• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

καλησπέρα, έχω έναν μικρότερο αδερφό ο οποίος είναι 18 αλλά εδώ και αρκετά χρόνια υποψιάζομαι πως μπορεί να έχει αυτισμό και όσο περνάει ο καιρός και τα χρόνια νιώθω όλο και πιο σίγουρη και γενικά αγχώνομαι για το πώς θα ανταπεξέλθει στην πίεση του στρατού, ή πώς θα βρει δουλειά (πόσο μάλλον που να του αρέσει κιόλας) ή πώς θα συντηρήσει τον εαυτό του στο μέλλον, αρχικά θέλω να ρωτήσω πού μπορώ να απευθυνθώ για εξετάσεις(?) και πιθανή διάγνωση και τι μπορώ εγώ να κάνω για να τον βοηθήσω, ένα θέμα είναι το ότι οι γονείς μας θεωρούν πως από τη στιγμή που κάποιος καθηγητής στο σχολείο δεν έχει πει κάτι για να τους "ταρακουνήσει" και να ψαχτούν οι ίδιοι, θεωρούν πως δεν έχει τίποτα, αλλά προσωπικά το αποκλείω (δηλαδή αν δεν είναι αυτισμός, είναι σίγουρα κάτι άλλο), ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας !!
    Θα μπορούσατε να μιλήσετε με έναν ψυχίατρο για αυτά που σας προβληματίζουν ώστε να λάβετε και την ανάλογη διάγνωση για τον αδελφό σας . Ο γιατρός είναι σε θέση να σας απαντησει στα ερωτήματα σας .

    Τσιλιώρη Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Νέο Ηράκλειο

  • Εφόσον είναι 18 ετών, είναι ενήλικας. Έτσι η διάγνωση μπορεί να γίνει από έναν ιδιώτη Ψυχίατρο ή από ένα δημόσιο κέντρο Ψυχικής Υγείας της περιοχής σας. Ωστόσο εφόσον είναι ενήλικας πρέπει να γίνει με δικό του αίτημα

    Κέντρο Επικοινωνώ

    Παιδοψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Για να πάρει διάγνωση θα πρέπει να πάει σε ψύχίατρο. Θα πρέπει αυτός να αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία ή να θεωρεί οτι κάτι τον προβληματίζει για να πάει.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπερα σας, χρονια πολλα με υγεια! Οι διαγνωσεις γινονται σε δημοσιους φορεις, κεντρα ψυχικης υγειας και νοσοκομεια της περιοχης σας, οπου καλει ο ιδιος και κλεινει ραντεβου. Ακουω το νοιαξιμο σας και το ενδιαφερον για τον αδερφο σας. Εφοσον ο αδερφος σας ειναι ενηλικας και δυστυχως οι γονεις οπως ακουω δεν θελουν να το ψαξουν, το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι μια συζητηση μαζι του για τις δυσκολιες που εχει και αντιλαμβανεται ο ιδιος και ισως αυτες οι δυσκολιες να εμπιπτουν μεσα σε καποια χαρακτηριστικα που εχουν διαφορες διαταραχες οπως π.χ. το φασμα του αυτισμου και παιρνωντας ο ιδιος μια διαγνωση μπορει στη συνεχεια να βοηθηθει πιο... Διάβασε περισσότερα

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας
    Κατανοώ την ανησυχία σας για τον αδελφό σας και την επιθυμία σας να βοηθήσετε. Χρειάζεται να απευθυνθείτε σε αναπτυξιολόγο ή σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο που ασχολείται με αναπτυξιακά θέματα. Για να πραγματοποιηθεί όμως μια εκτίμηση από ειδικό, χρειάζεται να το επιθυμεί και ο ίδιος.
    Αναφορικά με το πώς μπορείτε να τον βοηθήσετε στην καθημερινότητα του, θα μπορούσα ενδεικτικά να αναφέρω κάποιους τρόπους. Μην ξεχνάτε όμως, ότι κάθε άτομο είναι διαφορετικό και οι τακτικές που ακολουθούμε χρειάζεται να προσαρμόζονται ανάλογα.
    Κατανόηση και επικοινωνία: Είναι σημαντικό να δείχνετε κατανόηση για τις ανάγκες και τις προτιμήσεις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα. Για να λάβει μια σαφή διάγνωση πρέπει να εξεταστεί απο Ψυχίατρο. Αυτός θα σας κατατοπίσει για το τι έχει και με ποιό τρόπο θα βοηθηθεί.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,

    Μπορείτε να απευθυνθείτε στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο, αλλά θα μπορέσουν να τον εξετάσουν μόνο με προσωπικό αίτημα του ιδίου ή εξουσιοδότηση του προς εσάς ώστε να κανονίσετε την εξέταση.

    Καλά Χριστούγεννα!

    Βασιλική Αλατζά

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα στην ηλικία των 18 αναλαμβάνει ο ψυχίατρος το διαγνωστικό κομμάτι. Από εκεί και έπειτα θα σας κατευθύνει αναλόγως τις δυσκολίες του που μπορείτε να απευθυνθείτε για σχετικές θεραπείες και συμβουλευτική. Καλή συνέχεια και καλές γιορτές

    Καγιοπούλου Αγγελική

    Λογοθεραπευτής

    Ναύπλιο

  • Καλησπέρα! Η πρόληψη δεν είναι ποτέ κάτι αρνητικό οπότε θα πρότεινα να κάνετε μια αξιολόγηση.Απλά και λόγω ηλικίας θα πρέπει να είναι και ο ίδιος σύμφωνος.Αρχικα μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιο παιδοψυχίατρο όπου θα κάνει τη διάγνωση αλλιώς σε δημόσιο νοσοκομείο που να έχει αντίστοιχο τμήμα. Γνωρίζω ότι υπάρχει στο Αιγινήτειο.Ευχομαι να βοήθησα,καλή σας συνέχεια!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει το ADOS που είναι ενα τεστ για την αξιολόγηση του αυτισμού και αν κάποιος εμπίπτει στο φάσμα του αυτισμού. Χορηγείται σε πολύ μικρά παιδιά μέχρι ενήλικες χρησιμοποιώντας διαφορετικό τύπο ερωτηματολόγιου ανάλογα με την ηλικία. Το χορηγούν μόνο όσοι έχουν παρακολουθήσει την αντίστοιχη εκπαίδευση. Σε κάθε περίπτωση ο ψυχίατρος είναι αυτός που μπορεί να βάλει διάγνωση σε περίπτωση που δεν πρόκειται για αυτισμό.

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς

  • Πρέπει να τον εξετάσει ειδικός ψυχίατρος και να σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός