• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/06/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 22 ΚΟΛΛΗΣΑΜΕ COVID. ΣΤΟΥΣ 4 ΝΟΣΗΣΑΜΕ ΟΙ 3 ΔΗΛ ΟΙ 2 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΩΝ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΕ ΠΑΡΌΤΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΡΕΒΑΤΙ. ΕΓΩ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ( ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ,...) ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΒΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΣΑΚΧΑΡΟ, ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ( ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΥΛΗ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΕΣ!! ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 23 ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ...ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ..ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ....ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΑΝΟΙΑ, ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΚΙΝΣΟΝ... ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.. ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ Ο ΙΟΣ..ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ! ΕΧΕΙ ΠΙΕΣΗ, ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ!! ΠΑΙΡΝΕΙ 8 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!! ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΘΥΜΩΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ! ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ! ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ!!ΕΙΜΑΣΤΕ 32 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ..ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Δοκιμάστε να πάτε μαζί του στον ψυχίατρο, να επιμείνετε.Καλή δύναμη!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Θα σας προτεινα να δοκιμάζατε το βελονισμο σα θεραπεία ανακουφισης απο συμπτωματα αυτοανωσων και ψυχοσωματικων εχει πολλα καλα αποτελεσματα. Ειναι ανωδυνος και δεν εχει κάποια παρενεργεια με κατι αλλο ουτε χρειάζετε να περιορίσετε κάτι.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • https://www.youtube.com/watch?v=9ImqE3kUcW0&t=1749s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,

    Να ευχηθούμε περαστικά τόσο σε εσάς όσο και στον σύζυγο σας.

    Από την αφήγηση σας φαίνεται πως ανέκυψαν αρκετά προβλήματα υγείας μαζεμένα και ταυτόχρονα μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα με αφορμή την COVID-19.

    Είναι πολύ φυσικό όλες αυτές οι αλλαγές να προκάλεσαν και αλλαγές στη διάθεση και την συμπεριφορά του συζύγου σας, ανεξαρτήτως εάν στο παρελθόν δεν είχε παρουσιάσει ποτέ κάποιο ζήτημα ψυχικής υγείας.

    Μας αναφέρετε όμως και άνοια και πάρκινσον οπότε είναι πολύ πιθανό πολλές αλλαγές στη συμπεριφορά να οφείλονται σε αυτό. Θα χρειαστεί μια καλή συνεργασία με τους θεράποντες ώστε να σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας , η αλήθεια είναι ότι αυτά τα πράγματα είναι πολυπαραγοντικά ! Σίγουρα η ψυχική υγεία νοσεί όταν νοσεί η σωματική για χρόνια. Αυτά που περιγράφετε και επειδή φαίνεται να είναι κοινά σε εσάς και στον σύζυγο σας υπάρχει περίπτωση να συμβάλουν και περιβαντολογικοι παράγοντες . Αν μένετε σε αστικό κέντρο με ηλεκτρομαγνητική μόλυνση (EMF η ορολογία στα αγγλικά ) ίσως να σκεφτείτε να βγείτε λίγο εκτός του αστικού ιστού και να δείτε πως εξελίσσετε η κατάσταση. Παράλληλα να σας ενημερώσω ότι η κατάθλιψη ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ με φαρμακευτική αγωγή. Το φάρμακο βοηθάει το σύμπτωμα και μονο. Η ψυχοθεραπεία είναι αυτή που αντιμετωπίζει το ΑΙΤΙΟ τ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλημέρα σας σύμφωνα με όλα αυτά που περιγράψατε για την ψυχοσυναισθηματική και σωματική κατάσταση της οικογένεια σας θα ήταν κατάλληλος για να σας απαντήσει ακριβέστερα και σαφέστερα ο γιατρός που σας παρακολουθεί και έχει γνώση του ιστορικού και της κατάστασης σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό που γράφετε φαίνεται σοβαρό, αλλά και ασυνήθιστο. Υπάρχει και η άποψη του χρόνιου covid, όπου οι ασθενείς μπορεί να παρουσιάσουν χρόνια προβλήματα μετά από αυτό τον ιό. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο για να σας βοηθήσω. Αν όμως έχετε αμφιβολίες για τον ψυχίατρο που παρακολουθεί τον σύζυγό σας, μπορείτε να πάρετε και μια άλλη γνώμη, καθώς επίσης και να ζητήσετε να εξεταστεί σε νοσοκομείο.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όποιος και να είναι ο λόγος που ο σύζυγος σας δεν είναι καλά σημασία έχει πως θα βοηθηθεί από δω και πέρα. Για να καταλήξατε σε ψυχίατρο σημαίνει ότι έχει αποκλειστεί κάθε άλλος βιολογικός παράγοντας. Το ότι εως τώρα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ψυχικής υγείας δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να το αντιμετωπίσει τώρα. Τα ζητήματα ψυχικής υγείας είναι θέματα υγείας που μπορούν να προκύψουν στην διάρκεια της ζωής μας. Θα πρότεινα να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να λάβετε υποστήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο. σύμβουλο ψυχικής υγείας). Αναφορικά με τον σύζυγο θα πρότεινα να δείξετε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και να προσπαθήσετε να έχετε μια καλύτερ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να πάτε σε κάποιον άλλο ψυχίατρο να ρωτήσετε. Ενδεχομένως να έχει κατάθλιψη, αλλά μπορεί να πρέπει να αλλάξει φάρμακα, γι αυτό να μην τον βοηθάνε αυτά που παίρνει. Καλό είναι να ζητησερεκαι δεύτερη γνώμη ψυχιάτρου και να πάτε και σε κάποιον άλλο νευρολογο από που πήγατε ήδη.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πάντα μπορείτε να πάρετε δεύτερη και τρίτη γνώμη από άλλους γιατρούς αυτό θα σας πρότεινα να κάνετε ώστε να βεβαιωθειτε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι σημαντικό να ακούμε το γιατρό που έχει χορηγήσει τα φάρμακα και να τον συμβουλευόμαστε ρωτώντας παράλληλα τι παρατηρεί και ζητώντας διευκρινίσεις για το πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τον άνθρωπο που λαμβάνει φαρμακευτική αγωγή.
    Η κατάθλιψη πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή χρειάζεται και ψυχοθεραπεία. Επίσης, η δική σας συμβουλευτική και υποστήριξη μοιάζει να είναι απαραίτητη σε αυτή τη φάση που αναφέρετε την βαρύτητα της επίδρασης σε εσάς (Σημ:"έχω απελπιστεί")

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ ότι ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που βιώνετε. Ακούγεται ματαιωτικό από τη μια στιγμή στην άλλη να παρουσιάζει ο άντρας σας τόσο μεγάλες αλλαγές στη συμπεριφορά του, και ταυτόχρονα κανένας ειδικός να μη μπορεί να σας δώσει μία ικανοποιητική απάντηση. Ενώ παράλληλα εσείς αναγκάζεστε να παλεύετε με τη δική σας υγεία.

    Στο αφήγημά σας αναφέρετε αρκετά παραδείγματα διαγνώσεων/παθήσεων που δεν τις περιμένατε, σα να μην υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτές. Τόσο δικές σας όσο και του άντρα σας. Επιπλέον, μιλάτε για διαγνώσεις διαφορετικές μεταξύ τους (άνοια, καρκίνος, Parkinson's), χωρίς να φαίνεται αν έχετε καταλήξει σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ο COVID-19 μππρεί να έχει νευροψυχολογικές επιπτώσεις, έχει ενοχοποιηθεί και για διαβήτη, επομένως συστήνω μία πιο παθολογική προσέγγιση, πέρα από την ψυχιατρική, δείτε επίπεδα βιτσμινών, και διορθώστε τα. αν υπολείπονται..

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός