• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Πριν 3 χρόνια άφησα την Αθήνα και πηγα σε μια κωμόπολη στην επαρχία.Το μεγάλο μου πρόβλημα εδώ είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των κοριτσιών που είναι πάνω κάτω στην ηλικία μου,αλλά και πιο μικρές,εγώ είμαι 32,είναι σε σχέση η ακόμα και αρραβωνιασμένες η παντρεμένες.Γενικώς οι άνθρωποι είναι πιο κλειστοί εδώ.3 χρόνια έχω πάρε δώσε μόνο με ένα παιδί και δυο κοπέλες.Νομίζω ότι είμαι ανεπιθύμητος,δεν με θέλουν οι άνθρωποι της ηλικίας μου,δεν έχω την αποδοχή που είχα στην Αθήνα.Νομίζω ότι αν συνεχίσω να μένω εδώ θα μείνω αιώνιο μπακουρι.Εχω φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ τις νύχτες,να μην τρώω με αποτέλεσμα να έχω χάσει 5 κιλά σε ένα μήνα και να μην με νοιάζει τίποτα.Εχω κάνει μια σκέψη να πάρω το αμάξι μου,να φύγω από εδώ και να πάω κάπου που να υπάρχει περισσότερος κόσμος και ελεύθερες κοπέλες πχ Πάτρα, Λάρισα,Ιωάννινα,Βόλος κλπ,με την προϋπόθεση να βρω πρώτα δουλειά και στέγη εκεί.Εδω δεν νομίζω ότι θα με αποδεχτούν οι άνθρωποι της ηλικίας μου,άμα ήταν θα είχε γίνει από το καλοκαίρι του 2021 που ήρθα εδώ..και σχεδόν 3 χρόνια μετά είναι αδύνατον,στα ξαφνικά,να με συμπαθήσουν όλοι.Ξεχασα να πω ότι για μερικούς μήνες μιλαγα με μια κοπέλα από εδώ αλλά μια μέρα ξαφνικά, χωρίς να έχει συμβεί κάτι,σταμάτησε να μου μιλάει.Απο εκείνη την ημέρα έχω πέσει παρά πολύ.Γνωριζει καλά και μια κοπέλα που μου αρέσει την οποία βέβαια δεν τολμώ να πλησιάσω.Ειναι πανέμορφη και πολύ κοινωνική και σιγά μην ασχοληθεί με εμένα.Της πέφτω λίγος μάλλον.Πιστευετε ότι το να πήγαινα σε άλλο μέρος σαν αυτά που ανέφερα παραπάνω,θα έλυνε το πρόβλημα η όχι?Η υπάρχουν ακόμα ελπίδες να φτιάξω κύκλο εδώ,αν και νομίζω ότι δεν με θέλουν.Ακολουθησα τυχαία και καμιά δεκαριά κοπέλες σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά δεν με ακολούθησε πίσω καμιά.Αν αυτο δεν είναι σημάδι απόρριψης τότε τι είναι?Οι συγκεκριμένες κοπέλες δεν με ξέρουν προσωπικά,μόνο από εμφάνιση.Αθηνα δεν σκέφτομαι να ξαναγυρισω.Καθε γνώμη δεκτή.Ευχαριστω.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ καλή εικόνα του εαυτού σας γιατί ??? Το πρόβλημα είναι η επαρχία ή εσείς που δεν πουλάτε σωστά εσάς ??! Η Αθήνα τι διαφορά είχε ??! Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, θα σας βοηθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν μπορώ να ξέρω αν το να μετακομίσετε σε άλλη πόλη θα λύσει το πρόβλημά σας. Αναγνωρίζω όμως ότι αν μπείτε σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να έχχετε καλύτερη αυτοπεποίθηση, να διεκδικείτε το χώρο και τις επιθυμίες σας και θα ενδυναμωθείτε ώστε να ζήσετε τη ζωή που επιθυμείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες