• STD
  • Submitted on 20/01/2023

Η μονογαμική σχεση είναι ακίνδυνη από την εμφάνιση σεξουαλικών νοσημάτων όταν γίνεται μερικές φορές χωρίς προφύλαξη;

18 specialists answered

  • Εφ' όσον και οι δύο σύντροφοι είναι άνευ κάποιου ΣΜΝ ( από προηγούμενη σχέση ή επαφή ) σαφώς και είναι ακίνδυνη

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Εάν και οι δύο σύντροφοι είναι μονογαμικοί, τότε είναι δύσκολο να προσβληθεί κανείς από ΣΜΝ

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • εαν κάποιος απο τους 2 είχε σχέσεις πριν, υπάρχει περίπτωση να έχει ήδη κάτι. πρέπει να εξεταστείτε και οι δύο και μετά εφόσον υπάρχει εμπιστοσύνη πραγματικά οτι δεν θα πάει κάποιος απο τους δύο με κάποιο 3ο πρόσωπο, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Βέβαια ,για την κατα φύση συνουσία

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Αν είναι μονογαμική τότε η πιθανότητα σαφώς και είναι πολύ μικρότερη

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Εξαρτάται από το είδος της επαφής, την περίοδο του κύκλου της γυναίκας αν αναφερόμαστε σε ετεροφυλική σχέση, από την πολλαπλότητα των προηγούμενων σχέσεων και το ιστορικό των σεξουαλικών νοσημάτων του ζευγαριού καθώς και από την κατάσταση του ανοσοποιητικού συστήματος του ζεύγους (αν παίρνουν φάρμακα που καταστέλλουν το ανοσοποιητικό, αν καπνίζουν, αν ξενυχτάνε , αν διανύουν περίοδο άγχους ή έντασης, αν πάσχουν από άλλα νοσήματα....)

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Στο ιατρειο μας θα έχετε όλες τις απαραίτητες απαντήσεις σας
    Ευχαριστω πολύ

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Όταν υπάρχει σταθερότητα στους συντρόφους μειώνεται σε μεγάλο ποσοστό η εμφάνιση τέτοιων νοσημάτων σεξουαλικώς μεταδιδούμενων. Μια κολπίτιδα, μυκητιαση της γυναίκας μπορεί και αυτή επίσης να δημιουργήσει πρόβλημα στο σύντροφό της. Καλό είναι η καλή υγιεινή και η σταθερότητα στους συντρόφους

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Με την προϋπόθεση ότι κανένας από τους συντρόφους δεν είναι φορέας καποιου νοσηματος από προηγούμενη σχέση του και επίσης να μην έχει αναπτύξει κάποια λοίμωξη από κάποια άλλη αιτια πχ μυκητιαση λόγω λήψης αντιβίωσης.

    Papoutsaki Vana

    Dermatologist - Venereologist

    Patras

  • Όχι απόλυτα καθώς κάποιος εκ των δύο μπορεί να είναι φορέας σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος από προηγούμενη σχέση.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Ναι εφόσον και οι δυο δεν είχαν η έχουν κάποιο νόσημα

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Ναι με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει υποκείμενο νόσημα στους συντρόφους

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Ναι εφ όσον και ο σύντροφος είναι μονογαμικος

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Η μονογαμική σχέση συνεπάγεται ότι και οι δύο σύντροφοι έχουν συμφωνήσει να έχουν σεξουαλική επαφή μόνο μεταξύ τους και όχι με οποιονδήποτε άλλον. Αυτό μπορεί σαφώς να μειώσει τον κίνδυνο προσβολής από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ), επειδή ο κίνδυνος περιορίζεται σε ένα μόνο άτομο. Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι πιθανό ο ένας σύντροφος να έχει προσβληθεί από ένα ΣΜΝ στο παρελθόν χωρίς να το γνωρίζει και χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα και να το μεταδώσει στον άλλο σύντροφο. Γι' αυτό είναι σημαντική η συστηματική χρήση προφυλακτικών, ακόμη και σε μια μονογαμική σχέση, και η τακτική πραγματοποίηση εξετάσεων για ΣΜΝ. Με ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Βέβαια και ειναι ακίνδυνη όταν και οι δυο σύντροφοι ειναι μονογαμικοι

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟΔΕΣΤΑΤΑ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Η μετάδοση των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων μπορεί να γίνει με μια και μόνο επαφή χωρίς προφύλαξη. Η μονογαμικη σχέση είναι ακίνδυνη μόνο στην περίπτωση που δεν έχουν προηγηθεί σεξουαλικοί σύντροφοι.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Αν ειναι απολυτα μονογαμικη σχεση και κανεις δεν εχει χρονια νοσο, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia