• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα, Τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι βυθίζομαι όλο και περισσότερο στην κατάθλιψη. Μου είναι τρομερά δύσκολο να πάω στην εργασία μου, η οποία εντείνει ακόμη περισσότερο την ψυχική μου υγεία, λόγω πίεσης και τοξικού περιβάλλοντος. Γυρνάω σπίτι ακόμη χειρότερα και καταφεύγω στο φαγητό. Νιώθω ότι δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο στη δουλειά μου και σκέφτομαι να παραιτηθώ. Δουλεύω στον δημόσιο τομέα και σκέφτομαι ότι εάν παραιτηθώ, θα συζητηθεί και επίσης η παραίτηση μου θα επηρεάσει αλλά άτομα που δε φταίνε. Είμαι σε απόγνωση.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πριν πάρετε μεγάλες αποφάσεις που έχουν αντίκτυπο και σε άλλα άτομα, δοκιμάστε να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας. Πιθανό η κατάθλιψη να μπορεί να θεραπευτεί και με άλλο τρόπο πλην της παραίτησης σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά, όταν έχουμε κατάθλιψη δεν βλέπουμε τα πράγματα λογικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Σίγουρα είναι μια δύσκολη απόφαση. Αναζητήστε βοήθεια ώστε να σκεφτείτε εναλλακτικές που θα σας ξεμπλοκάρουν.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η κατάθλιψη είναι μια διαταραχή της διάθεσης που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινότητα και τη ψυχική υγεία ενός ατόμου.
    Είναι σημαντικό να εκτιμήσετε τη σπουδαιότητα της ψυχικής υγείας και να τη θέσετε ως προτεραιότητα στη ζωή σας. Οι τοξικές εργασιακές συνθήκες και η υψηλή πίεση επηρεάζουν αρνητικά την ψυχική σας κατάσταση, όπως αναφέρετε, και γι'αυτό θα ήταν απαραίτητο να εξετάσετε τον χώρο εργασίας σας και τυχόν αλλαγές που θα μπορούσατε να κάνετε για να βελτιώσετε την κατάστασή σας.
    Η παραίτηση είναι ένα σημαντικό βήμα και πρέπει να το σκεφτείτε προσεκτικά. Είναι καλό να ενημερώσετε τον προϊστάμενο σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής