• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα πριν ένα μήνα περίπου έγινα κάτι πολύ αγχωτικό στην ζωή μου θα μπορούσα νε το πω και τραυματικό η αλήθεια είναι την πρώτες μέρες το είχα πάρει πολύ χαλαρά έλεγα δεν είναι κάτι μάλλον ήμουν σε κατάσταση σοκ προσπαθούσα μα το ξεπεράσω το σκεφτόμουν λίγο η αλήθεια είναι αλλά μετά άρχισα να κάνω πολύ έντονες κρίσης πανικού και από τότε δεν σταμάτησα ποτέ μου έρχονται συνέχεια φλααμπακς στο μυαλό μου εφιάλτες ακούω φωνές μου το θυμίζουν όλα αυτό που με έχει στυγματησει είναι μια πολύ έντονη κρίση πανικού που έπαθα στον ύπνο μου ξύπνησα ένιωσα μια ανυσηχια και άρχισα να φωνάζω να τσιρίζω στους γονείς μου να με πάνε στο νοσοκομείο ένιωθα ακριβώς όπως ένιωσα όταν έγινε εκείνο το τραυματικό επεισόδιο έλεγα ασυναρτησίες σαν να μην ήμουν ο εαυτός μου εκανα κυριολεκτικά σαν τρελη και γενικά είμαι ένα πολύ ήρεμο άτομα δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου ήταν κάτι παρά πολύ έντονο κοιτούσα τος γονείς μου σαν ξένους

8 ειδικοί απάντησαν

  • Χωρίς να ξέρω τι έγινε δεν μπορώ να βοηθήσω ! Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας βγάλτε τα όλα από μέσα σας όλες τις σκέψεις και τους φόβους σας, ίσως να έχετε μετατραυματικό στρες , βρείτε κάποιον που θα σας ταιριάξει και δουλέψτε μαζί του , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας. Είναι σημαντικό να πάρετε την βοήθεια και την υποστήριξη που χρειάζεστε ώστε να μπορέσετε να μεταβολίσετε το τραυματικό συμβάν που σας συνέβη σε κάτι λιγότερο τραυματικό και περισσότερο ενδυναμωτικό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Ένας ειδικός μπορεί να σας υποστηρίξει να το διαχειριστείτε με το καλύτερο δυνατό τρόπο.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Πρόσφατα είχατε μια πολύ αγχωτική εμπειρία και τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπέμπουν, πιθανός, σε μετατραυματικό στρες. Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά μετά από μια δύσκολη κατάσταση.
    Το μετατραυματικό στρες είναι μια αντίδραση σε ένα έντονο και τραυματικό γεγονός. Οι άνθρωποι που πάσχουν από μετατραυματικό στρες μπορεί να βιώνουν επεισόδια πανικού, εφιάλτες, αϋπνία και δυσκολία συγκέντρωσης. Επιπλέον, μπορεί να υπάρχουν αλλαγές στην αντίληψη του εαυτού και του περιβάλλοντος τους, προσπαθώντας ο εγκέφαλος τους να αυτοπροστατευτεί από την επανάληψη του γεγονότος.
    Ο βαθμός του μετατραυματικού
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας. Ισως βιώνετε αυτό που ονομάζεται διαταραχή μετατραυματικού στρες, δηλαδή έντονα συμπτωματα στρες και πανικού κάποιο χρονικό διάστημα μετά απο μια τραυματική εμπειρία, τα οποία σχετίζονται με αυτή την εμπειρία που ζήσατε. Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστουν το συντομότερο τα συμπτώματα ώστε να ανακουφιστείτε, ίσως με την χορήγηση καποιας αγωγής απο ψυχίατρο. Ταυτόχρονα μέσω ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να επεξεργαστείτε το τραυματικό αυτό γεγονός που σας συνέβει ώστε να ανακάμψετε πλήρως.
    Σας εύχομαι να απαλλαγείτε το συντομότερο απο αυτά τα δύσκολα συμπτώματα που βιώνετε.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι δεν θα θέλατε να μοιραστείτε δημόσια το γεγονός που σας συνέβη. Αλλά καλό θα ήταν να το διαχειριστείτε άμεσα με κάποιον ειδικό. Αυτό που περιγράφετε να σας συμβαίνει ονομάζεται αποπραγματωποιηση και συμβαίνει μετά από ένα πολύ ισχυρό σοκ.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλό θα είναι να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όταν συνέβη το τραυματικό γεγονός στη ζωή σας, όπως κατάλαβα δεν είχατε επισκεφθεί κάποιον ψυχίατρο. Ετσι όπως τα περιγράφετε, ειναι μετατραυματικό στρες. Καλό θα ήταν να το συζητήσετε με ψυχολόγο ή ψυχίατριο. Θα βοηθούσε φαρμακευτική αγωγή για μείωση των συμπτωμάτων σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος