• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 30/11/2022

Χαίρετε. Η μητέρα μου 70 ετών πάσχει από οστεοαρθρίτιδα .Πριν 4 μήνες πρήστηκε το γόνατο της. Πονούσε πολύ. Έκανε εξετάσεις και βρήκαμε ότι έχει οστεοπόρωση και οστεοαρθρίτιδα στο δεξί γόνατο πιο πολύ και στο αριστερό είναι σε αρχικό στάδιο.Έκανε ενέσεις υαλουρονικού οξέος . Παίρνει συμπληρώματα διατροφής που σχετίζονται με την οστεοπόρωση. Δεν έχει πάρει αντιφλεγμονώδη χάπια ούτε παυσίπονα. Πριν της πρηστεί το γόνατο δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Εδώ και 15 χρόνια περπατάμε 6 χιλιόμετρα 4 φορές την εβδομάδα. Το γόνατο την πονάει όταν κουράζεται. Μετά από 3 μήνες, αρχίσαμε να περπατάμε όπως παλιότερα 6 χιλιόμετρα, απλά κουράζεται και την πονάει. Το περπάτημα είναι η μοναδική μορφή άσκησης και είναι κάτι που της αρέσει, το καλοκαίρι κάνουμε πολλά μπάνια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν επιτρέπεται να περπατάμε τόσο πολύ; Η πάθηση αυτή μας έχει επηρεάσει όλους ψυχολογικά .Θέλω να βγαίνω με την μητέρα μου να περπατάμε μαζί, όπως κάναμε όλα τα προηγούμενα χρόνια. Η μητέρα πάντα ήταν πολύ δραστήρια. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ .Περιμένω με αγωνία την απάντηση σας και ελπίζω να είναι θετική .

30 ειδικοί απάντησαν

  • Η οστεοαρθρίτιδα όσο περνάει ο καιρός έχει την τάση να χειροτερεύει
    Αν τα κιλά τις μητέρας σας είναι αρκετά υπάρχει ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα να καταστραφεί ποιο γρήγορα η άρθρωση
    Καλό θα ήταν να κάνει θεραπείες με λασερ
    Θα τις μειώσουν άμεσα τον πόνο
    Το φυσικοθεραπευτηριο μου διαθέτει αυτά τα λασερ

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Η βάδιση δεν είναι απαγορευτική μορφή άσκησης, ωστόσο η οστεοαρθρίτιδα απαιτεί ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών της εκάστοτε περιοχής( στη συγκεκριμένη περίπτωση του γόνατος). Θα πρέπει να γίνει κάποια αξιολόγηση δια ζώσης.

    Σταυρίδου Ελένη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα.Και βέβαια βοηθάει το περαπτημα....απλά είναι καλύτερα να κάνετε παγοθεραπεία 2-3 φορές την ημέρα και να βάζει την Polar Ice ,κρυα αλοιφη.

    Γεωργιλάκης Κωνσταντίνος

    Χειροπράκτης-Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,
    Η οστεοαρθρίτιδα πέραν τον αλλοιώσεων που την χαρακτηρίζουν και του σχετικού πόνου λόγω του ερεθισμού δομών της άρθρωσης, (όπως πχ. ο αρθρικός υμένας,το οστό κάτω από τον αρθρικό χόνδρο κα) χαρακτηρίζεται και από διαταραχή στον τρόπο που συντάσσονται και κινούνται τα οστά που την απαρτίζουν.

    Αν και η κίνηση είναι απαραίτητη, -ιδιαίτερα κατά τις πρωινές ώρες που η άρθρωση μπορεί να είναι πολύ δύσκαμπτη- προκειμένου να αναζωογονηθεί ο χόνδρος και να αντιμετωπιστεί ο πόνος, σκεφτείτε ότι έχετε να κάνετε με μια πάσχουσα περιοχή, οπότε η παραπάνω κίνηση από αυτή που μπορεί η άρθρωση να αντέξει μπορεί να εντείνει τα συμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Στεφανάτος Θεοχάρης

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Χρειάζεται να περπατάει. Αλλά όχι τόσο πολύ και μονοκόμματα. Όσο περνάνε τα χρόνια καταπονούνται επιπλέον οι αρθρώσεις

    Αγγελάκος Μιχαήλ

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας η οστεοαρθρίτιδα ειναι μια φλεγμονώδης παθηση που συνιστα συντηρητικ'η θεραπεία και φυσικοθεραπεία. Αν δεν γινουν αυτα τότε η διάρκεια στο περπάτημα και τα χλμ θα φθείνουν λογω πονου . Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα θα σας πρότεινα να μειώσετε την απόσταση που διανύεται στο μισό για αρχή. και όταν επιστρέψετε να εφαρμόσετε παγοθεραπεία για 10 λεπτά (2-3 δεκάλεπτα σε περίοδο μιας ώρας)επίσης στο περπάτημα να αποφύγετε ανηφόρες -κατηφόρες εάν είναι δυνατόν.Θα περιμένετε τουλάχιστον για 3 εβδομάδες για να δείτε εάν υπάρχει ανταπόκριση.

    Μανωλάς Ιάκωβος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας. Σίγουρα είναι καλό να μην διακόψετε τη δραστηριότητα που έχετε με τη μητέρα σας, ίσως όμως η απόσταση για τη μητέρα σας να πρέπει λίγο να μειωθεί. Είμαστε στη διάθεση σας να εκτιμήσουμε την μητέρα σας από κοντά και να σας πούμε με μεγαλύτερη βεβαιότητα τι πρέπει να γίνει.

    Καρούσος Αλέξανδρος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, τα 6 χιλιόμετρα για 4 φορές την εβδομάδα είναι πολύ έχοντας οστεοαρθρίτιδα. Όμως μία πιο ήπια γυμναστική ενδίκνυται για την οστεοαρθρίτιδα (π.χ. περπάτημα για τα μισά χιλιόμετρα). Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις οι ενέσεις υαλουρονικού οξέως δεν αρκούν ή έχουν μικρή αποτελεμσατικότητα. Η οστεοαρθρίτιδα χρειάζεται γενικότερη ενδυνάμωση στους μύες του γονάτου και του ισχίου. Με ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα φυσικοθεραπείας, ο πόνος θα ήταν ηπιότερος και πιθανόν να μπορούσε να περπατήσει και πιο εύκολα με λιγότερη κόπωση.

    Λέκκας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Άλιμος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΟ ΜΥΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΧΟΝ ΣΚΕΛΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΑΚΡΑΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ Η ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΒΑΡΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΟ Metaflex ΜΕ ΧΟΝΔΡΟΙΤΙΝΗ ΓΛΥΚΟΖΑΜΙΝΗ ΚΑΙ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ Ο ΕΟΠΥΥ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΚΑΘΕ 4 Τ... Διάβασε περισσότερα

    Λιανού Μάργια & Συνεργάτες (Physioplan) (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αρτέμιδα

  • Πρέπει νά ακούμε την γνώμη τών ειδικών, η απόφαση όμως είναι δική σας για τό τί θέλετε περισσότερο. Υπάρχουν κάποια tips , όπως νά μειώσετε τήν απόσταση, νά κάνετε διαλείμματα..κλπ. Ακολουθήστε
    την κατάλληλη θεραπεία, εντάσσοντας καί τήν φυσικοθεραπεία στην αποκατάσταση της υγείας σας.

    Μάμαλης Βασίλειος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Συγνώμη για πριν. Ναι να περπατάτε όσο μπορεί την κάθε φορά . Όλες οι ήμερες δεν είναι ίδιο για πολλούς παράγοντες. Κοιτάμε το σήμερα αλλά και αύριο πως είναι ... μετά από το περπάτημα που κάνετε. Ναι λοιπόν

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Γειά σας.... Η ήπια κίνηση στις αρθρώσεις βοηθά στην καλύτερη αφομοίωση του αρθρικού υγρού... έτσι επιτυγχάνεται καλύτερη κινηση και λιγότερο επίπονη λειτουργικότητα .... Ολα όμως εξαρτώνται απο πολλούς άλλους παράγοντες τους οποίους μπορούμε να τους αναπτύξουμε από κοντά ώστε να μπορέσω να πάρω το ιστορικό της μητέρας σας...
    Ευχαριστώ πολύ

    Δημητρόπουλος Γεώργιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας. Από τη στιγμή που το γόνατο της είναι οστεοαρθριτικό, δυστυχώς, το πολύ περπάτημα μόνο χειροτέρευση μπορεί να επιφέρει. Η φυσικοθεραπεία είναι πολύ αποτελεσματική σε τέτοιες καταστάσεις. Με μία συντηρητική αγωγή επεκτείνουμε το χρόνο ζωής της άρθρωσης. Οτιδήποτε είμαι στη διάθεση σας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα.
    Η φυσιολογική εξέλιξη μας είναι και η εκφύλιση ιστών.
    Αυτό δεν σημαίνει οτι θα μείνουμε να πονάμε ή να μην κάνουμε αυτά που συνηθίζαμε, έστω και με ένα πιο μέτριο βαθμό.
    Οτι πρήστηκε το γόνατο είναι ένδειξη για ξεκούραση και θεραπεία γιατί μάλλον ταλαιπωρήθηκε.
    Μέτα την θεραπεία και εφόσον έχει ξεπρηστεί τελείως, ξεκινάει η σωστή ενδυνάμωση και σταδιακά το περπάτημα.
    Όλα γίνονται δυνατά, αρκεί να γίνονται με σωστή μεθοδολογία.

    Κουράκος Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κερατσίνι

  • καλησπερα σας,
    το περπατημα και το κολυμβηση ειναι δραστηριοτητες που θέλουμε ο ασθενης να κανει.προτινω να συνεχίσετε το περπατημα ίσως το διαστημα αυτο να μειώστε τις αποστασεις και μετα που θα γυρνατε σπιτι καλο ειναι να βαζει λίγο παγο

    Παπουτσάκης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να αξιολογήσω την μητέρα σας δια ζώσης. Σαν γενική οδηγία όμως, όταν υπάρχει πόνος δεν συνεχίζουμε την επώδυνη δραστηριότητα.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Καλησπέρα σας,
    αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να δοκιμάσετε να μειώσετε λίγο το περπάτημα. Μπορεί αντί για 6 χιλιόμετρα να κάνετε όσα μπορεί χωρίς να την πονάει, τουλάχιστον για την αρχή (3-4χλμ ενδεχομένως), μπορεί να πρέπει να κάνετε 2-3 στάσεις ανάμεσα σε αυτά τα 6 χιλιόμετρα να ξεκουράζεται λίγο, μπορεί να πρέπει να βγαίνετε για περπάτημα 2-3 φορές τη βδομάδα αντί για 4. Το θέμα είναι να βρεθεί το κατάλληλο φορτίο που μπορεί να αντέξει το γόνατο της ώστε να συνεχίζετε το περπάτημα χωρίς να την πονάει. Η κούραση δεν είναι τόσο πρόβλημα και απλά θα χρειάζεται περισσότερες στάσεις. Επίσης, είναι πιθανό να κουράζεται επειδή έμεινε αρκε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Το περπάτημα είναι πάντοτε μια εξαιρετική άσκηση. Όμως ο δείκτης για το πόσο και τι με τι ρυθμό θα βαδίσω είναι ο πόνος μας. Όσο λοιπόν δεν την πονάει μπορεί να περπατά. Ιδανικά μειώστε για ένα διάστημα την απόσταση, συμβουλευτείτε τον φυσικοθεραπευτή σας για να σας υποδείξει κάποιες χρήσιμες ασκήσεις και σταδιακά θα μπορεί η μητέρα σας να επανέλθει όπως και πριν.

    Τσαμουρτζής Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Πτολεμαΐδα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΕ ΕΥΘΥ ΔΡΟΜΟ Μ Ε ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ,

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα οι βλάβες και στα δύο γόνατα με τον χρόνο θα αυξάνω ντε ,η άποψη μου είναι περισσότερο κολύμπι για άσκηση εάν είναι δυνατόν γιατί αποφορτίζει της αρθρώσεις. Το περπάτημα θα πρέπει να περιοριστεί στο όριο του πόνου για να μη δημιουργεί φλεγμονή στα γόνατα και συλλογή υγρού σε προχωρημένα στάδια και όταν δεν μπορούν να βοηθήσουν οι συντηρητικές θεραπείες οδηγούμαστε σε επεμβάσεις ολικής αρθοπλαστικής

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Συγχαρητήρια στην μητέρα σας για την ενέργεια της!!
    Η οστεοαρθρίτιδα έχει στάδια εξέλιξης. Καθώς περνάμε από το ένα στάδιο στο άλλο , έχουμε έξαρση συμπτωμάτων ( οίδημα, δυσκαμψία, πόνο). Το υαλουρονικό θα βοηθήσει στην πιο αργή και ομαλή εξέλιξη, δεν θα σταματήσει η αρθρίτιδα.
    Τα χιλιόμετρα που μου αναφέρατε είναι αρκετά για ένα τέτοιο γόνατο. Θα έπρεπε να ξεκινήσει με μικρότερες αποστάσεις και προοδευτικά να φτάσει μέχρι το πολύ 4,5 χλμ. Θα ήταν προτιμότερο ακόμη να τα χωρίζετε σε 2 φορές την ημέρα.
    Η φυσικοθεραπεία με ένα πρόγραμμα κινησιοθεραπείας με ενδυνάμωση θα την βοηθούσαν ακόμη περισσότερο.
    Πάγος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζηκωνσταντίνου Παρασκευή

    Φυσικοθεραπευτής

    Σίνδος

  • Η οστεοαρθρίτιδα δυστυχώς είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση για τους ασθενείς και μόνο το χειρουργείο διορθώνει την οστεοαρθρίτιδα. Ωστόσο η πηγη του πόνου (η αιτία) για την μητέρα σας μπορεί να μην σχετίζεται με το γεγονός πως έχει οστεοαρθρίτιδα, διότι την είχε κ πριν από κάποιους μήνες ή και χρόνια! Το συνεχόμενο περπάτημα και προφανώς η έλλειψη διατάσεων και αποθεραπεία προκάλεσαν κόπωση στους μύες και τένοντες της περιοχής, με αποτέλεσμα να μην είναι ικανοί να απορροφήσουν τους κραδασμούς και τα φορτία ( αρα να επιβαρύνουν επιπλέον το γόνατο)! Οι φυσικοθεραπειες έχουν σκοπό να πάρουν την φλεγμονή και τον πόνο να δυναμώσουν έξυπνα τους μ... Διάβασε περισσότερα

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • Το περπάτημα και η σωματική άσκηση δεν κάνει κακό στην οστεοαρθρίτιδα.καλό είναι να αποφεύγετε τον ανώμαλο δρόμο (π.χ πεζοδρόμιο,σκάλες,βουνό,κτλ). Η οστεοαρθρίτιδα είναι εξελιγκτική πάθηση δυστυχώς που στο αρχικό και μέσο στάδιο μπορεί να βρει κάποια βελτίωση με το υαλουρονικό οξύ.
    Όταν η συμπτωματολογία, δηλαδή ο πόνος και το οίδημα αρχίζει να γίνεται τόσο έντονη που επηρεάζει την ποιότητα ζωής του ασθενούς, τίθεται η ένδειξη της αρθροπλαστικής γόνατος η οποία είναι η τελική λύση για την αρθρίτιδα.
    Πάντως στο βασικό σας ερώτημα αν η μητέρα σας θα χειροτερέψει την αρθρίτιδα με το περπάτημα, η απάντηση είναι όχι. Οπότε ας κάνει όποια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα! Σίγουρα το περπάτημα και γενικά η άθληση είναι πολύ ευεργετική! Βέβαια ο πονος εξαιτίας της οστεοαρθρίτιδας μας περιορίζει τις δυνατότητες άθλησης! Φυσικά και επιτρέπεται να περπατάμε! Το σώμα μας όμως μας βάζει όρια με τον πόνο! Αν μπορεί να περπατάει δεν είναι κάτι κακό! Αν όμως πονάει καλά είναι να σέβεται τα όρια που βάζει το σώμα της για να μην υποφέρει!
    Καλό βράδυ

    Dr. Σκαρδούτσος Αναστάσιος

    Αθλητίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Όσον αφορά το πρόβλημα της μητέρας σας έχω να σας πω τα εξής: Το γεγονός ότι την ενοχλεί και πάλι μετά από περπάτημα 6χλμ δείχνει προφανώς ότι αυτή η απόσταση είναι μεγάλη προφανώς για αυτό το γόνατο την δεδομένη χρονική στιγμή. Αυτό που εγώ θα μπορούσα να συστήσω από την δική μου ειδικότητα είναι εάν μπορεί η μητέρα σας να ενταχθεί σε ένα πρόγραμμα ενδυνάμωσης κάτω ακρων έτσι ώστε σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα 3 μηνών περίπου να καταφέρει να ενδυναμώσει το πόδι της και να απολαμβάνετε μαζί και πάλι το περπάτημα. Η άσκηση που ταιριάζει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η κολύμβηση, το pilates και το Otago.
    Ελπίζω να σας β
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Θα συνιστούσα και κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης των τετρακέφαλων , παράλληλα με το περπάτημα , το οποίο εφόσον την ευχαριστεί θα μπορούσε να το συνεχίσει , με μέτρο όμως για να μην φθαρεί περισσότερο το γόνατο της

    Τσερώνης Δημήτριος

    Ρευματολόγος

    Περιστέρι

  • Η οστεοπόρωση δεν έχει πόνο. Η αρθρίτιδα στο γόνατο είναι οστεοαρθριτιδα σίγουρα η είναι από φλεγμονώδεις νόσημα? Όπως οροαρνητικη αρθρίτιδα ? Κάνατε δείκτες φλεγμονής ΤΚΕ και CRP? Αν κάνατε και είναι φυσιολογικοί οι δείκτες τότε είναι οστεοαρθριτιδα. Η έγχυση υαλουρονικου είναι οκ αρκεί το Υ/Ο να είναι υψηλού μοριακού βάρους για να διαρκεί περισσότερο και να γίνει η έγχυση εσωτερικά του γονάτου και όχι εξωτερικά με την καθοδήγηση υπερήχου. Μπορεί να συνδυαστεί και με μικρή δόση κορτιζόνης δεν είναι λάθος. Σε αποτυχία δοκιμάστε PRP. Μπορεί να περπατάει σε ευθεία μέχρι να κουραστεί απαγορεύεται η κατάβαση σε σκάλες και η κατηφόρα

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα σας, η άσκηση είναι η καλύτερη γυμναστική.Απ την στιγμή που τη βοηθάει δε θα την σταματήσει. Παρόλο αυτά θα πρέπει να έχετε κατά νου ότι η οστεοαρθρίτιδα είναι μια νόσος που εξελίσσεται. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται παρακολούθηση από τον θεράποντα ορθοπαιδικό όπως επίσης και μέτρηση οστικής πυκνότητας συχνά. Εν κατακλείδι εννοείται να περπατάει(να αποφεύγονται ανηφόρες και κατηφόρες) γιατί η ακινησία προκαλεί άλλους είδους προβλήματα και τους καλοκαιρινούς μήνες όσο το δυνατόν περισσότερα μπάνια.

    Physioaskisis -Αφοί Τσιαμπά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • Για αρκετές δεκαετίες τώρα, η σωματική δραστηριότητα και η άσκηση έχουν αναγνωριστεί ως αποτελεσματική θεραπεία σε μια πληθώρα παθολογιών.
    Η θεραπευτική άσκηση ενσωματώνεται τώρα σε πολλές κλινικές κατευθυντήριες οδηγίες άλλων χωρών για τη θεραπεία πολλών μυοσκελετικών διαταραχών ως αναπόσπαστο κομμάτι των θεραπευτικών πρωτοκόλλων πρώτης γραμμής. Παρά τις πειστικές αποδείξεις για τα οφέλη της άσκησης, η συνταγή άσκησης εξακολουθεί να μην χρησιμοποιείται επαρκώς από τους επαγγελματίες υγείας. Οι ερευνητές πρότειναν ότι η χρόνια άσκηση σχετίζεται με μειωμένη κατάθλιψη, βοηθάει στην πρόληψη ψυχολογικών διαταραχών και μπορεί να λειτουργήσει ω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γρηγοριάδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα