• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Καλησπέρα, πόνος στη μέση εδώ και ένα μήνα που δεν υποχωρεί,ανεξάρτητου ανάπαυσης. Έχω κάνει μαγνητική πριν ένα χρόνο που είχα ξαναπονεσει αλλά ήταν μια χαρά. Τώρα δεν περνάει όμως έκανα φυσικοθεραπεία πήρα και αγωγή με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη μια εβδομάδα αλλά ο πόνος παραμένει. Καθότι γυμνάζομαι πάντα καθημερινά με στεναχωρεί πλέον η καθημερινότητα με τον πόνο. Αν ήταν μυϊκό δεν θα είχε περάσει; Τι χρόνο ακόμα να δώσω πριν ξανακάνω μαγνητική;

6 ειδικοί απάντησαν

  • να ξανακανετε μαγνητικη και να σας δει ενας ορθοπαιδικος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει να απαντήσετε σε κάποιες βασικές ερωτήσεις: ο πόνος συνεχίζει και υπάρχει ακόμη και αν ξαπλώνετε ή αν κάθεστε ή κοιμάστε;;
    Κοιμάστε κανονικά χωρίς πόνο; Το πρωί ξυπνάτε με πόνο ;Αν υπάρχει εν ολιγοις μια φλεγμονή (δεν παύει ο πόνος σε οποιαδήποτε θέση) πρέπει να σταματήσετε την γυμναστική για κάποιες μέρες και να επαναξιολόγηθεί η κατάσταση. Αν ο πόνος σε ηρεμία παύει θα πρέπει να κάνετε γυμναστική μέχρι το σημείο που δεν πονάει (και ξυπνάτε την άλλη μέρα καλά). Αλλιώς υπάρχει ενδεχόμενο να το ενοχλείτε συνέχεια για αυτό δεν περνάει. Επίσης για την Φυσικοθεραπεία θα θέλαμε κάποια αξιολόγηση και ένα πλάνο θεραπείας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Η μαγνητική δεν είναι απαραίτητη. Κάτι στη θεραπεία σας δεν ολοκληρώθηκε, ή μπορεί να κάνετε κάποια δραστηριότητα για την οποία η μέση σας δεν είναι ακόμη έτοιμη. Μιλήστε με ειδικό φυσικοθεραπευτή στο manual therapy και αφού σας αξιολογήσει κλινικά θα δείτε τί άλλο μπορείτε να κάνετε

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, είναι ανάλογα το τι έχει δημιουργηθεί στην μέση σας, είτε κάποιος μυικός σπασμός είτε κάποιο μπλοκάρισμα στην περιοχή. Συνιστώ να έρθετε να σας δούμε για να ακολουθήσετε συγκεκριμένο πρόγραμμα αποκατάστασης και στην συνέχεια ενδυνάμωσης της πάσχουσας περιοχής.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα, τα αντιφλεγμονώδη δεν είναι θεραπεία είναι για να υποχωρήσει παροδικά η φλεγμονή αν υπάρχει , η φυσικοθεραπεία ανταποκρίνεται στην αποκατάσταση , προφανώς είναι μια χρόνια δισκικη προβολή ίσως να μην είναι μυικό το πρόβλημα , η καθημερινή άσκηση μπορεί να επιδεινώνει το μέγεθος της δυσλειτουργίας

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Στο μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων οι πόνοι στη μέση σε ένα διάστημα περίπου 1-1,5 μήνα υποχωρούν.
    Αν ωστόσο ανησυχείτε ή τα συμπτώματα σας είναι διαφορετικά από άλλες φορές , εξετάσεις μπορείτε να κάνετε οποτεδήποτε.
    Φυσικά με την κατεύθυνση του γιατρού σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος