• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/07/2023

Καλησπερα. Τα τελευταια χρονια ειμαι σε σχεση που με κανει μονο δυστυχισμενη !! Το ψυχολογικο μου ειναι σε αθλια κατασταση και πολλες φορες με πιανει μια "κριση" με νευρα να πεταω κ να σπαω πραγματα μετα απο εντονο διαλογο ή αδιεξοδο .. θα μπορουσατε να μου πειτε τι ειναι αυτο οταν μου συμβαινει ? Σας ευχαριστω

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η μακροχρόνια πίεση που ασκείται στον οργανισμό μέσα από πχ μια σχέση που μας κάνει δυστυχισμένους αποτελεί βασικό λόγο ανάγκης για εκτόνωση, ειδικά όταν το άτομο νιώθει ότι δεν το καταλαβαίνει το έτερον ήμισυ. Χρειάζεται προσωπική ανάπτυξη, οριοθέτηση εαυτού και οριοθέτηση άλλων καθώς και διαχείριση συναισθημάτων και ενσυναίσθηση.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας,

    Σχετικά με το ερώτημα σας, θα ήθελα να δώσω μεγαλύτερη προσοχή στην πρόταση "Τα τελευταία χρόνια είμαι σε σχέση που με κάνει μόνο δυστυχισμένη" παρά στο τι σας συμβαίνει και παθαίνετε μια "κρίση με νεύρα".

    Εάν βρίσκετε σε μια σχέση που αναγνωρίζετε ως μη ικανοποιητική, ίσως αυτό να είναι κάτι πάνω στο οποία να χρειαστεί να δουλέψετε. Αισθάνομαι πως ίσως να χρειάζεστε υποστήριξη ως προς αυτό.

    Το γεγονός πως βρίσκεστε ακόμα σε αυτή τη σχέση, παρότι σας βλέπετε δυστυχισμένη μέσα σε αυτήν, με κάνει να υποθέσω πως υπάρχουν παράγοντες που ενδεχομένως να μην σας επιτρέπουν να αποχωρήσετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Το είπατε μόνη σας στην πρώτη σας πρόταση: "ειμαι σε σχεση που με κανει μονο δυστυχισμενη".
    Ζητήστε ψυχολογική υποστήριξη προκειμένου να βγείτε από αυτήν την σχέση που σας κάνει δυστυχισμένη αν το να χωρίσετε μόνη σας είναι δύσκολο ή απειλητικό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τι σας προσφέρει αυτή η σχέση και μένετε αφού είστε δυστυχισμένη; Επίσης αναρωτηθείτε, όταν είμαι δυστυχισμένη θα έχω μια όμορφη συμπεριφορά ή ξεσπάσματα θυμού; Είναι σημαντικό να εντοπίσετε το τι συμβαίνει πριν από την συμπεριφορά σας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Επιτρέψτε μου να σας δώσω πίσω αυτό που γράφετε. Από τη μία αναγνωρίζετε ότι βρίσκεστε σε μία σχέση που σας κάνει μόνο δυστυχισμένη, ότι το ψυχολογικό σας είναι σε άθλια κατάσταση, και από την άλλη αναρωτιέστε πού μπορεί να οφείλοντα τα ξαφνικά ξεσπάσματά σας. Αναρωτιέμαι, όταν ο άνθρωπος καταπιέζεται σε καθημερινή βάση και δεν κάνει κάτι για να βρεθεί σε μία πιο ομαλή συνθήκη, δεν είναι επόμενο να χρειάζεται με κάποιο τρόπο να ξεσπάσει, να εκτονωθεί;

    "Εκρήξεις θυμού" ονομάζεται, δεν είναι κάτι το παθολογικό, είναι κάτι το φυσιολογικό, κάτι το ανθρώπινο, και συμβαίνει όταν επιτρέπουμε σε συνθήκες της ζωής μας να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, όταν πιεζόμαστε σε μια συνθήκη που βιώνουμε και δυσκολευόμαστε να βγούμε από αυτήν είναι πιθανό όλη αυτή η απογοήτευση ή ο θυμός με τον/τη σύντροφο και τον εαυτό μας ή διάφορα άλλα δύσκολα συναισθήματα που έχουμε να εξωτερικεύονται με τόσο έντονο τρόπο. Αν επίσης φτάνετε στο σημείο αυτό έπειτα από κάποια ένταση μεταξύ σας φαντάζομαι ότι ενδεχομένως αυτό σχετίζεται και με το γεγονός ότι νιώθετε πως δεν σας καταλαβαίνει. Είναι σε κάθε περίπτωση σημαντικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να ανακαλύψετε τι χρειάζεστε στη σχέση σας και τι θα θέλατε για τον εαυτό σας συνολικά.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Προφανώς περιγράφετε κρίσεις θυμού που προέρχεται από έντονη ματαίωση. Το καλύτερο θα είναι να δείτε ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να ξεμπερδέψετε τα πράγματα στη ζωή σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Πιθανώς είστε πολύ ευάλωτη οπότε πληγώνεστε πολύ με διάφορες αφορμές και στη συνέχεια οργίζεστε και καταλήγετε σε εκρήξεις θυμού. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει πως να μην χάνετε την ψυχραιμία σας και πως να διαχειριστείτε τη σχέση σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός