• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 08/12/2022

Στην επισκεψη του γυναικολόγου μας για το ετησιο ελεγχο τεστ ΠΑΠ γινεται και ελεγχος και για άλλα ΣΜΝ πέρα απο τα κονδυλώματα?

22 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν συμπεριλαμβάνεται στον ετήσιο προληπτικό γυναικολογικό έλεγχο. Ωστόσο, μετά από τη λήψη ιατρικού ιστορικού μπορούμε να αποφασίσουμε από κοινού με την ασθενή να πραγματοποιήσουμε περαιτέρω εξετάσεις για άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα.

    Ζιώγας Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Θα πρέπι να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι πρέπει να το ζητήστε ξεχωριστά ακόμη και για τα κονδυλώματα. κολποσκοπιση και εξέταση δέρματος. Ίσως σας παραπέμψει σε δερματολόγο αν δεν έχει πολύ χρόνο!

    Τύρος Γιώργος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι ο γυναικολόγος μπορεί να δώσει και άλλες εξετάσεις

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Οχι, μονο αν το ζητησετε.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Ο ιατρός που θα πρέπει να σας απαντήσει εδώ είναι ο γυναικολόγος σας

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας ναι μπορεί να γίνει έλεγχος και αιματολογικός και εννοείται καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δούμε αν υπάρχουν και άλλα νοσήματα ή φλεγμονές από μικρόβια

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Όχι εκτός και εάν υπάρχει υποψία από την ασθενή ή συμπτωματολογία.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • ΝΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν αποτελεί πάγια τακτική εκτός αν υπάρχουν άλλα συνοδά συμπτώματα ή αν το ζητήσει η ασθενής

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Γίνεται εφόσον υπάρχει κλινική υποψία από τον γυναικολόγο ή εφόσον ζητηθεί για προληπτικό έλεγχο

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό είναι να ζητάτε να γίνεται και έλεγχος άλλων Σ.Μ.Ν.( με εξέταση αίματος) γιατί στον έλεγχο με το pap test ανιχνεύεται μόνο η ύπαρξη HPV και μυκήτων.

    Πανταζή Βασιλική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Γκύζη

  • Καλημέρα
    Προσωπικά ,θα το ήθελα παρά πολύ ,διότι διενεργείται με τον ίδιο τροπο, και νομίζω έτσι γίνεται πλήρης έλεγχος

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Τα ΣΜΝ έλεγχονται με ειδικό έλεγχο και ειδικά αντίδραστήρια . Το τεστ παπ μπορεί να σας δώσει πληροφορίες για τα κονδυλώματα αν υπάρχει κολπίτιδα , μύκητες κλπ

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • ΟΧΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ HPV DNA TEST

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Αν και δεν είμαι γυναικολόγος, θα γράψω πως εξαρτάται απο τον ιατρό....συνήθως πάντως δεν γίνεται εκτός και αν προκύψει από το ιστορικο ή το ζητήσει η ίδια η ασθενής....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Μονο αν το ζητησετε

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Όσον αφορά το Pap test μόνο HPV

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Το τεστ Παπ έχει σκοπό να ανιχνεύσει βλάβες από τον HPV. Στο πλαίσιο του τακτικού ελέγχου μπορεί να γίνει καλλιέργεια για κάποια ΣΜΝ και αν υπάρχει λόγος να γινει συσταση και για αιματολογικές εξετάσεις για άλλα ΣΜΝ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Απουσία συμπτωμάτων δεν προτείνεται καλλιέργεια.

    Σκαμπαρδώνης Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χολαργός

  • Σε ένα κομμάτι του το τεστ Παπ λειτουργεί και ως καλλιέργεια κολπικού υγρού και εντοπίζονται σε αυτό άλλα μικρόβια σεξουαλικως (αλλά όχι μόνο) μεταδιδόμενα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Το τεστ Παπανικολάου γίνεται αποκλειστικά για να δούμε αν υπάρχουν κύτταρα με αλλοιώσεις που είναι τυπικές από λοίμωξη HPV. Έμμεσα, κάποιες φορές στα αποτελέσματα μπορεί να σχολιαστεί η παρουσία μυκήτων ή γενικά φλεγμονής (που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να οφείλεται σε κάποιο άλλο ΣΜΝ εκτός του HPV). Συμπερασματικά το τεστ Παπ δεν εξετάζει τα ΣΜΝ πέραν του HPV που είναι κ ο μοναδικός ιος που μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Ελπίζω να βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου