• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 29/08/2023

Καλησπέρα...έχω βγάλει στη μεσαία άρθρωση του αντίχειρα ένα οστεοφυτο...αυτό σημαίνει ότι σύντομα θα έχω επειδηνωση της οστεοαρθριτιδας και στις υπόλοιπες αρθρώσεις όπως γόνατο ισχυα και άλλα? Έχω 3 μήνες που έβγαλα το οστεοφυτο...είμαι 47 χρονών και σε προεμμηνοπσυση...

8 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανή οστεοαρθρίτιδα πρέπει να γίνει ρευματολογικος έλεγχος

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Δεν πρέπει να είναι οστεόφυτο. Θέλω ακτινογραφία για να απαντήσω. Δεν πρέπει να ανησυχείτε για τις άλλες αρθρώσεις.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Πολύ πιθανών. Καλό είναι να γίνεται μιά αγωγή συντήρησης ώστε να μειώσουμε, κατά το δυνατών, την τάση για επιδείνωση της οστεοαρθρίτιδας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Θα έλεγα όχι. Η οστεοαρθρίτιδα είναι εξαιρετικά συχνή στις αρθρώσεις του χεριού κ ιδιαίτερα σε άτομα που δουλεύουν με τα χέρια.
    Αυτό δεν ισοδυναμεί με ταχύτερη εξέλιξη της οστεοαρθρίτιδας ομως

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Είναι πιθανό το οστεόφυτο να είναι μέρος της γενικότερης οστεοαρθριτιδας που έχετε.Η οστεοαρθριτιδα ακολουθεί διαφορετική πορεία σε κάθε ασθενή αλλά και σε κάθε άρθρωση του ίδιου ασθενούς.Θέλετε συστηματική παρακολούθηση απο ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το ότι η άρθρωση του αντίχειρα έχει κάποιες οστεοαρθριτικές αλλοιώσεις αυτό δεν σημαίνει ότι θα υπάρχουν και σε άλλες αθρώσεις όπως του γόνατος και του ισχίου.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι απαραίτητο να το πάθετε και σε άλλες αρθρώσεις.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο