• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/12/2023

Καλησπέρα.Εχω συναισθηματική διπολική διαταραχή διαγνωστικά πριν 15 χρόνια.Απο τότε κάνω μόνιμα θεραπεία.Υπαρχει κάποιος τρόπος θεραπείας χωρίς φαρμακευτική αγωγή?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς όχι....

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η διπολική διάταραχη είναι μια δυσκολη νόσος με εξάρσεις και υφέσεις , με κίνδυνο υποτροπών εάν δεν υπάρχει προφυλακτικη φαρμακευτική αγωγή τις περιόδους ύφεσης. Ίσως μια ψυχοθεραπευτικη παρέμβαση και μια ψυχοεκπαιδευση για τη φύση της νόσου να βοηθήσει στην καλύτερη διαχείριση των παραπάνω ζητημάτων

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η συναισθηματική διπολική διαταραχή είναι μια χρόνια ψυχική ασθένεια η οποία χρήζει φαρμακευτικής αντιμετώπισης προκειμένου να μπορέσει να επέλθει μια σταθεροποίηση του συναισθήματος και να μη βιώνετε πολλές συναισθηματικές μεταπτώσεις. Ενδέχεται να υπάρχουν περίοδοι που τα πράγματα κυλούν πιο ήρεμα και η συναισθηματική σας κατάσταση να είναι πιο σταθερή, όπου θα μπορούσε η αγωγή κάπως να μειώνεται - με την καθοδήγηση φυσικά του θεράποντα ιατρού - ωστόσο χωρίς να διακόπτεται, καθώς κάτι τέτοιο πολύ πιθανό να οδηγούσε σε μια υποτροπή. Είναι σημαντικό ωστόσο, εφόσον πρόκειται για μια χρόνια νόσο, να μπορέσετε να την διαχειριστείτ... Διάβασε περισσότερα

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Θα μπορούσατε να κάνετε ψυχοθεραπεία κατ' αρχήν παράλληλα με την φαρμακευτική σας αγωγή. Έτσι θα μπορούσατε να απαντήσετε το ερώτημά σας.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ο θεράπων ψυχίατρος οφείλει να σας ενημερώνει. Εφόσον υπάρχει τέτοια διάγνωση, λαμβάνουμε κάποια θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός