• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/12/2022

Πόσος χρόνος χρειάζεται περίπου,για να κάνει η κατάθλιψη τον κύκλο της....?

22 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται αν κάνετε πράγματα για να θεραπεύσετε και να λύσετε τη βασική αιτία του προβλήματος, και ο καθένας είναι διαφορετικός.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Δεν είναι δεδομένο πως θα κάνει το κύκλο της. Μπορεί να μείνει κανεις στη ίδια κατάσταση για πολλά χρόνια. Το πιο συνετό είναι να απευθυνθεί σε έναν ειδικό

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας! Ευχριστούμε για την ερώτησή σας. Δεν υπάρχει κάποιο εκτιμώμενο διάστημα, που κάνει η κατάθλιψη τον κύκλο της. Δεδομένου ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική, η διάρκεια της κατάθλιψης, δεν μπορεί να προβλεφθεί. Εξαρτάται από τους λόγους που την προκαλούν (εάν είναι δομικοί λόγοι ή αντίδραση σε ένα οξύ στρεσογόνο γεγονός) , το εάν υπάρχει ή όχι υποστηρικτικό περιβάλλον στην προσπάθεια διαχείρισής της, εάν υπάρχει σωστή παρακολούθηση από έναν ειδικό, καθώς και από την ένταση της ίδιας της κατάθλιψης ή καταθλιπτικού επεισοδίου. Η σωστή και συστηματική αντιμετώπιση από κάποιον ειδικό είναι πολύ σημαντική, ώστε το εκάστοτε άτομο να &qu... Διάβασε περισσότερα

    Καραγιάννη Αναστασία Χαρά

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Η κατάθλιψη ΔΕΝ είναι ίωση ώστε να κάνει τον κύκλο της ,
    Η διάγνωση της κατάθλιψης δεν είναι πάντοτε εύκολη υπόθεση. Και αυτό, γιατί πολλές φορές μπορεί να την μπερδέψουμε με το άγχος, τη θλίψη, το φυσιολογικό πένθος ή με άλλες παθήσεις, τα συμπτώματα των οποίων μοιάζουν. Αν διαπιστώσεις ότι σε ταλαιπωρούν πολλά από τα συμπτώματα που αναφέρονται παραπάνω, τότε ίσως θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. .
    Ως τόσο παραθέτω τις μορφές κατάθλιψης

    Μείζων καταθλιπτική διαταραχή: έντονα συμπτώματα που υπάρχουν καθημερινά για διάστημα τουλάχιστον δυο εβδομάδων και συνοδεύονται από αλλαγή στην προηγουμένη λειτουργικότητα του α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Στην κλινική πρακτική υπάρχει αυτό που αναφέρουμε ως καταθλιπτικό επεισόδιο (που διαρκεί μέχρι 6 μήνες) και η κατάθλιψη (η οποία για να διαγνωστεί θα πρέπει τα συμπτώματα της να διαρκούν για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών). Όταν αναφερόμαστε στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει "πρόβλεψη" για τη διάρκεια της καθώς μπορεί να αποτελεί χρόνια κατάθλιψη. Εάν θεωρείτε πως έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα ή έστω πως η διάθεση σας είναι πεσμένη εδώ και αρκετό καιρό μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον ψυχοθεραπευτή. Είτε πρόκειται για καταθλιπτικό επεισόδιο, είτε για κατάθλιψη είτε απλά για μια δύσκολη περίοδο της ζωής σας, ένας... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Γεια σας. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας απαντήσω με ακρίβεια στο ερώτημα αυτό. Ο "κύκλος" της κατάθλιψης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Από τη φαρμακευτική αγωγή, τον οργανισμό του ατόμου, την ηλικία του, τη ψυχολογία και ιδιοσυγκρασία του ατόμου, τις καθημερινές του συνήθειες, τις σχέσεις του και υποστηρικτικό του κοινωνικό δίκτυο, την αποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας (αν κάνει). Ακόμα και να είχα πρόσβαση στις πληροφορίες αυτές, δεν θα μπορούσα να δώσω μία ακριβή απάντηση σε αυτό. Θα μπορούσα όμως να δώσω μία εκτίμηση για την φάση στην οποια βρίσκεται και για τις πιθανότητές του να ανακάμψει.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας. Δεν υφίσταται συγκεκριμένος χρόνος. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα σας &Καλή Χρονιά. Κάθε περίπτωση διαγνωσμένης κατάθλιψης είναι ξεχωριστή. Οι παράγοντες εμφάνισης της διαταραχής, η κληρονομικοτητα,οι συνθήκες διαβίωσης του ασθενούς, και η φάση/στάδιο της διαταραχής που γίνεται η διάγνωση αντιληπτή,παίζουν σημαντικό ρόλο στον χρόνο θεραπείας . Επίσης,εξαιρετικά σημαντικό είναι η φαρμακευτική αγωγή να γίνεται σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία, για να μπορέσει ο ασθενής να ανακαλύψει τα αίτια πίσω από την διαταραχή διάθεσης του.

    Ψωμιάδη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!!!
    Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Για τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και το υπόβαθρο αυτής της δυσκολίας ο χρόνος διαχείρισης και αντιμετώπισης ποικίλλει. Αν νιώθετε ότι βιώνετε συμπτώματα της κατάθλιψης, επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και συζητήστε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Θα σας βοηθήσει, εφόσον συνεργαστείτε, για να μειώσετε ή και να καταστείλετε τον χρόνο και την ένταση όσων βιώνετε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
    Απαραίτητο είναι να γνωρίζουμε το ιστορικό του εκάστοτε ανθρώπου ξεχωριστά. Ιδιαίτερα σε θέματα ψυχικής υγείας δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις.
    Εύχομαι να είστε όλο και καλύτερα...
    Είμαι στη διάθεσή σας.

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Η κλινική κατάθλιψη για να διαγνωστεί αρχικά συμβαίνει όταν εμμένουν τα καταθλιπτικά συμπτώματα πάνω από 3 μήνες. Εντούτοις, δεν κάνει κάποιο κύκλο γιατί εξαρτάται από το ίδιο το άτομο. Υπάρχουν άτομα που έχουν ήπια κατάθλιψη για χρόνια, η δυσθυμία όπως λέμε, και κάποιοι μπορεί να επιδεινωθεί κι άλλο η διάθεση τους και να εξελιχθεί με βαριά ή μείζον κατάθλιψη που είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή. Σε κάθε περίπτωση κάποιος πρέπει να απαυθυνθεί σε ειδικό για να μην χειροτερέψει η ψυχική υγεία του ατόμου.

    Φρροκάι Φωτεινή - Ελβίσα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Όταν μιλάμε για κατάθλιψη μιλάμε για μια διαταραχή του συναισθήματος που μπορεί να είναι μείζων, επιλοχία, αντιδραστική σε κάποιο δυσάρεστο γεγονός κ.τ.λ. Η θεραπεία της γίνεται με φάρμακα και ταυτόχρονη ψυχοθεραπεία. Η ποικιλότητα της πάθησης καθως και ο υποκειμενικός της χαρακτήρας λόγω του ατόμου δεν μας επιτρέπει να προβλέψουμε πότε γίνεται η αποθεραπεία.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η κατάθλιψη είναι μία ασθένεια που μπορεί να διαρκέσει από λίγους μήνες, μέχρι και χρόνια εάν δεν αντιμετωπιστεί σύντομα. Δεν μπορεί να οριστεί συγκεκριμένο διάστημα για το οποίο διαρκεί, καθώς διαφέρει από άτομο σε άτομο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν υπάρχει χρονικό δεδομένο κάποιου "κυκλου". Κάθε άνθρωπος με καταθλιψη έχει τη δική του πορεια

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος. Ο χρόνος σχετίζεται με το κάθε άτομο και τα αίτια της κατάθλιψης.

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλημέρα σας. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όλα αυτά, όμως, θα πρέπει να τα συζητήσετε με το ψυχίατρό σας, γιατί κάθε άτομο είναι τελείως διαφορετικό από τα άλλα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Γειά σας!
    Η ερώτηση σας είναι εξαιρετικά γενική και δεν δύναται να απαντηθεί χωρίς λεπτομερή εξέταση του ζητήματος... και επειδή υπάρχουν πολλα "είδη" κατάθλιψης, με εντελώς διαφορετική πρόγνωση και θεραπεία, δείτε ένα ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ο οποίος θα διερευνήσει σε βάθος την περίπτωση που σας απασχολεί...

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας, η κατάθλιψη αποτελεί ψυχική διαταραχή και για να διαγνωστεί απαιτείται να πληρούνται συγκεκριμένα κριτήρια που σχετίζονται με σωματικά και συμπεριφορικα συμπτώματα, χρόνο, ένταση, δυσλειτουργία του ατόμου στην καθημερινότητα του κτλπ. Υπό αυτήν την έννοια, δεν αποτελεί μόνο απλή σωματική νόσο που θα κάνει κάποιο κύκλο μέχρι το άτομο να επανέλθει πλήρως. Χρειάζεται να γίνει ψυχοθεραπευτική και ψυχιατρική όταν κρίνεται αναγκαίο παρέμβαση, για την αμεσότερη και καλύτερη αντιμετώπιση της.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται από τον βαθμό και την ανταπόκριση του θεραπευόμενου. Από την αγωγή και την ψυχοθεραπεία αν κάνει παράλληλα.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπέρα,
    Η κατάθλιψη είναι μια περίπλοκη κατάσταση που καλό είναι να μην την αφήνουμε να κανει «κύκλους». Θα ήταν καλό να υπάρχει καθοδήγηση και υποστήριξη από κάποιον ειδικό ώστε να γίνει σωστά η διαδικασία.

    Με εκτίμηση,
    Ψωμαδακης Γιάννης

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Η κατάθλιψη δυστυχώς δεν έχει χρονικό διάστημα, μπορεί όμως να κάνει κύκλο ανάλογα με τον τύπο της. Η εισήγηση μου είναι να επισκευθείτε εμένα ή κάποιον άλλο ειδικό ψυχικής υγείας που να μπορεί να αξιολογήσει και να κατανοήσει τη δική σας περίπτωση συγκεκριμένα.

    Κάποιες γενικές αρχές που επιδρούν θετικά στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης είναι ο σωστός ύπνος (7-9 ώρες, όχι λιγότερο, ούτε περισσότερο, ούτε διαφορετικές ώρες τη μέρα), η σωστή διατροφή (προτεραιότητα στα λαχανικά, τα όσπρια και το κρέας, και αποφυγή ζάχαρης, αλκοόλ και κακού λίπους), να γυμνάζεστε συχνά (π.χ. δύο μισάωρα περπάτημα τη μέρα), να κοινωνικοποιήστε καθημερινά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,
    Η κατάθλιψη είναι περίπλοκη από μόνη της και συνδιαστικά με την μοναδικότητα που έχει ο κάθε άνθρωπος δεν μπορούμε να δώσουμε μια σαφής απάντηση στο πόσο χρόνο χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος για να μπορεί να διαχείριστεί την κατάθλιψη. Ο χρόνος που θα χρειαστεί ένας άνθρωπος για να μπορέσει να διαχειριστεί την κατάθλιψη εξαρτάται από το πόσα επεισόδια έχει εμφανίσει, την ηλικία, το φύλο, την συνοσηρότητα και την αποτελεσματικότητα της φαρμακευτική αγωγής συνδιαστικά με ψυχοθεραπεία. Ένα επεισόδιο κατάθλιψης δίχως την βοήθεια από κάποιον ειδικό μπορεί να κρατήσει από 2 μέρες έως και όλη την ζωή του ατόμου.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου