους στην μέση.με λίγα λόγια η περιοχή της κοιλιας είναι δυσανάλογη με το υπόλοιπο σώμα.υοαρχει κάτι που μπορώ να ακολουθήσω πχ άσκηση η διατροφή για χάσιμο μόνο της κοιλιάς και του πρηξιματος?δεν θέλω να χάσω κιλα από το υπόλοιπο σώμα καθότι είμαι λεπτή.εαν κόψω απλα το βραδινό φαγητό βοηθάει? Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να τρώτε αργά, να τρώτε υγιεινά και ισορροπημένα μέσα στην ημέρα (μη αφήνετε πολλές ώρες το στομάχι σας άδειο), να κάνετε λήψη προβιοτικών και πρεβιοτικών για να μειωθεί το φούσκωμα στην κοιλιά και τέλος άσκηση σε σημεία που σας ενδιαφέρει να χάσετε λίπος.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Δυστυχως μονο με λιποαναρρόφηση μπορειτε να στοχευσετε απωλεια λιπους απο συγκεκριμενη περιοχη. Ασκηση και διατροφη σιγουρα θα σας βοηθουσε να αλλαξετε το σωμα σας και να νιωθετε πιο ομορφα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε
    Το πρήξιμο που περιγράφετε είναι καθαρά εντερικό και μπορεί να οφείλετε σε διάφορες καταστάσεις, όπως αυξημένο άγχος, δυσβίωση, ευερέθιστο έντερο, βακτηριακή υπερανάπτυξη στο λεπτό έντερο, κ.α. Η κατάσταση επιδεινώνεται από την αυξημένη κατανάλωση υδατανθράκων (από απλά σάχκαρα έως και φυτικές ίνες) και είναι σημαντικό να επισημάνετε και αποφύγετε τα τρόφιμα που οδηγούν σε εξάρσεις των πρηξιμάτων σας. Η δίαιτα FODMAPS έχει συνήθως πολύ καλά αποτελέσματα καθώς θα σας οδηγήσει στην ταυτοποίηση των τροφίμων που σας ενοχλούν, χωρίς να χρειάζεται να αποφύγετε ολόκληρες ομάδες τροφίμων όπως φρούτα και λαχανικά. Η αποφυγή του βραδινού γε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό διαιτολόγο, έτσι ώστε να αξιολογήσει από κοντά την κατάσταση σας και να σας βγάλει μία εξατομικευμένη διατροφή. Καθώς στην περίπτωση σας μπορεί να υπάρχει ευερέθιστο έντερο εάν νιώθετε πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα και στο στομάχι. Σ αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να συζητήσετε ποια τρόφιμα ενδεχομένως να σας επηρεάζουν αρνητικά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι το βραδυνό φαγητό μπορεί να επηρεάσει την εναπόθεση λίπους στη περιοχή της κοιλιάς και θα μπορούσατε να το αποφύγετε. Το ίδιο ισχύει και για το αλκοόλ. Από εκεί και πέρα η άσκηση μπορεί να παίξει κομβικό ρόλο σε αυτό που θέλετε να πετύχετε. Με σωστή διατροφή και γυμναστική σίγουρα θα μπορέσετε να πετύχετε το στόχο σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή θα σας βοηθήσει όσον αφορά το πρήξιμο στην κοιλιά και στο στομάχι. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Η άσκηση σε συνδυασμό με μια σωστή διατροφή είναι εξίσου σημαντική για την απώλεια του λίπους στην περιοχή της κοιλιάς. Επιπρόσθετα καλό θα είναι να μην τρώτε πολύ αργά το βράδυ και θα πρέπει να κάνετε τους σωστούς διατροφικούς συνδυασμούς όπως και να καταναλώνετε τις σωστές ποσότητες ανάλογα με τις ανάγκες σας. Σε αυτό επίσης απαραίτητη είναι η κατεύθυνση από έναν κλινικό διαιτολόγο.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι