• ΔΕΠΥ
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

H διάγνωση του ΔΕΠΥ σε ενήλικες μπορεί να γίνει μέσο online βινεοκλήσης?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η λήψη διάγνωσης της ΔΕΠΥ για ενήλικες πραγματοποιείται από εξειδικευμένους κλινικούς ψυχολόγους ή ψυχιάτρους τους οποίους βρίσκει κάποιος τόσο σε δημόσιους όσο και σε ιδιωτικούς φορείς. Για να γίνει η διάγνωση απαιτείται να πραγματοποιηθεί διαγνωστική συνέντευξη και χρήση ψυχομετρικών εργαλείων, γεγονός που σημαίνει ότι ακολουθείται μια διαδικασία που η online βιντεοκλήση δεν βοηθά πάντα στην απόκτηση μιας συνολικής εικόνας. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε για τις επιλογές που έχετε στα κέντρα ψυχικής υγείας και στα νοσοκομεία της περιοχής σας και έπειτα σε διαγνωστικά κέντρα που ειδικεύονται στη ΔΕΠΥ.

    Νικολιδάκη Ελένη

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η διάγνωση της ΔΕΠΥ ή οποιαδήποτε άλλης ψυχολογικής διαταραχής χρειάζεται να γίνεται από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως νευροψυχολόγος, μέσω κλινικής αξιολόγησης. Οι αξιολογήσεις απαιτούν την εκτενή συνομιλία και αξιολόγηση του ασθενούς για να καθοριστεί το πλήρες κλινικό προφίλ των συμπτωμάτων του και για να αποκλειστούν άλλες διαταραχές ή προβλήματα υγείας που μπορεί να προκαλούν παρόμοια συμπτώματα.

    Ενώ μια αρχική συνομιλία μέσω βινεοκλήσης με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μια πρώτη εκτίμηση, συνήθως απαιτείται περαιτέρω κλινική αξιολόγηση και εκτενής συνεδρία σε κλινικό περιβάλλον για να κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σαμαρά Ιωάννα

    Νευροψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας για την οποιαδήποτε διαφοροδιάγνωση απαιτείται η φυσική εξέταση από τον εκάστοτε γιατρό με σκοπό να προσδιοριστούν οι συνθήκες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε κάποια διαταραχή.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η διάγνωση για ΔΕΠΥ γίνεται από ψυχίατρο οπότε απευθύνεται εκεί την ερώτησή σας, δεν γνωρίζω αν θα μπορούσε να γίνει και μέσω βιντεοκλήσης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η διάγνωση της συγκεκριμένης κατάστασης χρειάζεται τόσο κλινική συνέντευξη όσο και την χορήγηση ψυχομετρικών διαγνωστικών τέστ. Η διάγνωση δεν είναι ποτέ μια απλή διαδικασία και χρειάζεται αρκετός χρόνος ώστε να είναι σίγουρο ότι πληρούνται τα κριτήρια σύμφωνα με τα ταξινομικά-διαγνωστικά συστήματα. Κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να μπορεί να γίνει με βιντεοκλήση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας,
    Καταρχάς για ποιον λόγο τη ζητάτε, για να δώσετε κάπου εξετάσεις προφορικά, εκεί νομίζω μόνο δημόσιος φορέας μπορεί να δώσει...
    Αν είναι για να καταλάβετε τι δεν πάει καλά κλπ εκεί λογικά κάποιος λογοθεραπευτής/ ψυχολόγος με ειδίκευση σχετική ή ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει.
    Αν το θέλετε για να πάρετε κάποια αγωγή τότε την ευθύνη την έχει ο ψυχίατρος (και για το ραντεβού και για τη διάγνωση και για τη συνταγή).

    Κ Μ
    ψυχολόγος, λογοθεραπευτής, ψυχοθεραπευτής

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν η διαγνωστική διαδικασία, είτε αφορά τη ΔΕΠΥ ενηλίκων είτε οποιαδήποτε άλλη δυσκολία/ διαταραχή, να πραγματοποιείται δια ζώσης. Ο ειδικός, εκτός από τη λεκτική επικοινωνία, παρατηρεί και λαμβάνει υπόψη του για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και πιο ασφαλή διάγνωση, και τα μη λεκτικά κομμάτια της συμπεριφοράς. Online μπορεί να γίνει η συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου που χρησιμοποιείται.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Καλύτερο η δια της ζώσης συνεδρία

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός