• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Πιστεύω ότι έχω εργασιακή κατάθλιψη. Ενώ μαρεσει η δουλειά μου, δεν θέλω να πηγαίνω στο γραφείο λόγω μπουλινγκ που γίνεται από τον εργοδότη μου. Υπαρχει κάποιος γιατρός γνωστής της συγκεκριμένης ασθένειας;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η εργασιακή κατάθλιψη είναι αποτέλεσμα της αδυναμίας που έχουμε καμμιά φορά να θέσουμε όρια και να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας. Ξεκίνα μία βραχεία θεραπεία για να χαρτογραφήσεις το τοπίο και να δεις τα βαθύτερα θέματα που σε απασχολούν. Στη διάθεσή σου!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • καλησπέρα απευθυνθείτε αν θέλετε σε εμένα που η εξειδίκευση μου είναι στην εργασιακή ψυχολογία και το coaching και μπορώ να σας βοηθήσω

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,

    Η εργασία μας και κατ' επέκταση οι εργασιακές σχέσεις καταλαμβάνουν αρκετές ώρες από την καθημερινότητά μας. Σημαντικό επομένως είναι, όσο περνά από το χέρι μας να επιδιώκουμε τη βελτίωσή τους έχοντας ως γνώμονα την ψυχική μας υγεία. Θεωρώ επομένως ότι θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να λάβετε υποστήριξη για το ζήτημα που αναφέρετε, ώστε βήμα βήμα να έχετε μια πιο ευχάριστη ζωή και καθημερινότητα. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, ιδιαίτερα σε επιβαρυντικές περιόδους όπως αυτή που βιώνετε.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Γεια σας. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας (ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής) θα ήταν κατάλληλος για αυτό που αντιμετωπίζετε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η αναγνώριση του προβλήματος είναι το πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση της αντιμετώπισής του.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε υποστήριξη από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάστασή σας. Μέσω συνεδριών θα εξερευνήσετε τα αιτία της κατάθλιψης και θα αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπισή της.
    Πέραν της επαγγελματικής βοήθειας, θα ήταν επίσης σημαντικό να εξετάσετε τις επιλογές που έχετε σε σχέση με το περιβάλλον εργασίας σας. Ενδέχεται να χρειαστεί να συζητήσετε με τον εργοδότη σας τις ανησυχίες σας και να αναζητήσετε λύσεις για τη βελτίωση της κατάστασης στον χώρο εργασίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Χρειάζεστε ειδικό ψυχικής υγείας να μάθετε πώς να αντιμετωπίσετε τους μπουλιδες στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μην βγάζουμε συμπεράσματα για ασθένειες. Δεν είναι λογικό να αντιδράς έτσι αν σου ασκείται μπούλινγκ; Χρειάζεται να πάρεις βοήθεια.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Για τέτοιου είδους ζητήματα είναι ιδανικοί οι ψυχολόγοι. Όμως, πέρα από τον ψυχολόγο που μπορείτε να επισκεφτείτε, καλό θα ήταν να αναζητήσετε καινούργια δουλειά και να σταματήσετε τη συγκεκριμένη. Όσο επιτρέπετε αυτή την κατάσταση στη ζωή σας τόσο πιο πολύ θα σας ρίχνει. Είναι λογικό λοιπόν να μην θέλετε την εργασία σας. Τέτοιου είδους θέματα καλό είναι να σταματούν άμεσα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ρωτήστε κάποιον ιατρό εργασίας σε συνεργασία με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για την εργασιακή σας δυσκολία από την οποία απορρέει η συναισθηματική δυσφορία. Η εργασιακή κατάθλιψη είναι ένα φαινόμενο σε όξυνση από την περίοδο του covid και μετά. Τα συμπτώματα είναι παρόμοια με την κατάθλιψη αλλά έχουν να κάνουν κατά μεγάλο βαθμό με το εργασιμό περιβάλλον δηλαδή το που εμφανίζονται αυτά τα συμπτώματα. Έχετε παρατηρήσει πότε πέφτει η διάθεση σας; Έχετε εντοπίσει τις σωματοποιήσεις και τον τόπο με τον οποίο ενεργοποιουνται; Εάν είστε σε ένα δυσφορικό εργασιακό περιβάλλον, πιεστικό σε απόδοση και σε ωράρια είναι σημαντικό να σας ακούσετε και να σας καταλάβετε σε ένα πρώτο χρόνο. Μην απομονώνεστε, επ... Διάβασε περισσότερα

    Τσαλπατούρου Ξένια

    Ψυχολόγος

    Πάτρα