• Αναιμία
  • Υποβλήθηκε 03/03/2023

Καλησπέρα Πρόσφατα πήρα τις εξετάσεις μου και οι τιμές της φεριτινης ήταν 4 ng/ml Ο αιματοκρίτης 38 και η αιμοσφαιρίνη 12,2.Η συγκέντρωση των ερυθρών αιμοσφαιρίων 4,47.Ποια μπορεί να είναι η αιτία.Η διατροφή μου ίσως που δεν περιλαμβάνει αρκετές τροφές πλούσιες σε σίδηρο?Είναι κάποιο προβλήμα αναιμίας? Ευχαριστώ

29 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Σίγουρα θα πρέπει να παρακολουθήσετε το ζήτημα με τον/ην γιατρό σας μέσω επαναληπτικών εξετάσεων και αξιολόγηση των συμπτωμάτων σας. Πιθανή είναι η λήψη συμπληρωμάτων σιδήρου, πάντα με την καθοδήγησή του/ης. Έπειτα, θα ήταν χρήσιμη η επίσκεψη σε διαιτολόγο για τη σύνταξη του κατάλληλου διαιτολογίου για ενίσχυση της απορρόφησης σιδήρου. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας καλό είναι να ενισχύσετε τη διατροφή σας με τροφές που περιέχουν σίδηρο όπως φακές, σπανάκι , αυγό, γαλοπούλα , σταφίδες , τόνος και να τα συνδυάσετε με λεμόνι , ξύδι η πορτοκάλι για απορρόφηση σιδήρου!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Θα πρέπει να γνωρίζουμε το διατροφικό πλάνο για να γνωρίζουμε αν η διατροφή είναι πλούσια με σίδηρο και αφού επιβεβαιώσουμε ότι έχουμε καλύψει τις ανάγκες μας σε σίδηρο να επαναλάβουμε τις εξετάσεις σε λίγο καιρό για να δούμε πως μπορούμε να το αυξήσουμε.

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας. Με βάση όσα γράφετε, θα χρειαστεί να ακολουθήσετε κατάλληλη διατροφή. Ωστόσο, για να καλύψω τα ερωτήματά σας, χρειάζομαι πλήρες ιατρικό και διατροφικό ιστορικό, πρόσφατες αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και μετρήσεις ανάλυσης σύστασης σώματος.

    Αναστασάκη Σταματίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,

    Θα βοηθούσε σε πρώτη φάση να λάβετε την γνώμη από ειδικό αιματολόγο.

    Παπαβασιλείου Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεύκη

  • Καλό θα ήταν να γίνουν επιπλέον εξετάσεις αίματος όπως Β12 , φυλικο οξύ , σίδηρο. Αν αυτά δεν είναι σε ψηλή επάρκεια θα χρειαστείτε συμπληρωματική αγωγή και αν επιδιορθωθεί θέλει επιπλέον διερεύνηση. Υπάρχουν αρκετές διαταραχές που σχετίζονται με αναιμία.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας,
    Για να μπορέσω να αξιολογήσω τις εξετάσεις σας, καλό θα ήταν να γνωρίζω και τις υπόλοιπες αιματολογικές εξετάσεις (συγκεκριμένα MCV, MCH, MCHC) καθώς και το φύλο σας. Σίγουρα αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα αναιμίας το οποίο και πρέπει να αντιμετωπίσετε καθώς η αναιμία μειώνει την ποιότητα ζωής μας, μας κάνει να νιώθουμε κούραση ή νύστα και είναι επιβλαβής για την υγεία μας. Εγώ θα σας δώσω κάποιες πληροφορίες για τη σιδηροπενική αναιμία η οποία είναι η συχνότερη μορφή αναιμίας που συναντάμε και η οποία συνδέεται με τη διατροφή. Η σιδηροπενική αναιμία προκύπτει όταν στη διατροφή μας δεν καταναλώνουμε αρκετά συχνά κόκκινο κρέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Τι σχήμα διατροφής ακολουθείτε; Πρέπει να διερευνηθουν οι διατροφικές σας συνήθειες με διατροφολόγο και να σας παρακολουθήσει και ένας γιατρός , για τυχόν συμπληρωματική θεραπεία.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η αιμοσφαιρινη και ο αιματοκρίτης είναι φυσιολογικά. Οι αποθήκες είναι χαμηλές και για να ανέβουν θα βοηθούσε μια διατροφή πλούσια σε σίδηρο και κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου για 2-3 μήνες.

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα, όπως φαίνεται οι αποθήκες σιδήρου σας είναι άδειες.Καλό είναι να σας δει ο γιατρός που σας παρακολουθεί ώστε να σας δώσει κάποια αγωγή σιδήρου καθώς πιθανά είναι κάποια μορφή αναιμίας. Ωστόσο χωρίς να γνωρίζω το ιστορικό σας δε μπορεί να προσδιοριστεί με σιγουριά η αιτία.

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα σας,
    Μπορεί να φταίει η διατροφή, μπορει να φταίει η απώλεια αίματος κατά τη περιοδο στις γυναίκες,σίγουρα θέλει προσοχή και σκεύασμα.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Υπάρχουν διάφοροι λόγοι . Μπορεί να ναι μια κακή διατροφή μπορεί από εμμηνόρυση μπορεί μέχρι και από κάπου να υπάρχει αιμορραγία . Καλό είναι να επισκεφτείτε τον παθολόγο σας και αφότου αποκλείσουμε το παθολογικό τότε έναν διαιτολόγο ώστε να σας ρυθμίσει την διατροφή

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Οι τιμές είναι χαμηλές
    Δεν ξέρω το διατροφικό σας προφίλ. Αλλά σίγουρα πρέπει να δείτε πόσο και τι τρώτε και πιθανότατα να εμπλουτίσετε το πρόγραμμα διατροφή σας με τροφές που περιέχουν σίδηρο.

    να θυμάστε όμως ότι υπάρχουν και άλλοι διατροφικοί παράγοντες που επιδρούν θετικά ή αρνητικά στην απορρόφηση και βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Σίγουρα χρειάζεστε και ισορροπημένη διατροφή και συμπλήρωμα.

    Καρίνου Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας έχετε μία μικρή αναιμία λόγω χαμηλής αιμοσφαιρίνης, αλλά δεν ξέρουμε πως είναι επίπεδα του σιδήρου, ώστε να διαπιστωθεί αν είναι σιδηροπενική αναιμία. Θα πρέπει να εξετάσουμε όλους τους δείκτες αναιμίας, εάν χρειάζεται θα κάνετε αγωγή και αν το πρόβλημα συνεχιστεί, θα πρέπει να ελεγχθεί η σιδηροδεσμευτική ικανότητα του οργανισμού σας.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Ο παθολόγος σας θα πρέπει να κάνει μία διάγνωση και να την προσκομίσετε στον διαιτολόγο σας. Πολύ πιθανό να έχετε κάποια αναιμία καθώς η φερριτίνη είναι πολύ χαμηλή όπως αναμένεται να είναι και ο σίδηρος!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πολλοί οι πιθανοί λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό για αυτό. Θα μπορούσε να οφείλεται η αυξημένη ροή κατά τη διάρκεια της περιόδου σας ή να έχετε στίγμα και να μην το ξέρετε ή ακόμα χαμηλή πρόσληψη σιδήρου. Καλό θα ήταν τις εξετάσεις να τις αξιολογήσει ένας γιατρός σε πρώτο επίπεδο

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας. Η τιμή της φερριτίνης (είναι η αποθήκη του σιδήρου) είναι αρκετά χαμηλή. Ο αιματοκρίτης είναι εντός φυσιολογικών ορίων ενώ η αιμοσφαρίνη επιδέχεται βελτίωση. Θα πρότεινα να ελέγξετε τα επίπεδα σιδήρου της διατροφής σας, ώστε να μην προχωρήσει σε σιδηροπενική αναιμία !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα! Οι εξετάσεις σου δείχνουν ότι οι αποθήκες σιδήρου σου είναι πολύ χαμηλές. Σίγουρα η διατροφή σου παίζει τον κυριότερο ρόλο, τόσο το αν περιλαμβάνει τροφές που περιέχουν σίδηρο, όσο και αν οι συνδυασμοί που κάνεις εμποδίζουν την απορρόφησή του. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως το αν χάνει μία γυναίκα πολύ αίμα κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσεως (δεν μπορώ να δω από το μήνυμα αν απευθύνομαι σε γυναίκα), αν έχει αιμμοραγία για κάποιο λόγο, αν αρρωσταίνει κάποιος πολύ συχνά κτλ. Ελπίζω να βοήθησα!

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • H πολύ χαμηλή τιμή της φεριτίνης στα 4 ng/ml καταδεικνύει έλλειψη αποθεμάτων σιδήρου, με αποτέλεσμα να επηρεάζεται το αιμοποιητικό σύστημα και συγκεκριμένα την παραγωγή των ερυθρών αιμοσφαιρίων . Σας προτείνω να αυξήσετε την πρόσληψη του καταναλώνοντας 2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας, αλλά και όσπρια συνδυασμένα με λεμόνι/ξίδι, και όχι με τυρί. Παράλληλα εξετάστε μαζί με τον θεράποντα γιατρό ή διαιτολόγο σας το ενδεχόμενο να ξεκινήσετε συμπληρωματική αγωγή με σίδηρο.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας. Ενδεχομένως να είναι θέμα διατροφής ή θέμα απορρόφησης ή και τα δύο. Εάν είστε γυναίκα ενδεχομένως να έχετε μεγάλες απώλειες αίματος κατά την περίοδο, επομένως ίσως να πρέπει να πάρετε κάποιο συμπλήρωμα. Ποια είναι η τιμή της Β12 και του φολικού οξέως;;;

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Χαίρετε
    Η φερριτίνη σας σαφώς και είναι χαμηλή. Ο αιματοκρίτης και η αιμοσφαιρίνη είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια, ενώ ο απόλυτος αριθμός ερυθρών είναι αποδεκτός. Λογικά ο μέσος όγκος ερυθρών (MCV) θα πρέπει να είναι κάτω από 85. Η παρούσα εικόνα συνιστά σιδηροπενία.
    Προφανώς είσαστε γυναίκα σε γόνιμη φάση, γεγονός που εξηγεί την κατάσταση αυτή.
    Η έλλειψη σιδήρου μπορεί να εξηγείται από παράγοντες που σχετίζονται με τον κύκλο σας
    - αυξημένη ροή, ενδεχομένως για περισσότερες από 2 ημέρες
    - μικρή συνολική διάρκεια κύκλου
    Ενδέχεται όμως να σχετίζεται με την διατροφή σας ή την ιδιοσύσταση του πεπτικού σας συστήματος.... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας. Δεν έχω στη διάθεση μου δυο βασικές πληροφορίες, το φύλο σας και αν έχετε ακόμα περίοδο στην περίπτωση που είστε γυναίκα. Το πιο πιθανό σενάριο πάντως είναι να είστε γυναίκα όπου λόγω της απώλειας αίματος στην περίοδο έχετε μια χαμηλή φεριτίνη. Αυτό είναι κάτι αρκετά συχνό και στην περίπτωση που δεν έχετε τα αντίστοιχα συμπτώματα (ζαλάδες, κόπωση) τότε απλά το παρακολουθείτε. Αν έχετε τα παρακάτω συμπτώματα πιθανόν να χρειαστείτε συμπλήρωμα σιδήρου-φυλλικού οξέος-Β12 ανάλογα με το τι θα δείξουν οι εξετάσεις αίματος. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να επισκεφτείτε το παθολόγο σας να σας κάνει μια διάγνωση. Είναι μια εικόνα πολύ συχνή... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας . Η εικόνα αναιμίας που περιγράφετε χρήζει διερεύνησης με.ειδικο Γαστρεντερολόγο.

    Γαλανόπουλος Μιχαήλ

    Γαστρεντερολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Ένας λόγος για την χαμηλή φεριτίνη είναι η διατροφή , όμως δεν είναι μόνο η διατροφή.
    Καλό είναι να μιλήσετε με τον προσωπικό γιατρό σας , ο οποίος γνωρίζει την εικόνα σας. Η αναιμία μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους , εκτός από την διατροφή. Ισως να χρειαστείτε κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου. Καλή συνέχεια .

    Παπαηλιού Άννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πάτρα

  • Αν είστε σε αναπαραγωγή ηλικία και χάνετε αρκετό αίμα στην εμμηνόπαυση ρύση τότε είναι αιτία αυτό. Αν όχι θα πρέπει να αναζητήσετε Αν υπάρχει απώλεια αίματος από το γαστρεντερολικο σας. Αν όλα αυτά δεν ισχύουν θα πρέπει να πάρετε συμπλήρωμα και να υο κοιτάξετε πιο συγκεκριμένα με κάποιον αιματολογο ή παθολόγο

    Νικολουδάκης Εμμανουήλ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Χρειάζεται να πάρετε οπωσδήποτε σίδηρο γιατί οι αποθήκες σας που είναι η φερριτινη είναι εξαιρετικά χαμηλές

    Νικολούσης Εμμανουήλ

    Ειδικος Αιματολόγος - Καθηγητής Αιματολογίας Ιατρικής Σχολής EUC

    Μαρούσι

  • Με βάση τα όσα στείλατε έχετε οριακά σιδεροπενικη αναιμία. Χρειάζεται χορήγηση σιδήρου από το στόμα. Για το αίτιο εξαρτάται από το φύλο την ηλικία κ τη φαρμακευτική αγωγή.

    Γιάννικος Θεοφάνης

    Αιματολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καταρχήν δεν διευκρινίζετε αν είστες άνδρας ή γυναίκα, καθώς το όρια είναι διαφορετικά.
    Για τη διάγνωση αναιμίας πρέπει να δούμε όλο το αιμοδιάγραμμα προτού καταλήξουμε για το αν χρειάζεται συμπλήρωμα σιδήρου.
    Σίγουρα οι αποθήκες σιδήρου πάντως είναι εξαντλημένες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η διατροφή σας είναι επαρκής σε σίδηρο.
    Τέλος, μπορεί να χρειάζονται περαιτέρω εξετάσεις για να αποκλείστει μια περίπτωση απώλειας αίματος.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος