• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/04/2023

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που ίσως είναι βοηθητικο σε κάποιο θεραπευόμενο για στοχοθέτηση κ επανένταξη στη ζωή γενικά

15 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς είναι πολύ γενικό το ερώτημα για να βοηθήσω.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • 12 κανονες για την Ζωη

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα ήταν παρακινδυνευμένο να προτείνω ενα βιβλίο εδω γενικά. Το κάνω πολυ εστιασμενα όταν κ όποτε χρειάζεται σε άτομα που γνωρίζω. Ενα βιβλίο αυτοβοήθειας δε θα μπορούσε να είναι υποκατάστατο ψυχοθεραπείας, παρά μόνο να λειτουργήσει επικουρικά.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • "όταν έκλαψε ο Νιτσε" του Ίρβιν Γιάλομ

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκεστε σε κάποια θεραπεία;

    Εάν ναι, θα σας παρότρυνα να ρωτήσετε τον θεραπευτή σας. Σίγουρα θα μπορέσει να σας κάνει μια καλύτερη πρόταση από εμάς εφόσον συνεργάζεστε και σας γνωρίζει.

    Εάν όχι, ίσως να σκεφτείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον Θεραπευτή (εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες) γιατί δυστυχώς τα βιβλία δεν αποτελούν μέσο θεραπείας και βοήθειας. Μπορούν απλά να παρακινήσουν κάποιον ώστε να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ένα βιβλίο που γενικά δείχνει πως να πλησιάσουμε την ευτυχία είναι το "Σκουντουφώντας στην Ευτυχία" του Ντάνιελ Γκίλμπερτ. Παρουσιάζει πρακτικότατα το θέμα.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Το φτιάξε μόνος σου την δυστυχία σου

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσετε με τον θεραπευτή σας που σας γνωρίζει .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Χρόνια σας πολλά. Δυστυχώς αυτά που γράψατε είναι πολύ γενικά για να καταλάβω τι ακριβώς μου λέτε. Επανένταξη μετά από τι; Τι είδους θεραπεία και γιατί; Άλλο η απεξάρτηση που χρειάζεται πλαίσιο, άλλο οι ψυχιατρικές διαταραχές κλπ. Εφόσον εσείς ξέρετε, ψάξτε το, επιπρόσθετα η συμβουλευτική/ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να βάλετε τους δικούς σας στόχους στη ζωή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Συνήθως αυτά είναι πολύ γενικόλογα κι όχι εξατομικευμένσ για τις ανάγκες του κάθε ασθενή, ο θεράπων ιατρός που ξέρει από τι πάσχετε θα μπορούσε να σας προτείνει με μεγαλύτερη ευχέρεια.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!

    Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί ότι διαφημίζουμε κάποια βιβλία ...
    Αν ψάξετε θα βρείτε.
    Υπάρχουν εκατοντάδες...
    Θα σας προτείνω όμως. ως ειδικός, ένα εξαιρετικό βιβλίο, σχετικό με την, ψυχολογία της επιτυχίας! Βιβλίο που οποίο δεν το έχει γράψει ψυχολόγος αλλά ένας προπονητής!:

    RICK PITINO. Η ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!
    Δέκα βήματα για την υπεραπόδοση στην εργασία και την ζωή!
    Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ.
    ISBN 960-209-378-1

    Είμαι βεβαιως ότι θα ξεπεράσει τις προσδοκίες σας...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Υπάρχουν πολλά βιβλία που μπορούν να βοηθήσουν στη στοχοθέτηση και την επανένταξη στη ζωή. Δείτε παρακάτω μερικές προτάσεις:

    1. "Οι 7 συνήθειες των ιδιαίτερα αποτελεσματικών ανθρώπων" (The 7 Habits of Highly Effective People) του Stephen R. Covey - Το βιβλίο αυτό προσφέρει ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο για τη βελτίωση της προσωπικής και επαγγελματικής ζωής.
    2. "Ξεκινώντας τώρα" (Starting Now) της Debbie Macomber - Ένα βιβλίο που επικεντρώνεται στην επανένταξη στη ζωή μετά από απώλεια ή αλλαγή, προσφέροντας ελπίδα και καθοδήγηση.
    3. "Ξεκινώντας με το Γιατί" (Start With Why) του Simon Sinek - Το βιβλίο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας εάν βρίσκεται ήδη σε ψυχοθεραπεία θα ήταν βοηθητικό να αναφέρει αυτήν την ανάγκη στον θεραπευτή ή θεραπεύτρια του. Τα άτομα αυτά θα ήταν πιο κατάλληλα να προτείνουν συγκεκριμένη βιβλιογραφία θα του ήταν χρήσιμη.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Διαβάστε τα βιβλία της Ρουτ Νιεβες. Είναι ευκολα και απλά αλλά πολύ ενδυναμωτικά. Αν θέλετε και άλλους τίτλους μπορείτε να διαβάσετε Τονυ Ρόμπινς. Έχει πολλές τεχνικές και είναι λιγότερο φιλοσοφία ζωής, σε σύγκριση με την πρώτη συγγραφέα. Ίσως να αρχίσετε με την Ρουτ και να συνεχίσετε με τον Τονυ

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Όχι, κανένα βιβλίο δεν μπορεί να υποκαταστήσει την βιωματική εμπειρία. Δίνουν μόνο εγκεφαλικές γνώσεις, βρίσκει κανείς τις ιδέες πολύ καλές, αλλά μετά παραμένουν ανεφάρμοστες. Καλύτερα γι αυτό που με ρωτάτε είναι να κάνετε δουλειά εμ τον εαυτό σας, και μόνο μετά από αυτό να διαβάσετε κάτι

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός