• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Καλησπέρα! Είμαι 28 ετών και νομίζω ότι έχω συμπτώματα αυτισμού (άσπεργκερ). Πώς μπορεί να γίνει διάγνωση σε αυτό;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η διάγνωση που αφορά στο asperger γίνεται από εξειδικευμένους επαγγελματίες υγείας, όπως νευρολόγοι, ψυχολόγοι ή ψυχίατροι.Για να γίνει η διάγνωση, ο επαγγελματίας υγείας θα πραγματοποιήσει μια εκτενή αξιολόγηση, η οποία περιλαμβάνει συνήθως τα εξής:
    1. Συνέντευξη με εσάς ή τους οικείους σας. Ο επαγγελματίας θα σας κάνει ερωτήσεις σχετικά με το αναπτυξιακό σας ιστορικό, τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε και τη γενική σας υγεία.
    2. Παρατήρηση: Ο επαγγελματίας θα παρατηρήσει τη συμπεριφορά σας και τον τρόπο αλληλεπίδρασής σας με το περιβάλλον.
    3. Ψυχολογικές αξιολογήσεις: Ο επαγγελματίας μπορεί να χρησιμοποιήσει εργαλε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Με μια αξιολόγηση ίσως . Τι ακριβώς παρατηρείτε ;

    Αντωνοπούλου Αθανασία

    Λογοθεραπευτής

    Βύρωνας

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο.

    Καρούμπη Μαρία

    Λογοθεραπευτής

    Χολαργός

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε στα δημόσια νοσοκομεία που διαθέτουν κλινικές στα πλαίσια των οποίων βλέπουν και άτομα με νευροαναπτυξιακές διαταραχές. Εναλλακτικά, μπορείτε να επισκεφθείτε είτε εξειδικευμένο ιδιώτη ψυχίατρο για γνωμάτευση, είτε εξειδικευμένο ψυχολόγο για θεραπευτική παρέμβαση.

    Ευγλωττία - Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα.
    Ένας ενήλικας με σύνδρομο Asperger θα μπορούσε μεταξύ άλλων, να αντιμετωπίζει δυσκολίες συναισθηματικές και συμπεριφορικές, κοινωνικές δυσκολίες κ.α .
    Θα ήταν καλό να μιλήσετε με έναν ψυχίατρο ο οποίος έχει εμπειρία σε αναπτυξιακές διαταραχές και θα μπορούσε να κάνει μια τέτοιου είδους διάγνωση.
    Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η συμβουλή μου!

    Μυρίδου Λαμπρινή

    Λογοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας.Για να γίνει σωστή διάγνωση χρειάζεται να απευθυνθείτε σε κάποιον ιδιώτη παιδοψυχίατρο ειδάλλως έχει ξεκινήσει πρόσφατα στο Αιγινήτειο νοσοκομείο και λειτουργεί ξεχωριστό τμήμα που έχει σκοπό την διάγνωση ενηλίκων που είναι στο φάσμα Αυτισμού και στην καθοδήγηση τους για την μετέπειτα πορεία τους. Οπότε μπορείτε να καλέσετε στην γραμματεία του νοσοκομείου και εκεί θα σας κατευθύνουν. Σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπερα σας! θα προτεινα ενα ραντεβου με εναν ειδικο, λογοθεραπευτη, με τον οποιο θα συζητησετε τα συμπτωματα σας και θα σας κατευθύνει. Εναλλακτικα μπορειτε να κλεισετε ραντεβου σε εναν δημοσιο φορεα για να σας δουν αντιστοιχα εκει. Στην ηλικια σας θεωρω οτι η διαγνωση ισως να μην εχει τοσο σημασια, οσο να δουλεψετε τις δυσκολιες σας με εναν ειδικο για να διευκολυνθει η καθημερινοτητα. Καλη επιτυχια!

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Ειδικός ψυχίατρος ή παιδοψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει στη διάγνωση και την αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας!!! Όσον αφορά θέματα διάγνωσης το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να σας πει άμα όντως παρουσιάζετε Διαταραχή Asperger.

    Εν αρχή ην ο λόγος - Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε ιατρό, ο οποίος εξειδικεύεται στις Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ). Ευχαριστούμε πολύ.

    "Λόγου Χάριν" - Ρούσσου Βαρβάρα

    Λογοθεραπευτής

    Πειραιάς

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΙΑΤΡΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα σας,
    θα μπορουσατε να απευθυνθειτε στο τμημα ενηλικων του Αιγινητειου Νοσοκομειου ή αλλιως στο A Life Plan ( https://www.alifeplan.eu/ ) το οποιο ειναι ειδικο κεντρο αξιολογησης και εκπαιδευσης ατομων που μπορει να ειναι στο φασμα του αυτισμου ( Asperger). αυτοι θα σας βοηθησουν και θα σας ενημερωσουν καταλληλα για το που μπορειτε να απευθυνθειτε περαιτερω ωστε να αξιολογηθητε σωστα.
    Με εκτιμηση
    Αλατζα Βασιλικη

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΨΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ .ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Καλή σας μέρα!
    Η διάγνωση σας μπορεί να γίνει από ιδιώτη ψυχίατρο.
    Με εκτίμηση,
    Φαλίδα Ανδρομάχη
    Λογοθεραπεύτρια

    ΛόγοΕργο Therapy - Φαλίδα Ανδρομάχη

    Λογοθεραπεύτρια

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει ειδικό τεστ ,ονομάζεται ADOS , το οποίο δείχνει εαν κάποιος είναι στο φάσμα του αυτισμού.

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς

  • Καλησπέρα σας!
    Προκειμένου να προχωρήσει ενήλικας στη διερεύνηση μιας τέτοιας πιθανότητας, θα είναι καλό να προηγηθεί μια καλή παρατήρηση του εαυτού μας.
    Η παρατήρηση αυτή σχετίζεται άμεσα με τη στάση μας σε κοινωνικές καταστάσεις και αφορά τόσο στους τρόπους που επικοινωνούμε (προσαρμοστικότητα της φωνής αλλά και του λόγου μας σε διαφορετικές κοινωνικές καταστάσεις) όσο και στην ευελιξία μας κατά τη διάρκεια της κοινωνικής συναλλαγής (δυνατότητα έναρξης θέματος συζήτησης, συμμετοχής, αποκωδικοποίησης της συζήτησης και λήξης της)
    Σε αρκετές περιπτώσεις παρατηρούνται δυσκολίες διαχείρισης αισθητηριακών ερεθισμάτων (γεύσεις, εικόν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοίλιαρη Γεωργία

    Λογοθεραπεύτρια LSVT® LOUD CC

    Μαρούσι

  • Σε ψυχίατρο ειδικό σε αναπτυξιακές διαταραχές
    Βέβαια στα 28 είναι αχρείαστη η γνωμάτευση γιατί ήδη έχεις μαθει να λειτουργείς καλύτερα να αντιμετωπίσεις με ψυχοθεραπεία αυτά που σε προβληματίζουν

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα. Για να γίνει διάγνωση αυτισμού θα πρέπει να αξιολογηθείται απο ψυχίατρο.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,

    Η διάγνωση πιθανού Asperger σε αυτήν την ηλικία μπορεί να γίνει από ψυχίατρο εξειδικευμένο σε τέτοιες διαταραχές για ενήλικο πληθυσμό . Θα πρέπει να σας χορηγηθούν και κάποια κατάλληλα σταθμισμένα τεστ .
    Ελπίζω να βοήθησα.

    Παπαδοπούλου Έλσα

    Λογοθεραπευτής

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας ! Θα χρειαστεί να περάσετε από ψυχιατρική εξέταση, από ψυχίατρο εξειδικευμένο στον τομέα της διάγνωση του Αυτιστικού Φάσματος.

    Ταξιάρχης Πρότυπο Κέντρο Αναπτυξιακής Παρέμβασης

    Λογοθεραπευτής

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας,
    δεν είμαι σίγουρος για τη διαδικασία σε ενήλικες και σίγουρα δεν άπτεται της δικής μας επιστήμης. Πιθανότατα κάποιος ψυχίατρος ο οποίος έχει εξειδίκευση σε θέματα αυτισμού αλλά κι αυτό σας το λέμε με επιφύλαξη

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Ξεκινηστε με μια επισκεψη σε νευρολογο και θα σας καθοδηγησει.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα