• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/09/2023

Τους τελευταίους 6 μήνες αποχτησα (δεν ξέρω πως)δυσανεξία στα αυγά. Υπάρχει κάτι που την θεραπεύει η να απαλύνει τα συμπτώματα? ( Αν φάω κάτι χωρίς να γνωρίζω ότι περιείχε αυγό έχω εμετούς κ ανυπόφορο πονοκέφαλο) Ευχαριστώ πολύ

14 ειδικοί απάντησαν

  • Για αρχή χρειάζεται να το αποφεύγεται ίσως έχει παρουσιαστεί κάποια αλλεργία που παλιότερα να μην είχε εμφανιστεί

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • πρεπει να δειτε καποιον αλλεργιολογο για αρχη μηπως ειναι καποιο ειδους αλλεργιας

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλήσπέρα σας! Καταρχάς θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ένα επαγγελματία υγείας έτσι ώστε μέσω διαγνωστικών τεστ να γίνει επίσημη διάγνωση. Αν τελικά είστε αλλεργικός/ή στην πρωτεΐνη του αυγού, αυτό που θα πρέπει να κάνετε είναι να εκπαιδευτείτε στο ποια τρόφιμα μπορεί να περιέχουν αυγά και να διαβάζετε τις ετικέτες τροφίμων έτσι ώστε να αποφεύγετε την επαφή με το συγκεκριμένο τρόφιμο. Για την θεραπεία της αλλεργίας έχουν αναπτυχθεί μοντέλα ανοσοθεραπείας, δηλαδή σίτισης ενός αλλεργικού ατόμου με αυξανόμενη ποσότητα αλλεργιογόνου με στόχο την αύξηση του ορίου που προκαλεί μια αντίδραση, αλλά εφαρμόζεται κυρίως στις παιδικές ηλικίες.

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Καλημέρα σας, θα μπορείτε να κάνετε μια εξεταση για να δείτε αν έχετε κάποια αλλεργία στο αυγό. Ωστωσο αν είστε σίγουρη ότι αυτό είναι που σας ενοχλεί πραγματικα και όχι κάτι άλλο που συνοδεύεται το αυγο, ο μόνος τρόπος είναι να το αποφεύγετε. Στη διάθεση σας

    Σκληβάγκου Νάντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • η αλλεργία, γιατί για αλλεργία πρόκειται, δεν περνάει και καλό θα ήταν να αποφεύγετε τα αυγά γιατί δεν ξέρετε τι άλλα συμπτώματα μπορεί να σας κάνει στο μέλλον. ο κατάλληλος να ενημερωθείτε είναι κάποιος αλλεργιολόγος!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Η αλήθεια είναι ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να παρουσιάσουμε δυσανεξία ή αλλεργία σε κάτι. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να περάσει με κάποια θεραπεία, απλά μόνο με την αποφυγή των συγκεκριμένων τροφών. Πολλές φορές ακόμη κ ίχνη μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά συμπτώματα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που μπορείτε να κάνετε από τη στιγμή που υπάρχει δυσανεξία.
    Μεγάλη προσοχή στα τρόφιμα που καταναλώνεται.

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας! Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να μιλήσετε με τον γιατρό σας για να σας κατευθύνει ώστε να κάνετε τεστ για αλλεργίες. Οι διατροφικές αλλεργίες είναι πολύ σοβαρές και μπορεί να είναι ακόμα και θανατηφόρες (κάντε το άμεσα). Αν δεν έχετε αλλεργία στο αυγό υπάρχει μια πιθανότητα να έχετε αυτό που αποκαλούμε δυσανεξία, για κάποιο λόγω ο οργανισμός σας να αντιδράει στην κατανάλωση του αυγού με συμπτώματα με διαφορετικό τρόπο από τις αλλεργίες. Η αποφυγή της κατανάλωσης του είναι η μοναδική λύση.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δυστυχώς, η αποφυγή είναι η μόνη λύση.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Δυστυχως δεν αντιμετωπιζονται οι αλλεργιες!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα
    Όπως πολύ σωστά αναφέτατε, πρόκειτα για δυσανεξία και όχι για καθαρή αλλεργική αντίδραση στα αυγά η οποία θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ανοσολογική αντίδραση και αγγειοοίδημα. Εικάζεται ότι οι ευαισθησίες αυτού του τύπου μπορεί να οφείλονται σε βλάβη του εντερικού φραγμού, κάτι που γενικά αναφέρεται ως "σύνδρομο διαρρέοντος εντέρου" ¨αλλά η ιατρική δεν παίρνει καθαρά θέση επ αυτού όπως και επι της αντιμετώπισης του παραπάνω συνδρόμου. Ταυτόχρονα, ούτε αποδέχεται πλήρως την δίαιτα GAPS που στοχεύει στην ανάκτηση της υγείας του εντέρου.
    Δυστυχώς πολλές δυσανεξίες εμφανίζονται απρόοπτα. Μέχρι να απευαισθητοποιηθείτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Αν έχετε παρατηρήσει ότι μόλις καταναλώνετε αυγά, έχετε αυτά τα συμπτώματα, καλό θα είναι να τα αποφεύγετε εντελώς ή μπορείτε να κάνετε και κάποιο διατροφικό τέστ που μπορεί να σας δείξει εάν όντως σαν οργανισμός έχετε κάποια δυσανεξία στα αυγά.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η δυσανεξία στα αυγά μπορεί να είναι αρκετά δυσάρεστη και προκαλεί συμπτώματα όπως οι εμετοί και ο πονοκέφαλος που αναφέρατε. Δυστυχώς, δεν υπάρχει φάρμακο που να θεραπεύει τη δυσανεξία στα αυγά. Η καλύτερη προσέγγιση είναι να αποφεύγετε τα αυγά και τα προϊόντα που τα περιέχουν.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Απευθυνθείτε πρωτίστως σε αλλεργιολόγο για να πιστοποιήσει αυτήν την "αλλεργία" που περιγράφετε. Κατόπιν εκείνου και εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος, πιθανώς θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο για κλινική εξέταση και πιθανή ενδοσκόπηση.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα