• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/04/2024

καλησπέρα.. ειμαι γεννημενη το 1993. ΚΙ έφτασε εκείνη η ώρα που όλοι οι γονείς μας λέγανε (θα μεγαλώσεις και θα μετανιώσεις που βιαζόσουν χαχα) Για εμένα ξεκίνησαν οι λεγόμενες "σφαλιάρες" της ζωής απο τα 23.(τότε ήταν που "ξύπνησα") αλλά κι από μικρή δεν πέρασα λίγα. (άσχημο διαζύγιο γονέων αν και τώρα πλέον ειμαστε ενταξει ολοι) και κάθε τόσο όλο και κάτι νέο διαπιστώνω. για τη ζωή για τους γύρω μου (προφανώς και ειναι αναμενόμενο να συμβεί αυτο όταν μεγαλώνεις). το θέμα ειναι πως ενω βλέπω , καταλαβαίνω , εχω πάθει τόσα και τόσα απο λάθος επιλογές μου κι εχω αναλύσει άπειρα μεσα μου τα πάντα και εχω φοβερή αυτογνωσία, ΔΕ ΞΕΡΩ τι να κανω στην πράξη, πως να το κανω, απο που να ξεκινήσω, τι ειναι σωστό, τι ειναι λάθος . Δηλαδή στη θεωρεία ειμαι πολυ καλη . στη πράξη εχω μπλοκάρει. και το αποτέλεσμα ειναι να βρίσκομαι τελικά κολλημένη στον ιδιο φαυλο κυκλο, στάσιμη, νιωθοντας καθολου νορμαλ σε σχεση με αλλους ανθρώπους , ζώντας σε επανάληψη καταστάσεις που δε μαρέσουν κι αντί να φύγω κάθομαι. και δε παω μπροστα ετσι καθολου. ΜΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΛΗΘΕΙΑ. θελω κατι να αλλαξει. Δε με γεμίζει τιποτα. εχει νεκρώσει το μεσα μου. η φαντασία μου πεθανε. (όρεξη για ζωη εχω, δεν ειμαι αυτοκτονική) απλως πολλες αλλαγές στη ζωη απο μικρή, δεν υπάρχουν πραγματικοί φιλοι διπλά μου. η οικογένεια μου ειναι σκορπισμένη εδω κι εκει , η μητερα μου ειναι η δυναμη μου μονο με αυτη συννενοουμαι αλλα κ σε εκεινη ποσα να πω? στεναχωριεται που με βλεπει φρεσκια νεα, αλλα μαραζωμένη. . λοιπον... μη σας κουραζω. Τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα. δε ξερω καν αν θα απαντησει καποιος. Και για να σας προλαβω .. νιωθω αμηχανα να παω σε ψυχολογο. αν υπηρχε μια λυση ονλαιν θα τη χρησιμοποιουσα πολυ ευχαριστως. και παμε στη ερωτηση....Λοιπον? πως μπορει να αλλαξει τη ζωη του καποιος? ... :/ :/

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Το πρώτο βήμα για να αλλάξει κάποιος τη ζωή του όπως το αναφέρετε είναι να τι θέλει. Και εσείς φαίνεται πως έχετε αυτή τη θέληση, γεγονός πολύ θετικό. Εάν αισθάνεστε αμήχανα για κάποια δια ζώσης συνάντηση με έναν ειδικό ψυχικής υγείας , μπορείτε να κανονίσετε μια διαδικτυακή συνέδρια με έναν θεραπευτή της επιλογής σας.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό να αντιληφθείς ότι δεν είσαι μόνη σου σε αυτά που αισθάνεσαι. Πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν παρόμοια συναισθήματα και προβλήματα, ακόμα κι αν φαίνεται ότι είναι μόνοι τους. Η αίσθηση της αποστροφής και η απώλεια ενδιαφέροντος για τη ζωή είναι συχνά συμπτώματα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι όταν αντιμετωπίζουν δυσκολίες ή αναζητούν νόημα στη ζωή τους. Μια από τις λύσεις είναι να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματά σου, να εξερευνήσεις τις σκέψεις και τα πιθανά αίτια που οδήγησαν στην τρέχουσα κατάσταση και να αναπτύξεις στρατηγικές για να αντιμε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Σας ευχαριστώ που επικοινωνήσατε και μοιραστήκατε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας με τόση διαφάνεια. Ακούγεται σαν να έχετε περάσει σημαντικές προκλήσεις στη ζωή σας, οι οποίες είναι κατανοητό να σας αφήνουν να αισθάνεστε κολλημένη και αβέβαιη για το πώς να προχωρήσετε μπροστά.

    Είναι σύνηθες να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε, αλλά να δυσκολευόμαστε να εφαρμόσουμε αυτή τη γνώση πρακτικά στη ζωή μας. Αυτή η ασυμφωνία μπορεί συχνά να έχει τις ρίζες της σε βαθύτερα συναισθηματικά ή ψυχολογικά μοτίβα που θα πρέπει να διερευνηθούν.

    Η αναζήτηση βοήθειας από έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή μπορεί να προσφέρει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη και αδιευκρίνιστη κατάσταση. Η αίσθηση ότι έχετε φτάσει σε ένα σημείο στασιμότητας και ότι η ζωή σας έχει χάσει τη φλόγα μπορεί να είναι πολύ απογοητευτική.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι είναι δυνατόν να κάνετε αλλαγές και να βρείτε την ικανοποίηση και τη χαρά που αναζητάτε στη ζωή σας.
    Ακόμα κι αν αισθάνεστε δυσκολία να πάτε σε έναν ψυχολόγο από φόβο ή αμηχανία, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι η επίσκεψη σε έναν επαγγελματία μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αναλύσετε τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις συμπεριφορές σας, και να ανακαλύψετε νέους τρόπους αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, αν και έχετε βαθιά αυτογνωσία και κατανοείτε θεωρητικά τους λόγους που σας οδηγούν σε ψυχική δυσφορία, αντιμετωπίζετε δυσκολίες στο να μετατρέψετε αυτές τις γνώσεις σε πρακτικές αλλαγές.
    Η κατανόηση της κατάστασης αποτελεί το πρώτο, αλλά πολύ σημαντικό, βήμα στη διαδικασία της αυτοβελτίωσης. Από εκεί και πέρα, η δημιουργία ενός σχεδίου δράσης που περιλαμβάνει μικρούς, ρεαλιστικούς στόχους μπορεί να σας βοηθήσει να ξεκινήσετε το ταξίδι προς το να κάνετε τις θεωρητικές κατανοήσεις πράξεις.
    Η επιδίωξη ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή ή εάν σας είναι πιο εύκολο για σας online, θα σας προσφέρει σίγουρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το ερώτημα που θέτεις μεσα από τα βιώματα σου είναι ουσιώδες και ευστοχο. Η αλλαγή στη ζωή μπορεί να ξεκινήσει με μικρά βήματα. Ένα καλό βήμα είναι να ξεκινήσεις να επικοινωνείς με έναν ειδικό ψυχολόγο, (αντιλαμβανόμενος ότι νοιωθεις άβολα) ακόμα και online, ώστε να μοιραστείς τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου. Έχεις κάνει το σωστό βήμα ήδη ανοίγοντας αυτή τη συζήτηση. Μπορεί να βρεις χρήσιμα εργαλεία και υποστήριξη που θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις πραγματοποιώντας τις αλλαγές που επιθυμείς.
    Στην διάθεση σου.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι