• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Ισχύει όπως λέγεται πως ένα ηρεμιστικό χάπι θα σταματήσει μια κρίση πανικού; άμεσα;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Και ναι και όχι ! Συνήθως βοηθάει αλλά πρόσκαιρα ! Ο Πανίκος δεν θεραπεύεται με χάπι , χρειάζεται συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας να αλλάξετε τον τρόπο που υπάρχετε σε αυτόν τον κόσμο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Το θέμα είναι να βρείτε το λόγο που παθαίνετε κρίσεις πανικού και να τις καταπολεμήσετε. Γιατί αν σε κάθε κρίση πανικού η λύση είναι ένα ηρεμιστικό χάπι και όπως το καταλαβαίνω χωρίς έγκριση γιατρού τότε αναλογιστείτε τα αποτελέσματα από μια τέτοια ενέργεια.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Θέλει κάποιο χρόνο για να δράσει το φάρμακο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ισχυει αλλα δεν ειναι παντα η λυση, αυτη η αμεσοτητα που δινει ενα φαρμακο μπορει να προκαλεσει εξαρτηση στον ασθενη. Για αυτο τον λογο καλο ειναι να μην πραττουμε απερισκεπτα και να συμβουλευομαστε εναν ειδικο.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Ναι,για την συγκεκριμένη κρίση.Για πρόληψη των κρίσεων,τακτική λήψη αντικαταθλιπτικου.

    Χατζοπούλου Ξένια

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Τα ηρεμιστικά χάπια μπορεί να βοηθήσουν στην ανακούφιση των συμπτωμάτων της κρίσης πανικού, αλλά δεν είναι απόλυτα αποτελεσματικά και δεν είναι πάντα άμεση λύση. Η αποτελεσματικότητα τους εξαρτάται από τον τύπο της κρίσης και την ατομική ανταπόκριση του οργανισμού. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η λήψη ηρεμιστικών πρέπει να γίνεται με συνταγή και υπό την επίβλεψη ενός ιατρού, καθώς μπορούν να έχουν παρενέργειες και να δημιουργήσουν εξάρτηση. Σε περιπτώσεις κρίσης πανικού, είναι σημαντικό να ζητήσετε άμεση ιατρική βοήθεια και να ακολουθήσετε το σχέδιο θεραπείας που σας έχει προταθεί από τον ειδικό.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Τα ηρεμιστικά φάρμακα μπορούν να παρέχουν κάποια ανακούφιση από την έντονο άγχος και τα συμπτώματα της κρίσης πανικού, η αποτελεσματικότητά τους μπορεί να ποικίλει ανάλογα με το άτομο.
    Σημαντικό είναι να γνωρίζετε ότι η χρήση φαρμάκων πρέπει να γίνεται πάντα υπό την επίβλεψη και τη συμβουλή ενός κατάλληλου επαγγελματία υγείας, όπως ο ψυχίατρος. Ο ψυχίατρος θα μπορέσει να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να προτείνει το κατάλληλο φάρμακο, εάν είναι αναγκαίο.
    Είναι επίσης σημαντικό να αναφέρω ότι τα ηρεμιστικά χάπια δεν αποτελούν μόνιμη λύση για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού. Η ψυχοθεραπεία από εκπαιδευμένους ψυχοθεραπευτές θεωρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής