• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 30/03/2024

Έχω σχέση 4 χρόνια τώρα είμαι στην ηλικία των 22 ετων..περναω πολύ καλά με την σχέση μου αλλά αυτόν τον καιρό νιώθω σαν να εχω ξενερώσει λίγο και δε ξέρω τι νιώθω αλλά με εκνευρίζει πολλές φορές σε πράγματα που συμβαίνουν, δεν τσακωνόμαστε παρόλα αυτά γιατί δεν είναι κανένα σοβαρός λόγος είναι ο μικροπράγματα αλλά νιώθω ότι δεν είναι αυτό που θελω διότι είναι και αυτός 21 χρονών και ειναι λίγο ανωριμος και θέλω στη ζωή μου κάτι λίγο πιο ώριμο.. δεν είναι ότι εγώ είμαι ώριμος χαρακτήρας αλλά απλά θέλω η σχέση μου να μην σκέφτεται σαν να είναι 18 χρονών... επίσης νιώθει πολλά για εμένα εκείνος και νιώθω μια πίεση ψυχική με αυτο γιατί δεν μπορώ να ανταποδώσω (πάλια μπορούσα) αλλά π.χ πήγαμε ένα 3ημερο μαζί μετά από αρκετή πίεση να βρω χρόνο και ανυπομονούσα να έρθει η Δευτέρα να φύγουμε..και ας περνούσαμε καλά απλά πνίγομαι δε ξέρω , δεν με πιέζει για τπτ όταν είμαστε από κοντά απλά δεν νιωθουμε τα ίδια και νιώθω ότι πνίγομαι μέσα στην σχέση μας επδ δεν νιώθω ότι νιώθει και θέλει εννοείται να του δώσω σε νοιαξιμο ότι μου δίνει..

4 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή φίλη ίσως να σκεφτείτε την πιθανότητα η σχέση σας να έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της και να έχει έρθει καιρός να σκεφτείτε σαν ανεξάρτητο άτομο το πως θα θέλατε να εξελιχτείτε στην ζωή σας. Αν πραγματικά υπάρχει αγάπη ακόμα μεταξύ σας το καλύτερο που θεωρώ ότι θα μπορούσατε να κάνετε είναι να συζητήσετε μεταξύ σας για το τι σας δυσαρεστεί στην συμπεριφορά του και να ακούσετε το τι έχει να σας πει. Αν δεν αισθάνεστε καλά είναι σημαντικό να κατανοήσετε τις ανάγκες σας και να δώσετε προτεραιότητα σε αυτές. Ίσως το πιο δύσκολο είναι να παραδεχτείτε ότι μέσα σας δεν νιώθετε πια ερωτευμένη ή/και ότι δεν θέλετε να συνεχίσετε και να αναλάβετε ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Όταν ο άλλος απαιτεί να πάρει ότι δίνει δεν νοιώθει ακριβώς αληθινά ε!?! Νομίζω το ένστικτο σας ξέρει πολύ καλά τι να κάνετε η ερώτηση είναι τι σας σταματάει από το να το κάνετε ??? Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, για να ξεκαθαρίσετε τί ακριβώς θέλετε από την σχέση αυτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αυτό που φαίνεται να σας ενοχλεί περισσότερο είναι η ανισορροπία στην ωριμότητα μεταξύ σας και η συναισθηματική πίεση που αισθάνεστε από τον σύντροφό σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι κάθε σχέση είναι μια διαδικασία εξέλιξης και μάθησης, και ότι οι διαφορές στην ωριμότητα μπορούν να αποτελέσουν πρόκληση.
    Ως ψυχολόγος, θα σας πρότεινα να μοιραστείτε ανοιχτά τα συναισθήματά σας με τον σύντροφό σας, να επικοινωνήσετε τις ανησυχίες σας και να προσπαθήσετε να βρείτε κοινές λύσεις. Η ειλικρίνεια και ο σεβασμός στις ανάγκες και τις επιθυμίες του καθενός μπορεί να βοηθήσει στην επίτευξη αρμονίας στη σχέση.
    Εάν παρόλα αυτά η σχέση σας δεν σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής