• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

τι ορίζεται ως διατροφική διαταραχή

11 ειδικοί απάντησαν

  • Οι διαταραχές πρόσληψη τροφής ή διατροφικές διαταραχές είναι οι εξής 3:
    Ψυχογενής ανορεξία, ψυχογενής βουλιμία και επεισοδιακή υπερφαγία.
    Προφανώς δεν μπορώ να προχωρήσω στις επιμέρους αναλύσεις.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Διατροφική διαταραχή είναι μια ψυχογενής διαταραχή που χαρακτηρίζεται από υπερβολική ενασχόληση του ατόμου με το βάρος και την εξωτερική του εμφάνιση οδηγώντας σε επικίνδυνες και μη λειτουργικές συμπεριφορές, όπως αυστηρές δίαιτες, έντονη γυμναστική, εκκαθαριστικές μεθόδους ή υπερκατανάλωση τροφής.

    Μπεργελέ Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • οτιδήποτε σας κάνει να αισθάνεστε άβολα με την κατανάλωση της τροφής

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οι Διατροφικές Διαταραχές είναι στην πραγματικότητα πολύπλοκα ιατρικά και ψυχιατρικά νοσήματα.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Διατροφική διαταραχή ορίζεται η υπερβολική ενασχόληση με το βάρος και την εξωτερική εμφάνιση. Οδηγώντας σε επικίνδυνες και μη λειτουργικές συμπεριφορές όπως αυστηρές δίαιτες, υπέρ γυμναστική, εκκαθαριστικές μεθόδους ή υπερκατανάλωση τροφής.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Είναι λίγο δύσκολο να βγεί ένας ενιαίος ορισμός που να καλύπτει όλο το φάσμα των διαταραχών της σίτησης διότι αριθμούνται περισσότεροι από 10 διαφορετικοί τύποι και υποτύποι. Σας παραθέτω ένα κράμα που περιλαμβάνει διάφορους ορισμούς.
    Οι διατροφικές διαταραχές είναι μη επιθυμητές μεταβολλές στη φυσιολογική λήψη τροφής, με αμιγώς ψυχοπαθολογικά ελατήρια.
    Κοινός παρονομαστής ο ιδεοψυχαναγκασμός, ο απόλυτος τρόπος σκέψης (άσπρο ή μαύρο, όλα ή τίποτε) και η χαμηλή αυτοεκτίμηση.
    Σε κάποιες από αυτές υπάρχουν στεβλές αντιλήψεις περί φαγητού ή και στρεβλή αντίληψη της πραγματικής εικόνας του σώματος.
    Τέλος όλες χαρακτηρίζονται είτε α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Μια διατροφική διαταραχή είναι μια συναισθηματική και σωματική διαταραχή που σχετίζεται με τον τρόπο με τον οποίο κάποιος αντιλαμβάνεται, αντιμετωπίζει και ελέγχει τη διατροφή του ή της. Αυτές οι διαταραχές μπορεί να εκδηλωθούν με διαφορετικούς τρόπους, όπως ανορεξία, βουλιμία, διαταραχή του καταναλωτικού προτύπου, ή άλλες μορφές προσέγγισης της διατροφής.

    Οι διατροφικές διαταραχές επηρεάζουν τη σωματική υγεία και την ψυχική ευεξία του ατόμου που πάσχει από αυτές. Μπορούν να οδηγήσουν σε ανεπαρκή διατροφική πρόσληψη, θρεπτικές ελλείψεις κλπ.

    Μπορούν να αντιμετωπιστούν και να θεραπευτούν με επαγγελματική βοήθεια, συχνά μέσω σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Διατροφικές διαταραχές ή διαταραχές πρόσληψης τροφής (Eating Disorders) είναι σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας, που χαρακτηρίζονται από σοβαρή και επίμονη διαταραχή της σίτισης ή της διατροφικής συμπεριφοράς, η οποία συνοδεύεται από συναφείς δυσάρεστες σκέψεις και συναισθήματα.

    Αυτές οι διαταραχές μπορούν να επηρεάσουν τη σωματική, ψυχολογική και κοινωνική υγεία του ατόμου και μπορεί να είναι πολύ σοβαρές καταστάσεις, απειλητικές για τη ζωή (συχνά θανατηφόρες).

    Οι διατροφικές διαταραχές δεν είναι μια επιλογή τρόπου ζωής ή μια δίαιτα που έχει πάει στραβά.

    Σύμφωνα με το Διαγνωστικό και Στατιστικό Εγχειρίδιο Ψυχικών
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Η διατροφική διαταραχή αφορά συνήθως σοβαρά αποκλίνουσες συμπεριφορές όσον αφορά τη διατροφή, όπως η ανορεξία ή η βουλιμία. Συνήθως συνοδεύεται από ψυχολογικά ή σωματικά προβλήματα και απαιτεί ειδική προσέγγιση για τη θεραπεία της.

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Διατροφική διαταραχή είναι ορίζεται ως η κακή σχέση με το φαγητό που εκδηλώνετε με διάφορες μορφές. Είτε υπερφαγία (υπερφγικά επεισόδιά χωρίς πρόκληση εμετού ) είτε στερητική συμπεριφορά (ανορεξία) είτε βουλιμία (υπερφαγία συνοδευόμενη από πρόκληση έμετου ). Όλα αυτά βέβαια είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών παραγόντων.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η διατροφική διαταραχή ορίζεται ως η υπερβολική ενασχόληση του ατόμου με το βάρος του και την εξωτερική του εμφάνιση οδηγώντας σε επικίνδυνες και μη λειτουργικές διατροφικές συμπεριφορές πχ πολύ αυστηρές δίαιτες ή πρόκληση εμετού ή κατάχρηση καθαρτικών χαπιών ή υπερβολική σωματική άσκηση ή υπερβολική κατανάλωση τροφής. Είναι σημαντική η παρέμβαση ενός κλινικού διαιτολόγου ώστε να διορθώσει αυτές τις παθολογικές συμπεριφορές και να βοηθήσει το άτομο στην διατροφική εκπαίδευση, στην υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών και στην σύνταξη ενός εξατομικευμένου διατροφικού προγράμματος ανάλογα με τις ανάγκες του.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι