• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 20/01/2023

Η μονογαμική σχεση είναι ακίνδυνη από την εμφάνιση σεξουαλικών νοσημάτων όταν γίνεται μερικές φορές χωρίς προφύλαξη;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Εφ' όσον και οι δύο σύντροφοι είναι άνευ κάποιου ΣΜΝ ( από προηγούμενη σχέση ή επαφή ) σαφώς και είναι ακίνδυνη

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Εάν και οι δύο σύντροφοι είναι μονογαμικοί, τότε είναι δύσκολο να προσβληθεί κανείς από ΣΜΝ

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • εαν κάποιος απο τους 2 είχε σχέσεις πριν, υπάρχει περίπτωση να έχει ήδη κάτι. πρέπει να εξεταστείτε και οι δύο και μετά εφόσον υπάρχει εμπιστοσύνη πραγματικά οτι δεν θα πάει κάποιος απο τους δύο με κάποιο 3ο πρόσωπο, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Βέβαια ,για την κατα φύση συνουσία

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Αν είναι μονογαμική τότε η πιθανότητα σαφώς και είναι πολύ μικρότερη

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξαρτάται από το είδος της επαφής, την περίοδο του κύκλου της γυναίκας αν αναφερόμαστε σε ετεροφυλική σχέση, από την πολλαπλότητα των προηγούμενων σχέσεων και το ιστορικό των σεξουαλικών νοσημάτων του ζευγαριού καθώς και από την κατάσταση του ανοσοποιητικού συστήματος του ζεύγους (αν παίρνουν φάρμακα που καταστέλλουν το ανοσοποιητικό, αν καπνίζουν, αν ξενυχτάνε , αν διανύουν περίοδο άγχους ή έντασης, αν πάσχουν από άλλα νοσήματα....)

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Στο ιατρειο μας θα έχετε όλες τις απαραίτητες απαντήσεις σας
    Ευχαριστω πολύ

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Όταν υπάρχει σταθερότητα στους συντρόφους μειώνεται σε μεγάλο ποσοστό η εμφάνιση τέτοιων νοσημάτων σεξουαλικώς μεταδιδούμενων. Μια κολπίτιδα, μυκητιαση της γυναίκας μπορεί και αυτή επίσης να δημιουργήσει πρόβλημα στο σύντροφό της. Καλό είναι η καλή υγιεινή και η σταθερότητα στους συντρόφους

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Με την προϋπόθεση ότι κανένας από τους συντρόφους δεν είναι φορέας καποιου νοσηματος από προηγούμενη σχέση του και επίσης να μην έχει αναπτύξει κάποια λοίμωξη από κάποια άλλη αιτια πχ μυκητιαση λόγω λήψης αντιβίωσης.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Όχι απόλυτα καθώς κάποιος εκ των δύο μπορεί να είναι φορέας σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος από προηγούμενη σχέση.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Ναι εφόσον και οι δυο δεν είχαν η έχουν κάποιο νόσημα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Ναι με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει υποκείμενο νόσημα στους συντρόφους

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ναι εφ όσον και ο σύντροφος είναι μονογαμικος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η μονογαμική σχέση συνεπάγεται ότι και οι δύο σύντροφοι έχουν συμφωνήσει να έχουν σεξουαλική επαφή μόνο μεταξύ τους και όχι με οποιονδήποτε άλλον. Αυτό μπορεί σαφώς να μειώσει τον κίνδυνο προσβολής από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ), επειδή ο κίνδυνος περιορίζεται σε ένα μόνο άτομο. Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι πιθανό ο ένας σύντροφος να έχει προσβληθεί από ένα ΣΜΝ στο παρελθόν χωρίς να το γνωρίζει και χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα και να το μεταδώσει στον άλλο σύντροφο. Γι' αυτό είναι σημαντική η συστηματική χρήση προφυλακτικών, ακόμη και σε μια μονογαμική σχέση, και η τακτική πραγματοποίηση εξετάσεων για ΣΜΝ. Με ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Βέβαια και ειναι ακίνδυνη όταν και οι δυο σύντροφοι ειναι μονογαμικοι

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟΔΕΣΤΑΤΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Η μετάδοση των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων μπορεί να γίνει με μια και μόνο επαφή χωρίς προφύλαξη. Η μονογαμικη σχέση είναι ακίνδυνη μόνο στην περίπτωση που δεν έχουν προηγηθεί σεξουαλικοί σύντροφοι.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Αν ειναι απολυτα μονογαμικη σχεση και κανεις δεν εχει χρονια νοσο, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια