• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/10/2023

ο πατερας μου ειναι 86 ετων αλλα εργαζεται κανονικα πριν λιγες ημερες περασε μια κριση οικογενειακης στεναχωριας και μετα απο αυτο εχει κολησει σε κατι συγκεκριμενο και ολη μερα ασχολειται μονο με αυτο !! ενα τυπου εμμονη με το ταβλι που επαιζε με τους φιλους του ! δε εχει ξεχασει κατι αλλο αλλα γενικα εχει μια συνχυση με καποια αλλα πραγματα ΠΑΙΡΝΕΙ αντικαταθλιπτικη αγωγη και ηρεμιστηκα χαπια ΘΑ επανελθει ?? εχουμε κανει ολες τις εξετασεις αξονικη μαγνητικη νευρολογος και τιποτα ακομα ΜΗΠΩΣ μπορειτε να μου δωσετε καποια εξηγηση ή τι πρεπει να κανουμε ? ευχαριστω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά τα θέματα άπτονται ψυχιάτρου και νευρολόγου.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με την φαρμακευτική αγωγή είναι αυτή πουπορει να τον βοηθήσει περισσότερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλύτερα να απευθύνετε την ερώτησή σας στον/ην νευρολόγο που τον παρακολουθεί. Μπορώ να σας πω ότι ίσως χρειάζεται χρόνο, αποδοχή και κατανόηση όσο προσπαθεί να επεξεργαστεί την οικογενειακή κρίση στεναχώριας. Αν μπορείτε να είστε κοντά του με αυτές τις ποιότητες σίγουρα θα είστε βοηθητικοί.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ένας άνθρωπος πάνω από τα 80 μπορεί και δικαιούται να πάθει τα πάντα , ίσως είναι η άμυνα του για την κρίση που πέρασε ο δικός του τρόπος να το διαχειριστεί , σεβάστητε το και δώστε του χρόνο , αλλά συνεχίστε να τον παρακολουθείτε για άλλα συμπτώματα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα, εύχομαι ο πατέρας σας να συνέλθει γρήγορα. Μόνο ένας εξειδικευμένος ψυχίατρος θα μπορούσε να διαγνώσει τι συμβαίνει. Πιθανόν ο πατέρας σας να χρειάζεται να μιλάει με κάποιον επαγγελματία που να τον καταλαβαίνει. Ίσως να νιώθει απομονωμένος ή να περνάει μια κρίση την οποία δεν μπορεί να εκφράσει στο περιβάλλον του. Ελπίζω την αγωγή που αναφέρατε να την έχει δώσει ψυχίατρος που τον παρακολουθεί και όχι απλά νευρολόγος. Είναι θετικό ότι δεν υπάρχουν νευρολογικά ευρήματα κάτι που οδηγεί σε ψυχογενή κατάσταση. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να δείτε και το θυρεοειδή του.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Συνήθως όταν ο οργανισμός μας, η ψυχή μας όταν περνά μία πολύ δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, μέσα από την οποία χάνει την ομοιόστασή της, ταράζεται, εμφανίζει κάποιους αμυντικούς μηχανισμούς, οι οποίοι έρχονται προς προστασία. Συνήθως η ενασχόληση με κάτι γνώριμο, με κάτι οικείο όπως το τάβλι, να έρχεται ως μία προσπάθεια οργάνωσης του συναισθηματικού χάους που βιώνει ο πατέρας σας. Καλό θα ήταν να συμβουλευθείτε τον/την ψυχίατρο που έχει συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτική αγωγή στον πατέρα σας ή κάποιον επαγγελματία που θα γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες για το ιστορικό του πατέρα σας και θα μπορεί να διερευνήσει και τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρέπει να τον δει ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής, κάτι τον στεναχώρησε πολύ.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Μοιάζει κάτι να άλλαξε ξαφνικά στον πατέρα σας, σαν κάτι να τον απορρύθμισε, και αναζητάτε απεγνωσμένα μία εξήγηση για αυτό. Ανησυχείτε αν τελικά θα επανέλθει. Θεωρώ πως θα ήταν προτιμότερο να απευθύνετε την ερώτησή σας στον ψυχίατρο/νευρολόγο που τον παρακολουθεί, που τον γνωρίζει και έχει υπόψη το ιστορικό του. Ρωτήστε τον αν πιστεύει ότι θα είχε νόημα να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Προσωπικά πιστεύω ότι θα τον βοηθούσε. Ίσως να χρειάζεται χρόνο να επεξεργαστεί την οικογενειακή στενοχώρια που αναφέρετε, ή οτιδήποτε άλλο τον απασχολεί. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα