• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Γεια σας! Είμαι 37 ετών, γυναίκα και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου όταν είμαι καθιστή και ΜΟΝΟ όταν είμαι στο σπίτι μου κουνάω τον κορμό μου μπρος-πίσω, ειδικά όταν έχω έντονο άγχος. Έξω δεν το κάνω ποτέ. Όταν το κάνω νιώθω λίγο καλύτερα από θέμα άγχους. Έχω αδελφό μεγαλύτερο από μένα που είναι στο φάσμα του αυτισμού. Δεν παρουσιάζω κάποιο άλλο χαρακτηριστικό του αυτισμού και κατά τα άλλα έχω μία φυσιολογική ζωή με πολλές σπουδές στην εκπαίδευση και αντίστοιχη εργασία. Είναι πιθανό να είμαι κι εγώ στο φάσμα; Πώς μπορώ να το εξακριβώσω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Από μόνη της η υπερκινητικότητα αν αυτό περιγράφετε, δεν επαρκεί για να σας δοθεί διάγνωση αυτισμού. Ελάχιστοι ψυχίατροι στην Αθήνα που έχουν και σχετική εκπαίδευση θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν να το διερευνήσετε περαιτέρω, αν σας ενδιαφέρει κάτι επίσημο. Ανεπίσημα, ίσως οποιοδήποτε Κέντρο Ειδικών Θεραπειών θα μπορούσε να βοηθήσει σχετικά.

    Βασιλείου Κωνσταντίνος

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Χαιρεται! Θα μπορουσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο ή σε κάποιο νοσοκομείο με αντίστοιχο τμημα ενηλίκων για να σας κατευθύνει και να σας βοηθήσει με μία πιθανή ή όχι διάγνωση. Νομίζω ότι το Αιγινητειο Νοσοκομείο έχει τετοιο τμήμα!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα. Το λίκνισμα του σώματος μπροστά και πίσω δεν είναι σημάδι αυτισμού απαραίτητα. Εκτός αυτού, ένα χαρακτηριστικό δεν αρκεί για να πούμε ότι έχουμε κάποια διάγνωση. Για να μπει κάποιος σε μια διαγνωστική κατηγορία θα πρέπει να έχει 6 με 7 χαρακτηρίστηκα. Το λίκνισμα μπορεί να είναι αισθητηριακής φύσεως. Μπορεί αυτό το σύστημα να δίνει χαλαρώσει σε εσάς. Όλοι χρησιμοποιούμε κάποιο σύστημα για να μας χαλαρώσει σε στρεσογόνους καταστάσεις. Θα μπορούσατε να συμπληρώσετε ένα αισθητηριακό προφίλ. Συνήθως δίνετε και ερμηνεύεται από εργοθεραπευτή ή κάποιον εκπαιδευμένο. Αν θέλετε να αξιολογηθείτε για αυτισμό θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχία... Διάβασε περισσότερα

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλημέρα σας. Η κίνηση που κάνετε «μπρος πίσω»πιθανόν σας χαλαρώνει καθώς ξεκλειδώνετε κάποιο αισθητηριακή σημείο, που σας προκαλεί χαλάρωση! Εφόσον δεν έχετε κανένα άλλο χαρακτηριστικό δεν νομίζω ότι ανήκεστα ο στο φάσμα αν όμως έχετε αμφιβολίες θα μπορουσατε να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο, ο οποίος ειναι ο αρμόδιος γιατρός για μια τέτοια διάγνωση

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο σε θέματα αυτισμού για να διαπιστώσετε σν βρίσκεστε κι εσείς στο φάσμα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Αυτό απο μόνο του σαν σύμπτωμα δεν είναι αρκετό για να σας κατατάξει στο φάσμα του αυτισμού. Αν θέλετε να διαπιστώσετε αν όντως είστε στο φάσμα του αυτισμού ή οχι, μπορείτε να επισκεφτείτε για εξέταση έναν Ψυχίατρο. Πριν απο αυτό όμως, θα σας συμβούλευα να αναρωτηθείτε τι θα σας προσφέρει μια τέτοια διάγνωση εφόσον απ οτι λέτε είστε ένα πλήρως λειτουργικό άτομο.

    Στη διάθεσή σας

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή