• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/02/2024

Καλησπέρα γιατί νιώθω ακομα θλίψη όταν πλησιάζει η μέρα θανάτου της μητέρας μου αν κ έχουν περασει αρκετά χρόνια;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Eίναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθετε θλίψη ειδικά όταν πλησιάζει η ημερομηνία θανάτου της μητέρας σας. Οι αναμνήσεις και οι συναισθηματικές αντιδράσεις είναι μέρος της διαδικασία. Το πένθος είναι μια ψυχική κατάσταση και πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και αποδοχή. Αν όμως νιώθετε πως η θλίψη σας είναι υπερβολική ή δυσκολεύει την καθημερινότητα σας , τότε θα σας ήταν χρήσιμο να μιλήσετε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για υποστήριξη και συμβουλευτική.

    Πλέσσα Μάρθα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλλήνη

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό σε μέρες σημαντικές (γενέθλια, επετειους, γιορτές) να θυμόμαστε τους αγαπημένους που έχουν πεθάνει. Ο πόνος της απώλειας στην πραγματικότητα ποτέ δεν φεύγει, απλά εμείς μεγαλώνουμε γύρω του. Επομένως την ημέρα εκείνη είναι αναμενόμενο να νιώθετε θλίψη, μπορείτε να αφιερώσετε χρόνο να την θυμηθείτε, να δείτε φωτογραφίες, να επισκεφθείτε ένα μέρος με την οποία την έχετε συνδυάσει και έτσι να τιμήσετε την μνήμη της και το πένθος σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Το πένθος είναι μια σύνθετη διαδικασία η οποία μπορεί να πάρει πολλά χρόνια για να ολοκληρωθεί. Η θλίψη είναι ένα ανθρώπινο συναίσθημα απόλυτα λογικό να το βιώνετε σε αυτήν την περίσταση. Η ψυχοθεραπεία μέσω ατομικών συνεδριών μπορεί να σας παρέχει σημαντική ανακούφιση και μόνιμη λύση με παράλληλη εμβάθυνση σε ό,τι χρειάζεστε.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Το πένθος είναι μια διαδικασία που περιλαμβάνει συγκεκριμένα στάδια και δεν εξαντλείται χρονικά. Θα μπορούσατε να ενημερωθείτε σχετικά, διαβάζοντας το παρακάτω βιβλίο: Πλησιάζοντας το θάνατο, της Kubler- Ross Elisabeth.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας. Η απώλεια αγαπημένων προσώπων προκαλεί θλίψη και πόνο ανεξαρτήτως του διαστήματος που έχει περάσει. Όταν πλησιάζει η ημερομηνία του θανάτου της μητέρας σας πιθανότατα έρχονται αναμνήσεις από τον χρόνο σας μαζί της και σκέψεις που προκαλούν τα δυσάρεστα συναισθήματα που βιώνετε.

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Αν και νιώθω ότι μου λείπουν ορισμένες πληροφορίες που θα ήθελα προκειμένου να σας απαντήσω υπεύθυνα, το μήνυμά σας μοιάζει να κρύβει μία αίσθηση του "θα έπρεπε". Θα έπρεπε να μην νιώθω ακόμα θλίψη τη μέρα του θανάτου της μητέρας μου, θα έπρεπε να έχω συνέλθει, θα έπρεπε να είμαι ψύχραιμη/ος. Ο άνθρωπος βιώνει ένα πολυχρωμο εύρος συναισθημάτων, τόσο ευχάριστων όσο και δυσάρεστων, τα οποία ενίοτε πυροδοτούνται από ψυχοπιεστικά γεγονότα (όπως η ανάμνηση του θανάτου της μαμάς), και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Αμφιβάλλω όμως αν σας ανακουφίζει αυτό. Σας προκαλεί ανησυχία το γεγονός ότι βιώνετε ακόμα θλίψη. Δυστυχώς, ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε θλίψη όταν πλησιάζει η μέρα του θανάτου της μητέρας σας, ακόμα και αν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τον χαμό της. Η απώλεια ενός αγαπημένου ανθρώπου είναι ένα βαρύ φορτίο που μπορεί να επηρεάζει την ψυχοσυναισθηματική μας κατάσταση για πολύ καιρό. Ως ψυχολόγος, θα ήθελα να σας πω πως ο πόνος και η θλίψη αυτού του είδους δεν εξαφανίζονται ποτέ απόλυτα, αλλά μπορούν να διαχειριστούν και να αντιμετωπιστούν με θετικό τρόπο.
    Είναι σημαντικό να εκφράζετε τα συναισθήματά σας και να μοιράζεστε τις σκέψεις και τις αναμνήσεις σας σχετικά με τη μητέρα σας με αγαπημένα πρόσωπα. Ο διάλογος μπορεί να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής