• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 04/10/2023

Με έχει πιάσει κατάθλιψη εδώ και ενάμιση μήνα παίρνω φαρμακευτική αγωγή όμως παρουσιάστηκε και ένα θέμα με τον θυρεοειδή μου έχει φτάσει η TSH 4,17. Παίρνω χαπακι εδώ και τέσσερις ημέρες Τ4 88. Θέλω να ρωτήσω παίζει αυτό ρόλο στην κατάθλιψη;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να είναι από μόνος του αίτιο μιας κατάθλιψης . Είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι σε καθε περίπτωση η ρύθμιση της λειτουργίας του θυρεοειδούς είναι κρίσιμης σημασίας για την ψυχική υγεία, καθώς χωρίς αυτήν μπορεί να μην είναι αποτελεσματική η αντιμετώπιση της κατάθλιψης.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρρύθμιστος θυρεοειδής μπορεί να επιφέρει συμπτώματα ομοιάζοντα με της κατάθλιψης όμως δεν αποκλείεται να συνυπάρχει π.χ. υποθυρεοειδισμός και κατάθλιψη. Εφόσον ξεκινήσατε αγωγή και για τα δύο, παρακολουθείστε αν υποχωρούν τα συμπτώματα κατάθλιψης και συμβουλευτείτε τον/την ειδικό που σας χορήγησε την αγωγή για την κατάθλιψη αναφέροντάς του/της τις ορμονικές εξετάσεις σας και ότι ξεκινήσατε αγωγή και για την THS.

    Σισμανίδου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Παλλήνη

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψη έχει γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις. Σίγουρα έιναι ένας φαύλος κύκλός . Η θλίψη φέρνει ψυχοσωματικά, όπως, χασιμότο και το χασιμότο φέρνει θλίψη. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • συνδέεται ο θυρεοειδής με κατάθλιψη κάποιες φορές

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον επιβλέποντα γιατρό σας

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Χρειάζεται να απευθυνθείτε στον γιατρό σας για να απαντηθεί αυτό.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητέ/η χρειάζεται οπωσδήποτε να επισκεφτείτε ενδοκρινολόγο. Επίσης να ενημερώσετε τον ψυχίατρο που σας χορήγησε την αντικαταθλιπτική αγωγή. Ο θυρεοειδής αδένας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχική διάθεση του ανθρώπου και πρέπει να δείτε τι συμβαίνει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ναι, παίζει ρόλο στην κατάθλιψη! Κάνετε υπομονή μέχρι να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής σας. Πιθανόν να νιώσετε καλύτερα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Βεβαίως, πρέπει να αποκαταστήσετε τη θυρορμόνη για να περάσει η κατάθλιψη

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας, οι παθήσεις του θυροειδούς μπορούν να επηρεάσουν σίγουρα την διάθεσή μας. Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον ιατρό σας ώστε να πάρετε την κατάλληλη θεραπεία για να ρυθμιστεί ο θυροειδής σας και φυσικά να συνεχίσετε την κατάλληλη θεραπεία είτε αυτή είναι φαρμακευτική είτε ψυχοθεραπευτική για την κατάθλιψη που αναφέρετε.

    Παπαδόγιαννη Μαρίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Ο θυροειδής επηρεάζει την διάθεση μας ναι, οπότε είναι πολύ βασικό να τον ρυθμίσετε με τον/ην ενδοκρινολόγο σας πριν αποδώσετε τα συμπτώματα σας σε ψυχολογικούς λόγους.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ρωτήστε τον ενδοκρινολόγος σας που σας παρακολουθεί και ξέρει καλύτερα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ενδεχομένως να χρειάζεται τροποποίηση η αγωγή σας, θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε ψυχίατρο για αξιολόγηση αγωγής.

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό σας, και να κανετε ότι σας προετείνει

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να ευοδώνει την κατάθλιψη.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός