• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 31/10/2023

Καλησπέρα σας , έχω πολλά προβλήματα στις κοινωνικές και στις οικογενειακές μου σχέσεις που τις βλέπω να καταρρέουν συνεχώς και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να σταματήσει. Αυτό συμβαίνει λόγω κάποιων φετίχ που έχω πάνω στο σεξ και στο σεξτινγκ με διάφορες κοπέλες . Ένα απ' αυτά είναι οτι μ αρέσει να στέλνω ντροπιαστικές μου φωτογραφίες,όσο το δυνατόν περισσότερο ντροπιαστικές τόσο πιο πολύ ερεθίζομαι . Μετα από όλα αυτό όμως νιώθω ενοχές και ντροπή και απλά θέλω να σταματήσει όλο αυτό και να υπάρξει μια φυσιολογική ζωή.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Διάβασα το μήνυμα σας, τι θα λέγατε να το αντιμετωπίζατε με μια ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία;
    Εγκάρδια,
    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Ξεκινήστε άμεσα ψυχοθεραπεία για να εντοπίσετε τους λόγους που σας συμβαίνουν αυτά . Κάποια γεγονότα μπορεί να έχουν πυροδοτήσει αυτή τη συμπεριφορά σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας. Η απόλαυση του κάθε υποκειμένου είναι μοναδική και διαφορετική και έχετε δικαίωμα σε αυτή. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε από την ντροπή και τις ενοχές και ίσως αλλάξει κάτι από την απόλαυσή σας και εφεύρετε νέες λύσεις, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Αυτο που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία για μείωση της ντροπής και των ενοχων

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα. Ακούγεται σα να σας συμβαίνει κάτι που δεν μπορείτε να ελέγξετε καθόλου. Υπάρχει αυτή η ξεκάθαρη σεξουαλική προτίμηση για ντροπιαστικό περιεχόμενο, η οποία όμως σας προκαλεί σημαντική ενοχή και ντροπή. Θέλετε να σταματήσει όλο αυτό, όπως λέτε, σα να είναι κάτι που σας ξεπερνάει, σα να βρίσκεται εκτός του δικού σας ελέγχου. Ακούγεται αρκετά στρεσογόνο.

    Ομολογώ πως, αν και καταλαβαίνω πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλική σας ζωή, δεν μου είναι ξεκάθαρο από το μήνυμά σας πώς δημιουργεί ευρύτερα προβλήματα στις κοινωνικές και οικογενειακές σας σχέσεις. Όπως και να έχει, θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Απευθυνθείτε σε κάποιον εξειδικευμένο σε θέματα σεξουαλικότητας θεραπευτή.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δλδ δεν ερεθιζεστε σεξουαλικά αν δεν κάνετε την συμπεριφορά που αναφέρετε ? Δοκιμάστε όλο αυτό να το παίζετε ταινία μόνο στο μυαλό σας χωρίς να το κάνετε πράξη ! Στο μυαλό μπορείτε να το κάνετε όσο άγριο ή ντροπιαστικό θέλετε λέγεται φαντασίωση και ανήκει μόνο σε εσάς!!! Ελπίζω να βοήθησα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Αυτά που αναφέρετε, μόνο ένας έμπειρος ψυχοσεξολόγος ή Ψυχίατρος-σεξολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να τα διαχειριστείτε. Σας συνιστώ να κλείσετε ραντεβού στο Αιγινήτειο στο Ειδικό Ιατρείο Σεξουαλικής Υγείας στο οποίο λειτουργεί η πιο αποτελεσματική ομάδα κλινικών ψυχο - σεξολόγων και ψυχιάτρων ειδικευμένων στα ζητήματα αυτά.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Τα φετίχ σχετίζονται με τη χρήση ενός άψυχου αντικειμένου προκειμένου να επέλθει η σεξουαλική διέγερση. Η συνθήκη που περιγράφετε φαίνεται να μην ανήκει ακριβώς στην κατηγορία των φετίχ αλλά να είναι ο τρόπος που εκφράζεται η σεξουαλικότητά σας. Πολλές φορές η έκφραση της σεξουαλικότητας και η σεξουαλική συμπεριφορά διαφέρει ανά άτομο και ανά κοινωνία.
    Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε τη βοήθεια και τη στήριξη κάποιου ειδικού προκειμένου να κατανοήσετε το γιατί η σεξουαλικότητά σας εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο, να γνωρίσετε αυτό το κομμάτι και να μπορέσετε να διαχειριστείτε τον τρόπο έκφρασης καθώς τις συνέπειες που φα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ο φαύλος κύκλος ξεκινά να διαλύεται απο τη στιγμή που τον συνειδητοποιούμε! Έχει ςκάνει μόλις, το πρώτο σου βήμα, μπράβο!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να το συζητήσετε και να βρείτε μαζί ποια θεραπευτική μέθοδος θα σας βοηθήσει πιο αποτελεσματικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Για τα προβλήματα που αναφέρετε χρειάζεται να επισκεφτείτε ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης ψυχοθεραπευτή και να ξεκινήσετε θεραπεία. Αυτό θα βοηθήσει να κατανοήσετε τα προβλήματα στις σχέσεις σας και να τα χειριστείτε διαφορετικά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός