• STD
  • Submitted on 08/12/2022

Στην επισκεψη του γυναικολόγου μας για το ετησιο ελεγχο τεστ ΠΑΠ γινεται και ελεγχος και για άλλα ΣΜΝ πέρα απο τα κονδυλώματα?

22 specialists answered

  • Όχι δεν συμπεριλαμβάνεται στον ετήσιο προληπτικό γυναικολογικό έλεγχο. Ωστόσο, μετά από τη λήψη ιατρικού ιστορικού μπορούμε να αποφασίσουμε από κοινού με την ασθενή να πραγματοποιήσουμε περαιτέρω εξετάσεις για άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα.

    Ζιώγας Απόστολος

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • Θα πρέπι να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Όχι πρέπει να το ζητήστε ξεχωριστά ακόμη και για τα κονδυλώματα. κολποσκοπιση και εξέταση δέρματος. Ίσως σας παραπέμψει σε δερματολόγο αν δεν έχει πολύ χρόνο!

    Tyros Giorgos

    Dermatologist - Venereologist

    Nea Smirni

  • Ναι ο γυναικολόγος μπορεί να δώσει και άλλες εξετάσεις

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • Οχι, μονο αν το ζητησετε.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Ο ιατρός που θα πρέπει να σας απαντήσει εδώ είναι ο γυναικολόγος σας

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας ναι μπορεί να γίνει έλεγχος και αιματολογικός και εννοείται καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δούμε αν υπάρχουν και άλλα νοσήματα ή φλεγμονές από μικρόβια

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Όχι εκτός και εάν υπάρχει υποψία από την ασθενή ή συμπτωματολογία.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • ΝΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Δεν αποτελεί πάγια τακτική εκτός αν υπάρχουν άλλα συνοδά συμπτώματα ή αν το ζητήσει η ασθενής

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Γίνεται εφόσον υπάρχει κλινική υποψία από τον γυναικολόγο ή εφόσον ζητηθεί για προληπτικό έλεγχο

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλό είναι να ζητάτε να γίνεται και έλεγχος άλλων Σ.Μ.Ν.( με εξέταση αίματος) γιατί στον έλεγχο με το pap test ανιχνεύεται μόνο η ύπαρξη HPV και μυκήτων.

    Πανταζή Βασιλική (Deactivated account)

    Dermatologist - Venereologist

    Gizi

  • Καλημέρα
    Προσωπικά ,θα το ήθελα παρά πολύ ,διότι διενεργείται με τον ίδιο τροπο, και νομίζω έτσι γίνεται πλήρης έλεγχος

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Τα ΣΜΝ έλεγχονται με ειδικό έλεγχο και ειδικά αντίδραστήρια . Το τεστ παπ μπορεί να σας δώσει πληροφορίες για τα κονδυλώματα αν υπάρχει κολπίτιδα , μύκητες κλπ

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • ΟΧΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ HPV DNA TEST

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Αν και δεν είμαι γυναικολόγος, θα γράψω πως εξαρτάται απο τον ιατρό....συνήθως πάντως δεν γίνεται εκτός και αν προκύψει από το ιστορικο ή το ζητήσει η ίδια η ασθενής....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Μονο αν το ζητησετε

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Όσον αφορά το Pap test μόνο HPV

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Το τεστ Παπ έχει σκοπό να ανιχνεύσει βλάβες από τον HPV. Στο πλαίσιο του τακτικού ελέγχου μπορεί να γίνει καλλιέργεια για κάποια ΣΜΝ και αν υπάρχει λόγος να γινει συσταση και για αιματολογικές εξετάσεις για άλλα ΣΜΝ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Απουσία συμπτωμάτων δεν προτείνεται καλλιέργεια.

    Skarmpardonis Nikolaos

    Gynecologist - Obstetrician

    Cholargos

  • Σε ένα κομμάτι του το τεστ Παπ λειτουργεί και ως καλλιέργεια κολπικού υγρού και εντοπίζονται σε αυτό άλλα μικρόβια σεξουαλικως (αλλά όχι μόνο) μεταδιδόμενα.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Το τεστ Παπανικολάου γίνεται αποκλειστικά για να δούμε αν υπάρχουν κύτταρα με αλλοιώσεις που είναι τυπικές από λοίμωξη HPV. Έμμεσα, κάποιες φορές στα αποτελέσματα μπορεί να σχολιαστεί η παρουσία μυκήτων ή γενικά φλεγμονής (που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να οφείλεται σε κάποιο άλλο ΣΜΝ εκτός του HPV). Συμπερασματικά το τεστ Παπ δεν εξετάζει τα ΣΜΝ πέραν του HPV που είναι κ ο μοναδικός ιος που μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Ελπίζω να βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou