• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/06/2023

Καλησπέρα! Εδώ και δύο μέρες έχω έναν δυνατό πονόδοντο..αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι όταν με πιάνει ισχυρός πόνος στο δόντι (λες και με μαχαιρώνουν στο μάγουλο ένα πράγμα τόσο ισχυρός ) νιώθω ότι και το ένα μου το χέρι στην πλευρά αυτή που πονάει το δόντι σαν να είναι κουλό την ώρα που πονάω πολύ.. ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό? Όταν μου περνάει ο πόνος στο δόντι μου περνάει και αυτή η αίσθηση

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αντανακλά ο πόνος στο χέρι. Φτιάξτε το δόντι και θα θεραπευτείτε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Επισκεφτειτε εναν οδοντιατρο να θεραπευσει τον πονο στο δοντι.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Οι πόνοι αντανακλούν απο την εστία γέννησης τους καλό είναι να γίνει μια εξέταση στο δόντι που ξεκινάει ο πόνος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας, ο πονόδοντο σπάνια μεν αλλα μπορεί να αντανακλά κ σε πιο απομακρυσμένα σημεια όπως το χέρι, αλλα το πιθανότερο είναι πως δν εχει καμία σχέση με αυτο που νιώθετε στο χέρι σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση ο πονος του δοντιου με το χερι.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να συμβεί κι αυτό κι άλλα παρόμοια ......
    Ομως θα χρειαστεί να γίνει κλινική και ακτινογραφική εξέταση άμεσα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θέλει απονεύρωση - ενδοδοντική θεραπεία πριν να πριστεί.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μήπως ο πόνος είναι αυχενικής προέλευσης και όχι οδοντογενης ?

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η αίσθηση του πόνου διαφέρει από άτομο σε άτομο. Να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας σύντομα.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Νομίζω ότι πρέπει να επισκεφτείτε έναν οδοντίατρο να σας βοηθησει

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας,παρακαλώ επισκεφτείτε έναν ο οδοντίατρο για να δει το δόντι που πονάει,

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε Οδοντιατρο να διευρευνηθει το αίτιο που προκαλεί τον πόνο
    Γενικώς πάντως ο πόνος αντανακλά και πιθανώς έτσι να εξηγείται αυτό που σας συμβαίνει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι