• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Πώς μπορώ να βρω και να διατηρήσω το κίνητρο που χρειάζομαι για να παραμείνω αφοσιωμένος στους στόχους μου για απώλεια βάρους, ειδικά όταν έρχομαι αντιμέτωπος με προκλήσεις και αναποδιές;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Για να βρει ο καθένας μας το κίνητρο του, πρέπει να βρει τι θέλει πραγματικά να πετύχει ο ίδιος. Τα κίνητρα και οι επιθυμίες του καθενός είναι διαφορετικά. Σίγουρα η στήριξη από ειδικό (διαιτολόγο ή και ψυχολόγο) και το οικείο περιβάλλον βοηθάει στην όλη διαδικασία.
    Επίσης, πρέπει να αποδεχτούμε ότι η προσπάθεια απώλειας βάρους δεν είναι κάτι που χτίζεται μέσα σε λίγες μέρες, αλλά θέλει αρκετή υπομονή, επιμονή και επιείκεια προς τον εαυτό μας. Δε θα είναι η κάθε μέρα τόσο επιτυχημένη όσο άλλες, και αυτό είναι φυσιολογικό και αποδεχτό. Θέτουμε μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους αντί για πολύ μεγάλους και μελλοντικούς, καθώς δεν είναι τόσο ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Ισώς δεν έχετε βρει ακόμα τη προσέγγιση που σας ταιριάζει εάν έχετε απευθυνθεί σε ειδικό.
    Εάν όχι, ίσως θα μπορούσατε να ζητήσετε βοήθεια να δείτε εάν αυτό θα οδηγήσει σε καλύτερα αποτελέσματα. Σας ευχαριστώ.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Αποδεχτειτε τις προκλησεις και δειτε την μεγαλυτερη εικονα σε βαθος χρονου!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πάντα θα μας συμβαίνουν αναποδιές μέσα στη χρόνια . Η απάντηση σε αυτό είναι ότι αύριο είναι μια άλλη μέρα , συνεχίζουμε την προσπάθεια . Επίσης η απ απώλεια βάρους εξαρτάται από έμας κατι το πποιο δεν συμβαίνει σε άλλους Τομείς της ζωής μας και τα λιγότερα κιλά έχει μόνο θετικά .

    Ζέρβας Νικόλαος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κιάτο

  • Αναποδιές πάντα θα υπάρχουν! Μην το ξεχνάτε αυτό!

    Χωρίζω τον στόχο μου -όσο μικρός ή μεγάλος και αν είναι- σε επιμέρους. Οι στόχοι μου πρέπει να είναι συγκεκριμένοι, μετρήσιμοι, χρονικά οριοθετημένοι και πάνω απ' όλα επιτεύξιμοι!

    Μην ξεχνάτε ότι η απώλεια βάρους είναι μια διαδικασία που η πρόοδος της δεν είναι γραμμική. Έχει τα πάνω της και τα κάτω της.
    Επιτρέψτε στον εαυτό σας να είναι άνθρωπος! Προσπαθήστε με συνέπεια και υπομονή!
    Τέλος, μην ξεχνάτε ότι πολλές φορές επιτυχία μπορεί να είναι να διατηρήσετε το βάρος σας σταθερό για ένα χρονικό διάστημα!

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Για να μπορέσετε να διατηρήσετε το κίνητρο σας σε μια διαδικασία απώλειας βάρους, αρχικά είναι βοηθητικό να θέτετε μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους. Με τον τρόπο αυτό, κάθε φορά που θα πετυχαίνετε ένα στόχο, θα παίρνετε δύναμη για τον επόμενο. Η υποστήριξη από φίλους ή εξειδικευμένους επαγγελματίες υγείας είναι εξίσου σημαντική. Τέλος, μην ξεχνάτε να σας επιβραβεύετε ακόμα και για τις μικρές επιτυχίες.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Κοιτάζοντας το πόσο τα εχετε καταφερει μεχρι στιγμής και εχοντας σαν κίνητρο την εικόνα σας και την ψυχολογία σας που αλλάζει προς το καλύτερο σταδιακά

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Πολύ βοηθητικό θα ήταν αρχικά να διαμορφώσετε το περιβάλλον σας κατά τέτοιο τρόπο ώστε οι πειρασμοί να είσαι όσο το δυνατόν λιγότεροι και φυσικά αν υπάρχουν κι άτομα στο κοντινό σας περιβάλλον που θα μπορούσαν να έχουν υποστηρικτικό ρόλο για την προσκόλληση στον στόχο να ζητήσετε τη βοήθεια τους. Επιπρόσθετα, ακρογωνιαίος λίθος στην διαχείριση των προκλήσεων είναι τα σταθερά κι οργανωμένα γεύματα μέσα στην ημέρα τα οποία ουσιαστικά συμβάλλουν στην ρύθμισης της όρεξης και μας οδηγούν σε πιο συνειδητές επιλογές.

    Παγουρτζή Ευανθία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αιγάλεω

  • Η διατήρηση του κινήτρου για απώλεια βάρους μπορεί να είναι πρόκληση, αλλά υπάρχουν κάποιες στρατηγικές που μπορούν να βοηθήσουν:

    1. **Ορίστε συγκεκριμένους και εφικτούς στόχους:** Καθορίστε μικρούς, πραγματοποιήσιμους στόχους και βήματα προς αυτούς. Η επίτευξη μικρών στόχων μπορεί να σας δώσει την αίσθηση της προόδου και να σας κρατήσει μοτιβαρισμένους.

    2. **Αναζητήστε υποστήριξη:** Συζητήστε τους στόχους σας με φίλους, οικογένεια ή ακόμη και με έναν ειδικό υγείας. Η υποστήριξη μπορεί να είναι κρίσιμη για να αντέξετε τις αναποδιές.

    3. **Καθιερώστε ρουτίνα:** Η δημιουργία μιας ρουτίνας με υγιεινές συνήθειες μπορεί ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας! Αυτό που λέτε σίγουρα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα. Χρειάζεται να οριοθετήσετε τον εαυτό σας μέσα σε λογικά πλαίσια. Μην πάτε κατευθείαν σε μεγάλους στόχους. Να βάζετε μικρούς στόχους, έτσι ώστε να μην απογοητεύεσθε και τα παρατάτε.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η ποικιλία στη διατροφή σας και η σωστή και ισορροπημένη διατροφή σχεδιασμένη από έναν κλινικό διαιτολόγο ανάλογα με τις ανάγκες σας θα σας βοηθήσει σε αυτό. Να μην ακολουθείτε πολύ στερητικές διατροφές ή πολύ υποθερμιδικες ή μονότονες και μονοφαγικες ακραίες διατροφές. Έτσι θα είστε πάντα στον στόχο σας για απώλεια του σωματικού σας βάρους. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει ώστε να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η διατήρηση του κινήτρου για την απώλεια βάρους μπορεί να είναι πρόκληση, αλλά υπάρχουν ορισμένα βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να σας βοηθήσουν να παραμείνετε αφοσιωμένοι στους στόχους σας:

    Καθορίστε σαφείς και εφικτούς στόχους: Ορίστε ρεαλιστικούς στόχους που μπορείτε να επιτύχετε.

    Σημειώστε την πρόοδό σας: Καταγράφετε την εβδομαδιαία σας πρόοδο. Η παρακολούθηση των επιτευγμάτων σας μπορεί να λειτουργήσει ως πηγή έμπνευσης.

    Αναζητήστε υποστήριξη: Μοιραστείτε τους στόχους σας με φίλους, οικογένεια ή ακόμη και online κοινότητες που ασχολούνται με την απώλεια βάρους. Η υποστήριξη από άλλους μπορεί να είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Το κίνητρο και η διατήρηση του κινήτρου σε όλο το ταξίδι της απώλειας βάρους είναι απαραίτητα στοιχεία για την επίτευξη του στόχου. Η διαχείριση των προκλήσεων αλλά και των εμποδίων που μπορούν να εμφανιστούν στην πορεία σας είναι εξαιρετικά σημαντικά για να μην απογοητεύεστε. Η καταγραφή ημερολογίου κατανάλωσης τροφίμων, σκέψεων και συναισθημάτων είναι ένα πολύτιμο εργαλείο για την παρατήρηση συμπεριφορών προς βελτίωση αλλά και για την ενίσχυση της αυτοαποτελεσματικότητας (δηλαδή ότι τα καταφέρνετε!) και της αυτοπεποίθησης! Η συνεργασία με έναν διαιτολόγο βοηθά στην επίλυση των προκλήσεων που εμφανίζονται και στην θετική ανατροφοδότηση σε ευ... Διάβασε περισσότερα

    Αυγεράκη Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό