• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Καλησπέρα σας ,μετά από ταξίδι που γυρισα πριν μια εβδομάδα και έτρωγα πολύ λιπαρά γεύματα κ συχνά , νιώθω ότι με λίγο που τρώω έχω πολύ γρήγορα αίσθημα κορεσμού και πληρότητας . Τρώω το μισό από ότι έτρωγα φυσιολογικά και εγώ αγχωθεί γιατί έχω κ ένα φούσκωμα στο στομάχι .τι μπορεί να είναι ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν πολύ πρόχειρο να σας απαντήσω μόνο με τα δεδομένα αυτά κάνοντας υποθέσεις.
    Θα χρειαζόμουν ένα πλήρες ιστορικό. Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Το πιθανότερο είναι ότι έχει διαταραχθεί ή γαστρεντερική σας χλωρίδα. Θα πρέπει να εισάγετε τροφές πλούσιες σε προβιοτικά, όπως κεφιρ, ξινολάχανο, τουρσί και γιαούρτι με πέτσα. Επίσης θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν φαρμακοποιό να σας συστήσει ένα καλό προβιοτικό και να κάνετε μια αγωγή για 60 ημέρες

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χαίρετε!
    Το πιθανότερο είναι να σας ενόχλησε η φυσιολογική επανένταξη στη διατροφή σας, μετά από ένα διάστημα "ταραχώδους" σίτισης. Το λογικότερο είναι ότι τα πράγματα θα επιστρέψουν σύντομα στα φυσιολογικά.
    Αν δεν είσαστε ελλειποβαρής, καταναλώστε ποσότητες τροφής που σας γίνονται καλά ανεκτές. Λογικά η φάση αυτή δε θα αργήσει να περάσει και η επιστροφή σας στα συνηθισμένα κιλά συμβεί εύκολα (αν το επιθυμείτε). Προφανώς αν δεν έχετε την πολυτέλεια να μειώσετε περεταίρω το βάρος σας, θα είναι καλά να μείνετε σε τρόφιμα ευπεπτα όπως τα υδατανθρακούχα τρόφιμα (πατάτα, ρύζι, ζυμαρικό), τα άπαχα κρέατα και οι σούπες με χαμηλή πε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Η αλλαγή στη διατροφή κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού, ειδικά εάν περιλαμβάνει υπερβολική κατανάλωση λιπαρών και βαριά γεύματα, μπορεί να προκαλέσει προσωρινές αλλαγές στο πεπτικό σύστημα. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως γρήγορο αίσθημα κορεσμού, πληρότητας και φούσκωμα στο στομάχι, μπορεί να είναι αποτέλεσμα αυτών των αλλαγών στη διατροφή.

    Ωστόσο, αν αυτά τα συμπτώματα διατηρούνται και δεν βελτιώνονται με τον χρόνο, ή αν παρουσιάζονται και άλλα συμπτώματα όπως πόνος, δυσκοιλιότητα είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ιατρό.

    Διάφορες παθολογίες μπορεί να προκαλέσουν ανάλογα συμπτώματα, όπως οι λοιμώξεις, η δυσανεξία στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα πολλά και συχνά λιπαρά γεύματα δεν αποτελούν υγιεινή διατροφή ειδικά αν έχετε θέματα με το στομάχι σας ή φουσκώματα. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή θα αποτελέσει μια καλή θεραπεία για την περίπτωση σας, πάντα με ποικιλία σε τροφές στη σωστή ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για εσάς ώστε να σας παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα με μετρήσεις και εξατομικευμένα διαιτολογία.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, αυτή η δυσφορία πιθανότατα οφείλεται σε κατανάλωση κακής ποιότητας τροφής που συχνά καταναλώνουμε σε fast food και γενικότερα σε φαγητό έξω από το σπίτι. Φάτε ελαφρύ, σπιτικό φαγητό τις επόμενες μέρες και τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν. Στη μάλλον απίθανη εκδοχή που τα συμπτώματα αυτά επιμείνουν επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί