• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/08/2023

Κάνω θεραπεία για την κατάθλιψη 9 μήνες τώρα.Η μαυρίλα που ένιωθα έχει φύγει και τα κλάματα Όμως ακόμα δεν βγαίνω από το σπίτι ούτε θέλω να κάνω οποιαδήποτε δουλειά μέσα ή έξω από αυτό Θα περάσει αυτό που με κρατάει σαν ένα αόρατο χέρι?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Μπράβο σας για τη δύναμη να στηρίξετε τον εαυτό σας και να ιαθείτε. Δε θεωρείται δεδομένο. Ωστόσο ο χρόνος και ο χώρος που δίνουν οι άνθρωποι στον εαυτό τους για να αρχίζουν να νιώθουν καλύτερα, είναι ανάλογος, διαφέρει και αυτό είναι σεβαστό.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι πολύ σημαντικό που κάνετε θεραπέια και με αυτό ελπίζω να εννοείτε ψυχοθεραπέια. Συνεχίστε την δουλειά που κάνετε, ίσως χρειαστεί κι άλλος χρόνος αλλά θα περάσει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι γι' αυτό. Η παρομοίωση στο τέλος του μηνύματός σας ομολογώ με συγκίνησε. Λέτε ότι κάνετε θεραπεία για τη κατάθλιψη, και ενώ έχετε δει σημαντική βελτίωση, φαίνεται να ταλαιπωρείστε ακόμα. Διακρίνω στο ερώτημά σας μία κούραση.

    Δυστυχώς δεν μου είναι ξεκάθαρο αν με τη λέξη "θεραπεία" εννοείτε φαρμακοθεραπεία ή ψυχοθεραπεία, ή και τα δύο, και αυτό δυσκολεύει την απάντησή μου. Θα σας ενθάρρυνα να συνεχίσετε αυτό που κάνετε, και αν δεν έχετε ξεκινήσει ψυχοθεραπεία, να το κάνετε το συντομότερο. Η φαρμακευτική αγωγή δύσκολα θα λειτουργήσει αποτελεσματικά από μόνη της. Από την άλλη, αν δεν έχετε δοκιμάσει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Συνεννοηθείτε με τον ψυχίατρό σας, με την κατάλληλη αγωγή θα περάσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός