• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Νιώθω κουρασμένη σωματικά και ψυχολογικά Δεν βρίσκω κανένα νόημα να ζω Σέρνομαι Κοιμάμαι δουλεύω δουλεύω Κοιμάμαι Το μόνο πού με κρατάει στη ζωή είναι η κόρη μου Νιώθω σαν ζομπι Δεν έχω τη δυνατότητα να επισκεφτώ κάποιον ειδικό Ήδη παρακολουθειται το κορίτσι μου Πφφφφ Δεν ξέρω πώς να "σηκωθω"

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολα μπορεί να νιώθεται. Θα πρότεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες με κάποιον ειδικό να δείτε τι είναι αυτό που σας έχει φέρει σε αυτήν την πολύ δύσκολη κατάσταση. Αυτή η κούραση που περιγράφεται μου είναι σαν να σας έχει πάρει και την όποια διάθεση και κίνητρο για ότι άλλο εκτός της κόρης σας. Και σας μιλάω όχι μόνο σαν ψυχολόγος αλλά και σαν μητέρα και καταλαβαίνω πόσο εύκολο να εξαντληθούμε και να χαθούμε μέσα στο ρόλο την μητρότητας και της εργαζόμενης. Πρέπει να είσαστε καλά για εσάς και για την κόρη σας. Και εφόσον νιώθετε τόσο κουρασμένη ίσως μία λύση θα ήταν να κάνετε αυτές τις συνεδρίες διαδικτυακά.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Δεν είστε μόνη σε αυτό. Υπάρχουν δημόσιες δομές που μπορείτε να πάτε και να κάνετε φτηνή έως δωρεάν θεραπεία! Μην αφήνετε την κατάσταση να πάρει τον έλεγχο. Είναι δύσκολο αλλά μπορείτε να δράσετε επιδραστικα πάνω στο θέμα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Τα λόγια σας φανερώνουν την αδυναμία που αντιμετωπίζετε να βρείτε νόημα στη ζωή σας αυτή τη στιγμή. Η αυξημένη κούραση, τόσο σωματική όσο και ψυχολογική, σας καθιστά αδύναμη και απογοητευμένη. Είναι σημαντικό να θυμάστε πως η κόρη σας σας δίνει τη δύναμη να προχωρήσετε.
    Μην αφήνετε τα αρνητικά συναισθήματα να σας κατακλύσουν. Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίσετε αυτή τη δύσκολη κατάσταση.
    Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή ή ψυχίατρο για να εξετάσετε αυτά τα συναισθήματα που βιώνετε και να αναζητήσετε υποστήριξη. Οι επαγγελματίες αυτοί είναι πρόθυμοι και εκπαιδευμένοι να βοηθήσουν ανθρώπους που αντιμε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει όμως να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, για να σας συμβουλέψει τί πρέπει να κάνετε θεραπευτικά, αναφέρετε έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα που χρήζουν αντιμετώπισης.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός