• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Kalhspera tha ithela na rwtisw kati me to.covid 19 pathena krisis anxous kai zalades piga se psixiatro pira 1 xrono ta enlift 10 ekana diakopi me odigies tou giatrou kai meta apo 7 mhnes me ksana epiase to.idio pragma yparxh arage therapia gia auto h etsi tha sinexisei?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Τα χάπια μόνα τους δεν βοηθάνε , χρειάζεται ειδικός ψυχικής υγείας, να μιλήσετε για ότι σας απασχολεί το πιο μικρό και το πιο μεγάλο μέσα σας , ναι υπάρχει θεραπεία, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Το άγχος είναι μια κατάσταση που αποτελεί ισόβια ανάγκη εκπαίδευσης σε νέους τρόπους διαχείρησης. Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση πάντα βοηθά στην ανακούφιση από τη συμπτωματολογία με ριζικότερο τρόπο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το πως θα επιλέξετε να το θεραπεύεστε. Οι κρίσεις πανικού κρύβουν καταπιεσμένα συναισθήματα και ανείπωτο λόγο. Με τη φαρμακευτική αγωγή, τα σπρώχνετε κάτω απ το χαλάκι για να μην τα βλέπετε. Όποτε δεν θεραπεύονται, καλύπτονται, και μόλις σταματάτε βρίσκουν το δρόμο και πάλι για την έξοδο.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα,
    Θα ήθελα να σας τονίσω ότι η συνεχής θεραπεία είναι σημαντική για τη διατήρηση της ψυχικής υγείας. Ενώ η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να παρέχει βραχυπρόθεσμα ανακούφιση, η συνεχής παρακολούθηση και η ψυχοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν να βρεθούν και να αντιμετωπιστούν από την ρίζα τους τα συμπτώματα που αναφέρετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρότεινα να μιλήσετε ξανά με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθούσε το προηγούμενο διάστημα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό παράλληλα με την αγωγή σας να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να φτάσετε ουσιαστικά στη ρίζα του προβλήματος, γιατί ουσιαστικά τα συμπτώματα διαπραγμετεύεστε αυτή τη στιγμή.

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πέρα από τα φάρμακα μπορεί και η ψυχοθεραπεία να βοηθήσει, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα συμπτώματα (κρίσεις άγχους, ζαλάδες κτλ) σηματοδοτούν κάποια/ες αιτίες εκδήλωσής τους. Ακόμα και αν η φαρμακευτική αγωγή βελτιώσει ή εξαλείψει τα συμπτώματα, εάν η αιτία παραμένει αμετάβλητη είναι πολύ πιθανόν αυτά να επιστρέφουν.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα