• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Καλησπέρα . Είμαι 38 ετών . Έχω μειωμένη διάθεση για σεξ. Όταν θα έρθω σε επαφή με την σύντροφο μου , μετά μπορεί να περάσουν και 2-3 εβδομάδες και να μην έχω διάθεση/ορεξη. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι έχω περισσότερη διάθεση τις πρωινές ώρες και μέχρι το μεσημέρι, ενώ το βραδιά όχι και τόσο. Επίσης κάποιες φορές μπορεί να έχω πρόωρη εκσπερμάτωση και Νοιώθω οτι με ενοχλεί . Σε ποιον γιατρό πρέπει να απευθυνθώ ? Ευχαριστώ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, εφόσον δεν υπάρχει ιατρικό θέμα καλό θα ήταν να κλείσετε μια συνέδρια έτσι ώστε να συζητηθούν οι ψυχολογικοί παράγοντες.

    Μανωλιδάκη Ματίνα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γαλάτσι

  • Πρώτα σε ανδρολογο η ουρολόγο μιλήστε ανοιχτά Για όλα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα,

    Σας στέλνω κάποιες ψυχαναλυτικές συμβουλές για μειωμένη σεξουαλική επιθυμία και πρόωρη εκσπερμάτιση:

    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι οι σεξουαλικές επιθυμίες και συμπεριφορές μπορούν να επηρεαστούν από διάφορους ψυχολογικούς παράγοντες. Η περιγραφή σας για μειωμένη επιθυμία για σεξ, για συγκεκριμένες ώρες αλά και η ανησυχία σας για πρόωρη εκσπερμάτιση υποδηλώνουν μια σύνθετη αλληλεπίδραση συναισθημάτων και εμπειριών.

    Από ψυχαναλυτική άποψη, η διερεύνηση των υποκείμενων ασυνείδητων συγκρούσεων, των εμπειριών του παρελθόντος και των συναισθηματικών δυναμικών θα μπορούσε να προσφέρει πολύτιμες πληροφορίε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Σε ψυχίατρο ειδικό σε διαταραχές του σεξ, θεωρώ πως είναι καλύτερο να κάνετε σεξ τις ώρες που νιώθετε καλύτερα, και καλό ίσως είναι να έχετε την κοπέλα σας από πάνω για να υπάρχει καλύτερος έλεγχος στην εκσπερμάτισή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, Η μειωμένη διάθεση για σεξ μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, συμπεριλαμβανομένης της φυσιολογίας, της ψυχολογίας και της ιατρικής. Η πρόωρη εκσπερμάτωση μπορεί επίσης να επηρεάσει τη σεξουαλική ικανοποίηση και τη διάθεση για σεξ. Σε αυτήν την περίπτωση, μια ειδική συνεδρία με εναν ειδικό στη σεξουαλική υγεία ή εναν ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει στην αξιολόγηση και στη διαχείριση αυτού του ζητήματος. Ο σωστός ειδικός μπορεί να προσφέρει τις κατάλληλες συμβουλές και τεχνικές για τη διαχείριση της πρόωρης εκσπερμάτωσης και την αύξηση της σεξουαλικής ικανοποίησης.
    Όσον αφορά την προτίμηση για σεξ το πρωί, έρευνες έχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Πιθανότατα η δυσκολία που αντιμετωπίζετε είναι ψυχολογικής φύσης, ωστόσο, είναι καλό να επισκεφθείτε σε πρώτη φάση έναν ανδρολόγο/ουρολόγο για να αποκλείσετε οποιαδήποτε οργανική αιτιολογία. Στη συνέχεια, μπορείτε να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο εξειδικευμένο σε ζητήματα σεξουαλικής υγείας για ατομική ψυχοθεραπεία, είτε να επιλέξετε κάποιον ειδικό για θεραπεία ζεύγους. Σας ευχαριστώ και παραμένω στη διάθεσή σας.

    Αγγελάκη Δήμητρα - Ευγενία

    Ψυχολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Αγαπητέ κύριε διάβασα πολύ προσεκτικά αυτά που γράφετε. Θα πρέπει να μιλήσετε με Κλινικό Ψυχοσεξολόγο ο οποίος θα πάρει εμπεριστατωμένο ιστορικό των καταστάσεων που περιγράφετε και από τα στοιχεία που θα συλλεχτούν θα καταλήξει στο που οφείλεται η μειωμένη σας σεξουαλική επιθυμία είτε η γρήγορη εκσπερμάτιση που αναφέρετε (και αν πρόκειται όντως για αυτά που περιγράφετε με βάση τα διαγνωστικά κριτήρια). Θα πρέπει να δούμε αν ό αυτά που αναφέρετε είναι κάτι περιστασιακό ή σας συμβαίνει εδώ και αρκετό καιρό. Το πιο σημαντικό είναι ότι νιώθετε ενόχληση. Μια σωστή αξιολόγηση των προβλημάτων απαιτεί να γίνουν κάποιες εξετάσεις όπως π.χ. ορμονολογικ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η μειωμένη σεξουαλική διάθεση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες, της κούρασης, της άγχος και της κατάθλιψης. Η πρόωρη εκσπερμάτωση είναι επίσης μια σεξουαλική διαταραχή που επηρεάζει την ερωτική μας ζωή.
    Εάν δεν αντιμετωπίζεται κάποιο οργανικό πρόβλημα υγείας και τα συμπτώματα που αναφέρετε οφείλονται σε ψυχογενή αίτια θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχοσεξολόγο.
    Ο ειδικός θα μπορέσει να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τυχόν ψυχολογικά ή συναισθηματικά ζητήματα που μπορεί να επηρεάζουν τη σεξουαλική σας υγεία.
    Μέσα από συνεδρίες συμβουλευτικής, ψυχοσεξουαλικής θεραπείας και διάφορω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής