• ΔΕΠΥ
  • Υποβλήθηκε 04/09/2023

Μετά τη διάγνωση ΔΕΠΥ για τον ενήλικα γιο μου (26 ετών) από Ψυχίατρο, ακολούθησε η άρνηση έστω και για τη συμπλήρωση κάποιου είδους ερωτηματολογίου. Με ποιον τρόπο θα μπορούσα να τον πείσω να αρχίσει τις συνεδρίες με ειδικό ιατρό. Ποιος είναι ο σωστός τρόπος και πως πρέπει να του συμπεριφερθώ για να τον παρακινήσω ; Σας ευχαριστώ πολύ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Η προσέγγιση σε ένα άτομο που έχει διαγνωσθεί με ΔΕΠΥ (Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής με Υπερκινητικότητα) μπορεί να είναι δύσκολοι, δεδομένου ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να αρνούνται την διάγνωση για διάφορους λόγους. Είναι σημαντικό να είστε υπομονετική και υποστηρικτική, ορισμένα βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε περιλαμβάνουν:

    1. Συνομιλήστε με σαφήνεια: Προσεγγίστε τον γιο σας με σεβασμό και ανοικτότητα. Εκφράστε του το ενδιαφέρον σας για τον ίδιο και εξηγήστε την σοβαρότητα της διάγνωσης του ΔΕΠΥ. Εξηγήστε τα οφέλη της θεραπείας και πώς μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα ζωής του.

    2. Ακούστε τις ανησυχίες του: Ακούστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σαμαρά Ιωάννα

    Νευροψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρεται. Ίσως να του δώσετε λίγο χρόνο για να το διαχειριστεί και ο ίδιος του.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Όταν υπάρχει άρνηση, είναι καλό να αφήνουμε λίγο χρόνο να καταλευκάνει. Κατά τη διάρκεια αυτού του διαστήματος, μπορείτε να διακρίνετε την κατάσταση της σχέσης σας και εάν υπάρχουν κενά που θα ήταν καλό να καλυφθούν, ξεκινήστε από αυτό . Ποτέ δεν είναι αργά, και αν κάποιος αρχίσει πρώτος την αλλαγή μέσα σε μια οικογενειακή συγκυρία, τότε αλλάζουν και οι υπόλοιποι. Αυτό είναι ένα συστημικό αποτέλεσμα. Όταν δείτε την αποδοχή από τον γιο σας, τότε ίσως είναι η στιγμή που θα συναινέσει να σας ακούσει.
    Όσον αφορά το θέμα, πρέπει να είστε καλά ενημερωμένη από αξιόπιστες πηγές, ώστε να μην βιώνετε συναισθηματικό άγχος και εσείς για αυτό το θέμα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροκορδάτος Ευθύμιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Πατήσια

  • δεν ξέρω γιατί δεν θέλει να κάνει συνεδρίες. Ίσως αυτό αν ρωτήσετε για να καταλάβετε. Φοβάται τι θα του πει; είναι τα χρήματα προβλήματα; θεωρεί ότι δεν έχει πρόβλημα; Αν εντοπίσετε το σημείο αντίστασης , τότε μόνο θα βρείτε κ τροπο να τον πείσετε

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Υπάρχει πρόβλημα που σχεδόν πάντα κρύβει ένα ακόμα μεγαλύτερο: συνήθως κατάθλιψη, διαταραχές συμπεριφοράς, προβλήματα μάθησης, κλπ...
    Βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία για να σας συμβουλέψει για το πως θα χειριστείτε τα θέματα του γιου σας και πως να τον βοηθήσετε να αρχίσει βλεπει τι έχει να κερδίσει από την θεραπεία!
    Όσο το καθυστερείτε τόσο θα χειροτερεύει το πρόβλημα!
    Θυμηθείτε οτι το κυριότερο πρόβλημα σε αυτές τις πε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Μπορείτε να συζητήσετε για τις δυσκολίες που μπορεί να αντιλαμβάνεται και ο ίδιος. Να του εξηγήσετε πως χρειάζεται βοήθεια για να μπορέσει να βελτιώθει και να καταφέρει τους στόχους του. Βέβαια, είναι αρκετά κλασική η άρνηση στη δεπυ, όποτε μην επιμείνετε και φέρετε αντίθετα αποτελέσματα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ο γιος σας είναι ενήλικας και υπεύθυνος για τη ζωή και τα θέματα υγείας του. Είναι δική του και μόνο ευθύνη να αρνηθεί, να δεχτεί, να διαχειριστεί ή όχι τη διάγνωση που έλαβε. Ο δικός σας ρόλος πλέον ως μητέρα ενός ενήλικα, είναι να στέκεστε ένα βήμα πίσω από εκείνον, να τον ενθαρρύνετε στην κατεύθυνση που θέλει εκείνος να πάει ακόμα κι αν διαφωνείτε, να του δείχνετε εμπιστοσύνη και να τον αποδέχεστε ακόμα κ όταν δεν συμφωνείτε. Αν δυσκολεύεστε να βρείτε τις ισορροπίες σας ζητήστε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι νοιάζεστε πολύ για τον γιο σας. Ομολογώ όμως πως το μήνυμά σας μου δημιουργεί ορισμένα ερωτήματα.

    - Πώς και διαγνώστηκε στα 26 του και όχι νωρίτερα;
    - Τι είναι αυτό που δημιούργησε την ανάγκη για επίσκεψη σε ψυχίατρο;
    - Αφού συμφώνησε να επισκεφθεί ψυχίατρο, τί συνέβη και δε συνεχίστηκε η συνεργασιμότητά του;
    - Ποιος είναι ο λόγος που κατά τη γνώμη σας χρειάζεται να ξενικήσει συνεδρίες; Εξαιτίας της άρνησης που αναφέρετε;
    - Τι εννοείτε "συνεδρίες με ειδικό ιατρό"; Τι είδους ειδικότητα έχετε υπόψη σας, πέρα από εκείνη του ψυχίατρου;

    Αν ο γιος σας αντιμετωπίζει ζητήματα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Σε πολύ γενικές γραμμές, εκτιμώ ότι αν ο ίδιος δεν κατανοήσει από μόνος του τη συγκεκριμένη ανάγκη για τον εαυτό του, η όποια δική σας προσπάθεια είναι πολύ πιθανόν να λαμβάνεται ως δική σας επιθυμία (με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για εκείνον). Από εκεί και πέρα, θα μπορούσατε να του επικοινωνήσετε ότι σέβεστε την όποια απόφασή του και ότι αν κάποια στιγμή θεωρήσει ότι επιθυμεί να δουλέψει περισσότερο τον εαυτό του, πως μπορεί ελεύθερα να το κάνει (είτε από μόνος του είτε με τη δική σας συνδρομή).

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Είναι σημαντικό να είστε υποστηρικτικοί και κατανοητικοί έναντι του γιου σας καθώς προσπαθείτε να τον πείσετε να ξεκινήσει τις συνεδρίες με έναν ειδικό ιατρό για το Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής (ΔΕΠΥ). Εδώ είναι μερικές συμβουλές για τον τρόπο που μπορείτε να τον υποστηρίξετε:

    Ακρόαση και κατανόηση: Πρώτα απ' όλα, ακούστε τον γιο σας. Κατανοήστε τις ανησυχίες και τους φόβους του για τη θεραπεία και τις συνεδρίες. Αφήστε τον να εκφραστεί ελεύθερα χωρίς να τον κρίνετε.

    Ενημέρωση: Μοιραστείτε μαζί του πληροφορίες σχετικά με το ΔΕΠΥ και τη σημασία της επαγγελματικής ψυχοθεραπείας για τη διαχείρισή του.

    Συναισθημα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Μπορείτε να του πείτε ότι οι συνεδρίες θα τον βοηθήσουν να νιώσει καλύτερα. Μπορεί επίσης να επισκεφτείτε εσείς πρώτα κάποιον, να πάρετε συμβουλευτική. Όταν οι γονείς απευθύνονται σε ειδικό, πολλές φορές, τα παιδιά παρακινούνται να βρουν κι εκείνα κάποιον να μιλήσουν.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μάλλον σπόρ χρειάζεται να κάνει ο γιός σας, τι να τον κάνει τον γιατρό;;;;

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Θα πρέπει να θέλει ο ίδιος να συνεργαστεί, εξαρτάται τί του έχει προταθεί, ψυχοθεραπεία, φαρμακοθεραπεία ή και τα δύο, δοκιμάστε κι άλους ιατρούς, μπορεί να μην θέλει κάποιον συγκεκριμένο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός