• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Μήπως έχω κρίση πανικού;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Τα συμπτώματα μιας κρίσης πανικού μπορεί να περιλαμβάνουν:

    Έντονο και αιφνίδιο αίσθημα φόβου ή έντασης
    Παλμοί ή ταχυκαρδία
    Αίσθηση ασφυξίας ή δυσκολία στην αναπνοή
    Πόνος ή δυσφορία στο στήθος
    Τρέμουλο ή κρύος ιδρώτας
    Ναυτία ή δυσφορία στο στομάχι
    Αίσθηση ζάλης, αστάθειας, λιποθυμίας ή αδυναμίας
    Δυσκολία στη συγκέντρωση ή αίσθηση απομάκρυνσης από το περιβάλλον
    Φόβος ότι θα χάσεις τον έλεγχο ή πρόκειται να πεθάνεις
    Ψυχρότητα ή μούδιασμα στα άκρα
    Αν νιώθεις ένα ή περισσότερα από αυτά τα συμπτώματα με έντονο τρόπο, είναι σημαντικό να αναζητήσεις υποστήριξη. Εάν βρίσκεσαι σε ένα ασφαλές περιβάλλον,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Η κρίση πανικού είναι μια ψυχολογική αντίδραση που χαρακτηρίζεται από αιφνίδιο πανικό, κατά τον οποίο ο άνθρωπος αισθάνεται έντονο φόβο ή δυσφορία, συνοδευόμενος από συμπτώματα όπως αύξηση του καρδιακού ρυθμού, την αίσθηση ότι δεν μπορεί να αναπνεύσει, ιδρώτας, ζάλη και αίσθηση αποσταθεροποίησης.
    Η κρίση πανικού μπορεί να προκαλέσει έντονη δυσκολία στην καθημερινή ζωή του ατόμου, καθώς μπορεί να περιορίσει την κινητικότητα και την κοινωνική δραστηριότητα του. Προκαλούν έντονο φόβο από την πιθανότητα επανάληψής τους και αυξημένη ανησυχία για την υγεία του ατόμου. Στην αντιμετώπιση της κρίσης πανικού, η συνεργασία με έναν ψυχολόγο, ψυχοθερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αν έχετε έντονο άγχος και φοβάστε πως χάνετε τον έλεγχο ή ότι θα πάθετε καρδιακό ή εγκεφαλικό επεισόδιο καλό θα είναι να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο αν δεν σας έχουν βρει οι παθολόγοι κάποια σωματική πάθηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός