• Ψυχοθεραπεία Online
  • Υποβλήθηκε 27/03/2024

ΕΧΩ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 23 Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΦΩΝΑΖΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΛΕΕΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας,
    να έχετε μία συνάντηση οι γονείς με ψυχολόγο καταρχάς και θα δείτε την συνέχεια μαζί του/της.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Υπάρχει κάτι που την ενοχλεί, θα πρέπει να το διερευνήσετε με ειδικό ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Προφανώς περνάει μια δύσκολη εφηβεία. Το ότι δε θέλει όμως την αδερφή της μπορεί να υποκρύπτει και αλλά αιτία. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για οικογενειακή θεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Η κατάσταση που περιγράφετε είναι κάτι που απασχολεί πολλά νέα άτομα στην εφηβεία τους. Τα νεύρα και η δυσκολία στην επικοινωνία με τους συνομηλίκους μπορεί να είναι αποτέλεσμα της ηλικίας και της αναζήτησης της ταυτότητάς τους.
    Θα συμβούλευα εσάς να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τον ψυχικό κόσμο της κόρης σας ενώ παράλληλα εσείς είναι σημαντικό να της δείξετε υποστήριξη και κατανόηση, ώστε να νιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη. Τέτοιες καταστάσεις απαιτούν υπομονή και μαζί με την επαγγελματική βοήθεια θα αποτελέσουν ένα ισχυρό εργαλείο για την αντιμετώπιση των δυσκολιών που α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, η κόρη σας είναι στην εφηβεία και οι έφηβοι έχουν παρόμοιες συμπεριφορές. Θα πρότεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες σε σχέση με αυτό το ζήτημα.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλημερα σας.
    Μιλαμε για μια δυσκολη- ιδιαιτερη περιοδο, οπου τα συναισθηματα μεγενθυνονται.Επομενως μια λειτουργικη διαχειριση και η συμβολη ενος ειδικου θα βοηθουσε στην αντιμετωπιση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημέρα, η εφηβεία είναι ένα μεγάλο μεταβατικό στάδιο από την ψυχολογία του παιδιού στην ψυχολογία του ενήλικα και ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Την ρωτήσατε γιατί έχει νεύρα? Μπορεί να της έχει συμβεί κάτι και να μην ξέρει πώς να το αντιμετωπίσει. Ακούστε την, καταλάβετε τί της συμβαίνει και μετά βάλτε όλες μαζί τα όρια της συγκατοίκησής σας.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι