• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/07/2023

Καλησπερα σας .Ο σύντροφος μου έχει διπολική διαταραχή ,πρόσφατα έκανε μανιακό επεισόδιο …μετά ελαφριά κατάθλιψη από την οποια συνήλθε μερικού 1,5 βδομάδα …Τις τελευταίες 3 μέρες παρατηρώ πάλι περίεργη συμπεριφορά …όχι Μανια αλλά δεν είναι όπως τον ξέρω …Υπαρχει περίπτωση να έχει διπολική και σχιζοφρένεια ;Η να έχει γίνει λάθος και να έχει σχιζοφρένεια και όχι διπολική …Είμαι 3 χρόνια μαζί του …δεν φοβόμουν ποτέ αλλά το τελευταίο καιρό φοβάμαι το βράδυ όταν είμαστε μόνοι μας …οτι θα μου κάνει κάτι …δεν έχω κάτι χειροπιαστό απλα είναι μια αίσθηση που έχω και δεν ξέρω τι να κάνω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί είναι ο πλέον κατάλληλος να σας απαντήσει. Αν θεωρείτε ότι η διάγνωση δεν ταιριάζει ή δεν εμπιστεύεστε τον ψυχίατρο δείτε άλλον γιατρό μαζί με τον σύντροφό σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν μου έχετε εξηγήσει την περίεργη συμπεριφορά που αναφέρετε ώστε να μπορέσω να σας απαντήσω. Η διπολική διαταραχή χρειάζεται συχνή παρακολούθηση από ψυχίατρο και φαρμακευτική αγωγή. Αυτά πάντως που περιγράφετε θυμίζουν μόνο διπολική.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • το ερώτημα σας είναι αν μπορεί να έχει γίνει λάθος διάγνωση δηλαδή; ε προφανώς, όλα μπορούν. Γιατί δεν μιλάτε με τον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Πρέπει να είναι τρομακτικό να βλέπετε ξαφνικές αλλαγές στη συμπεριφορά του συντρόφου σας, πόσο μάλλον όταν νιώθετε ότι κινδυνεύει η σωματική σας ακεραιότητα... Δυστυχώς από το μήνυμά σας λείπουν αρκετές πληροφορίες και έτσι δεν μπορώ να σας δώσω μία σαφή απάντηση. Για παράδειγμα, παρακολουθείται συστηματικά από ψυχίατρο; Τι αγωγή λαμβάνει; Τι είναι αυτό που παρατηρείτε και σας κάνει να υποπτεύεστε ότι μήπως έχει (και) σχιζοφρένεια; Η επιθετικότητα ή η ξαφνική αλλαγή στη συμπεριφορά δεν αποτελούν απαραίτητα ενδείξεις σχιζοφρένειας.

    Αν θέλετε μπορείτε να θέσετε ξανά την ίδια ερώτηση με περισσότερε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Κατ' αρχής, παίρνει αγωγή για την διπολική; Χωρίς αγωγή δεν θα σταθεροποιηθεί ο άνθρωπος. Πρέπει να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχίατρο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Να μιλήσετε (μαζί με τον σύντροφό σας) με τον γιατρό του η με άλλον θεραπευτή ζευγους.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Θα σας βοηθουσε πολύ να επισκεφθείτε έναν ειδικό κατά προτίμηση ψυχίατρο (όχι τον ίδιο με τον σύντροφό) ώστε να σας καθοδηγήσει για το τι είναι η πάθηση του συντρόφου σας και ποιοι χειρισμοί βοηθούν. Η διπολική διαταραχή έχει κάποιες φορές συμπτώματα που μοιάζουν με σχιζοφρένεια, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιαυτο χρειάζεται αναλυτική συζήτηση και κάποιον να στηρίξει και εσάς.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Στη διπολική διαταραχή μπορεί να υπάρχουν μανιακά, καταθλιπτικά και μεικτά επεισόδια, συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να γίνει σωστά η διάγνωση και να ακολουθηθεί η ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός