• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Πως θα καταλάβω αν ο πατέρας μου έχει κατάθλιψη;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα δείτε τα συμπτώματα και θα συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Στο μεταξύ προσέξτε τον εαυτό σας γιατί καταθλιπτικά άτομα μπορούν να μας επηρεάσουν στη δικη΄μας ζωή και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να σώσουμε τους άλλους θυσιάζοντας τον εαυτό μας. Στη διάθεσή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο αναφέροντας τα συμπτώματα και τη διάρκεια τους.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ο μόνος σίγουρος τρόπος να το καταλάβετε είναι αν γίνει μια εκτίμηση από κάποιον ειδικό. Κατά τα άλλα τα συμπτωματα γενικά μπορεί να παρεξηγηθουν και παρερμηνευτουν

    Επίσης ακόμα και να το καταλάβετε εσείς. Μετά τι έχετε σκοπό να κάνετε πχ? Από πριν θα πρέπει να γίνει επαφή με ειδικο

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η κατάθλιψη μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορους τρόπους, αλλά υπάρχουν ορισμένα συχνά σημάδια που μπορεί να υποδεικνύουν την πιθανότητα κατάθλιψης σε ένα άτομο. Αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν:
    Απώλεια ενδιαφέροντος ή απόλυτη απουσία ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που προηγουμένως θεωρούνταν ευχάριστες.
    Αλλαγές στον ύπνο, όπως αϋπνίες ή υπερβολικές ώρες ύπνου.
    Απώλεια ενέργειας και κούραση που δεν επιλύεται με τον ύπνο ή την ανάπαυση.
    Αλλαγές στη διατροφική συνήθεια, όπως απώλεια ή αύξηση βάρους.
    Αισθήματα αυτοκαταστροφής ή ανικανότητας.
    Απομόνωση από κοινωνικές δραστηριότητες ή αποσύνδεση από τα αγαπημένα πρόσωπα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μια από τις πιο σημαντικές ενδείξεις που μπορεί να υποδείξουν ότι ο πατέρας σας έχει κατάθλιψη είναι η αλλαγή στη συμπεριφορά του. Μπορεί να παρατηρήσετε ότι εμφανίζει απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης για δραστηριότητες που προηγουμένως απολάμβανε, ότι απομονώνεται από την οικογένεια και τους φίλους του, ή ακόμα και ότι οι συναισθηματικές αντιδράσεις του είναι διαφορετικές από τι συνήθως.
    Επίσης, οι φυσικές ενδείξεις όπως οι αλλαγές στον ύπνο και την όρεξη, η κόπωση και οι πονοκέφαλοι μπορεί να υποδεικνύουν την παρουσία κατάθλιψης.
    Είναι σημαντικό να είστε υπομονετικοί και υποστηρικτικοί με τον πατέρα σας και να του προσφέρετε τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συνήθως υπάρχει καταθλιπτικό συναίσθημα, οι άνθρωποι δεν μπορούν να ευχαριστηθούν πράγματα ή δραστηριότητες που τους προκαλούσαν ευχαρίστηση, μπορείνα υπάρχουν διαταραχές στη διατροφή στον ύπνο, δυσκολία στη συγκέντρωση και στη λειτουργικότητα, ενοχές κλπ. Καλύτερα ειδικός ψυχίατρος να κάνει τη διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός