• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Μετά από κάποιες οσφυαλγίες -ισχιαλγιες που πάθαινα,έκανα μαγνητική ομσσ η οποία έδειξε κάποιες κηλες.ωστοσο,είχα σηκώσει και ανυψώσει πολύ μεγάλο βάρος, όμως δεν με είχε ενοχλήσει η μέση μου τις προσεχείς μέρες.ψηλαφω εδώ και λίγο καιρό χαμηλα στην μέση από την αριστερή πλευρά στο ύψος των γλουτών μόρφωμα και στο σημείο αισθάνομαι βάρος,και μια πολύ εκνευριστικη συνεχή ενόχληση,δυσκολεύομαι να κάτσω και να ξαπλώσω,τότε πονάω πολύ.θα μπορούσε να είναι θλάση και αν ναι,ποια είναι η ενδεδειγμένη εξέταση για την διάγνωση της;η μαγνητική ομσσ με καλύπτει ώστε να αποκλείσω κάποια κακοήθεια η θα έπρεπε να γίνει πχ στην λεκάνη;κι αν ναι,με σκιαγραφικό η χωρίς;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αποκλειστικά υπεύθυνες είναι οι κηλες ωπου θα έπρεπε ν αντιμετωπιστούν με αποκατάσταση και φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, ο υπέρηχος μαλακών μορίων θα μπορούσε σε πρώτη φάση να σας βοηθήσει διαγνωστικά και έπειτα, αναλόγως τη θέση μια μαγνητική λεκάνης. Αν υπάρχει υποψία κακοήθειας το σκιαγραφικό είναι απαραίτητο.
    Ευχαριστώ. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΟΣΦΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα σας!Θα μπορούσε να είναι κάποιος μυϊκός σπασμός ή κάποια θλάση(δείτε τι αίσθηση βγάζει είναι κάτι που στην πίεση υποχωρεί κάπως ή όχι). Επίσης αυτό ποσό καιρό το έχετε,έχει κάποια αλλαγή σε μέγεθος η υφή; Αν ναι ή αν δεν είστε σίγουρος ότι είναι μυϊκό πήγαινετε σε έναν γιατρό να το δει!Αν χρειαστεί θα σας πει να κάνετε υπέρηχο μαλακών μορίων ή μαγνητική!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα..με σκιαγραφικό αλλά καλύτερα αξονική.για να είμαστε όμως σίγουροι ρωτήστε τον γιατρό σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Η μαγνητική της ΟΜΣΣ που κάνατε συνήθως στο πεδίο περιλαμβάνει κ το "ύψος" των γλουτών , άρα μια μάζα θα ήταν εμφανής κ θα είχε σχολιαστεί στο αποτέλεσμα.
    Οι κήλες μπορεί να προκαλέσουν τα συμπτώματα που περιγράφετε κ αυτό που ψηλαφατε ίσως είναι κάποιος μυϊκός σπασμός.
    Το πιο σωστό είναι να σας εξετάσει ο γιατρός σας κ να σας καθοδηγήσει για το πώς θα απαλλαγείτε από τα ενοχλήματα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Νομίζω όλοι οι πόνοι έχουν σχέση με τις κηλες και οχι με θλάση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης