• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

Παθαίνω κρίσεις πανικού μόνο βράδυ και μου αυξάνεται η πίεση εννοείται βράδυ ,έχω πάει κάποιες φορές νοσοκομείο και μόλις πάω σε λίγη ώρα είμαι καλά,νομίζω έχω πάθει φοβία και με την υγεία μου χωρίς να έχω κάτι...από που πρέπει να αρχίσω ψυχίατρος ψυχολόγο κάποιο ειδικό κέντρο..

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πως περνάτε δύσκολα με αυτά τα παρασιτικά συμπτώματα. Ένας ψυχίατρος είναι ένας ειδικός στη διάγνωση και την αντιμετώπιση ψυχικών διαταραχών με συνταγογράφηση φαρμάκων εάν αυτό είναι απαραίτητο. Από την άλλη πλευρά, ένας ψυχολόγος είναι ειδικός στη θεραπεία, στην υποστήριξη ατόμων με ψυχολογικά ζητήματα, ακόμη και κάποια από εμάς έχουμε ειδικευτεί στην συμβουλευτική. Μπορούμε να παρέχουμε διάφορες μορφές θεραπείας, όπως η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (ΓΣΘ), η οποία είναι αποτελεσματική στην αντιμετώπιση φοβιών.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως οι κρίσεις πανικού και η αυξημένη πίεση, είναι πράγματι δυσάρεστα και μπορεί να δημιουργήσουν έναν κύκλο ανησυχίας για την υγεία σου, ακόμη και όταν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος.
    Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να διαχειριστείς αυτές τις κρίσεις, εξερευνώντας τις υποκείμενες αιτίες και να σου προσφέρει στρατηγικές αντιμετώπισης για να αντιμετωπίσεις το άγχος σου. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει να αναπτύξεις υγιείς τρόπους για να αντιμετωπίζεις το στρες και να βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου. Αρχίζοντας από έναν ψυχολόγο, μπορείς να αξιολογήσεις και την ανάγκη για συμβου
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να πάτε σε ψυχολόγο να κάνετε μερικές συνεδρίες ώστε να μην παθαίνετε κρίσεις πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η αύξηση της πίεσης σας κατά τις κρίσεις πανικού αποτελεί ανησυχητικό σύμπτωμα που απαιτεί προσοχή.
    Είναι πιθανό ότι πάσχετε από φοβίες που σχετίζονται με την υγεία σας, ακόμη και χωρίς να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να δικαιολογεί αυτήν την ανησυχία. Ένας ψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος μπορούν να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά αυτές τις φοβίες και τις κρίσεις πανικού που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός